NaslovnaNovostiAlžirski lovac oborio turski dron Bayraktar AKINCI vojske Malija – diplomatska bomba...

Alžirski lovac oborio turski dron Bayraktar AKINCI vojske Malija – diplomatska bomba trese države Sahela!

Konfederacija država Sahela, koju čine Mali, Burkina Faso i Niger, odlučila je da opozove svoje ambasadore iz Alžira na konsultacije. Ova odluka usledila je nakon incidenta u pograničnoj zoni, gde je lovac Ratnog vazduhoplovstva Alžira oborio malijski bespilotni vazdušni sistem Bayraktar AKINCI, prenela je agencija AFP pozivajući se na zvanična saopštenja vlasti tri zemlje.

Incident se dogodio u oblasti u kojoj su poslednjih meseci rasle tenzije između Alžira i njegovih južnih suseda, zbog neslaganja oko bezbednosti i kontrole pograničnih teritorija. Dron turske proizvodnje nalazio se u vazdušnom prostoru koji Alžir smatra svojom zonom odgovornosti, što je prema njihovim tvrdnjama dovelo do brze reakcije alžirske avijacije.


Zahtev za međunarodnu istragu

Povlačenje ambasadora podvlači ozbiljnost diplomatske krize između Alžira i zemalja Sahela. U zajedničkom saopštenju, Mali, Burkina Faso i Niger nazvali su postupke Alžira “neprijateljskim aktom” i kršenjem suvereniteta, te su pozvali na sprovođenje međunarodne istrage o okolnostima incidenta.

Vlasti Alžira još uvek nisu zvanično komentarisale događaj, ali vojni izvori tvrde da je dron prešao granicu bez prethodnog obaveštenja, što je protumačeno kao pretnja nacionalnoj bezbednosti.

Ovo je prvi slučaj direktnog vojnog sukoba između Alžira i neke od zemalja Konfederacije Sahela, što bi moglo dodatno pogoršati odnose i izazvati destabilizaciju regiona.


Turski dronovi i vojna aktivnost Malija

U martu 2025. godine, Mali je intenzivirao korišćenje turskih bespilotnih letelica u borbi protiv pobunjeničkih grupa na severu zemlje, što je izazvalo zabrinutost Alžira, koji strahuje od širenja konflikta i destabilizacije svojih južnih granica.

Prema regionalnim analitičarima, Alžir je u poslednjim mesecima pojačao patroliranje granica, razmestio dodatne vojne snage i sisteme protivvazdušne odbrane kako bi sprečio moguće upade naoružanih grupa ili neprijateljske tehnike.

Smatra se da je incident sa Bayraktar AKINCI možda rezultat pokušaja Malija da izvede izviđačku misiju ili čak vojnu operaciju u blizini alžirske teritorije, što je izazvalo oštru vojnu reakciju Alžira.


Geopolitičke tenzije dodatno komplikuju situaciju

Dodatni sloj kompleksnosti dolazi iz šireg geopolitičkog konteksta. Nakon prekida odnosa sa Francuskom 2024. godine, zemlje Sahela sve više se orijentišu ka saradnji sa Turskom i Rusijom, što izaziva nezadovoljstvo u Alžiru, koji tradicionalno zauzima neutralnu poziciju u regionalnim savezima.

Početkom aprila, Turska je Maliju isporučila još nekoliko dronova, kao i vojne instruktore za obuku lokalnih snaga, što je dodatno pogoršalo odnose sa Alžirom. Ova eskalacija ukazuje na nove podele i rastuću konkurenciju među regionalnim i međunarodnim akterima na afričkom kontinentu.

turski dron barjaktar naoruzavaju raketama vazduh vazduh protiv dronova kamikaza
Bayraktar Akıncı

Podsetimo, borci Radničke partije Kurdistana (PKK) takođe su oborili tursku izviđačko-napadačku bespilotnu letelicu Akinci u blizini granice između Irana i Iraka, u martu mesecu.

Bayraktar Akinci ukratko

U eri brzog tehnološkog napretka, bespilotne letelice postaju sveprisutne u modernim vojnim operacijama, a jedan od najnovijih i najsofisticiranijih predstavnika ove tehnologije dolazi iz turske radionice – Bayraktar Akıncı.

Bayraktar Akıncı je produkt turske kompanije Baykar Makina, poznate po svojim inovacijama u domenu bespilotnih letelica. Razvoj ovog sistema datira iz nekoliko godina unazad, a prvi testni letovi izvedeni su 2019. godine. Ova letelica označava novu eru u turskoj vojnoj avijaciji, donoseći napredne mogućnosti u segmentu taktičkih i strateških operacija.

Tehničke karakteristike

  • Pogonski sistem: Bayraktar Akıncı koristi dva turboelisna motora koji mu omogućavaju izuzetnu brzinu i domet.
  • Maksimalna brzina: Sa maksimalnom brzinom od oko 407 km/h, Akıncı pokazuje dobru pokretljivost kada je reč o dronovima.
  • Operativna visina leta: Sa operativnom maksimalnom visinom leta od oko 12.000 metra, ovaj dron ima sposobnost izvođenja operacija u različitim atmosferskim uslovima.
  • Nosivost Tereta: Bayraktar Akıncı je opremljen za nosenje raznovrsnog tereta, uključujući pametne bombe i precizne rakete.

Baykar Defense je 27. aprila 2023. godine predstavio precizno vođenu municiju sa mogućnostima veštačke inteligencije, nazvanu Kemankeş [strelac na turskom].

Baykar je razvio Kemankeš za gađanje visoko vrednih ciljeva daleko iza neprijateljskih linija. Municija je kompatibilna sa borbenim dronovima Bayraktar ​​TB2, TB3, SİHA’lar i Akıncı.

Sposobnosti i misije

Izviđanje i nadzor: Opremljen raznovrsnim senzorima, uključujući radar i elektro-optičke sisteme, Bayraktar Akıncı može pružiti detaljne informacije o terenu.

Elektronsko ratovanje: Sposobnost izvođenja elektronskog ratovanja omogućava mu ometanje neprijateljskih komunikacija i sistema.

Bayraktar Akıncı je dizajniran za precizne vazdušne napade na ciljeve različitih vrsta, čineći ga efikasnim u taktičkim i strateškim operacijama.

aknici
akinci

Operativnost i planovi za budućnost

Bayraktar Akıncı se planira koristiti u turskim oružanim snagama, ali takođe predstavlja atraktivnu opciju za izvoz na međunarodno tržište. Nastavak razvoja ovog sistema obećava unapređenje njegovih sposobnosti i prilagođavanje savremenim izazovima u oblasti vojnog vazduhoplovstva.

Bayraktar Akıncı je simbol turske tehnološke inovacije u domenu bespilotnih letelica. Njegove izuzetne tehničke karakteristike i višenamenske sposobnosti čine ga ključnim igračem u savremenim vojnim operacijama. Ovaj sistem ne samo da poboljšava vojne kapacitete Turske, već i postavlja standarde za budućnost razvoja bespilotnih letelica širom sveta.

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave