Ruski borbeni dronovi Orion, najnovija perjanica taktičkog izviđanja i preciznog udara, sve češće se koriste protiv ukrajinskih snaga u Sumskoj oblasti, koja se graniči sa ruskom Kurskom oblašću.
Prema najnovijim izveštajima i video zapisima objavljenim na društvenim mrežama, dronovi Orion precizno uništavaju ukrajinsku vojnu opremu, uključujući tenkove, haubice i borbena vozila.
Pet video snimaka postavljenih na društvene mreže između 23. marta i 4. aprila prikazuju šest nedavnih napada dronom Orion, koji su uništili tri vučne haubice i tri vozila ukrajinskih snaga, uključujući najmanje jedan glavni borbeni tenk.
Ovi dronovi, razvijeni od strane ruske kompanije Kronstadt Group, imaju autonomiju od 24 sata i borbeni radijus od 250 km, što ih čini izuzetno efikasnim u izvođenju misija duboko iza linije fronta. Dron je obično opremljen optičkim sistemom ciljanja. Međutim, može da nosi i radar ili elektronski i signalni sistem za prikupljanje obaveštajnih podataka.
Na snimcima se vidi kako raketama X-BPLA, verzijom Kornet-D lansiranom iz vazduha, gađaju i uništavaju ciljeve visoke vrednosti. Rakete se navode poluaktivnim laserskim sistemom (za razliku od navođenja po laserskom zračenju), imaju maksimalni domet od osam kilometara i nosi bojevu glavu od šest kilograma visokoeksplozivnog fragmentacionog punjenja.
Ukrajinske snage su 6. avgusta 2023. izvršile upad iz oblasti Sumi u region Kursk, ali je ruska vojska brzo odgovorila i zaustavila napredovanje. Dronovi Orion su navodno igrali ključnu ulogu u zaustavljanju početnog ukrajinskog prodora u Kursk.
Tokom posete komandnom štabu u martu 2025, predsednik Vladimir Putin naredio je „potpuno oslobađanje“ regiona Kursk, a sada se pažnja preusmerava na ofanzivu u Sumi.
Ono što je posebno zanimljivo jeste činjenica da je ukrajinska PVO u ovoj oblasti gotovo potpuno uništena, što omogućava dronovima Orion slobodno delovanje. Prema analizama, ruski dronovi dominiraju nebom iznad Sumske oblasti, bez ozbiljnog otpora.

Ruska vojska koristi Orion i nekoliko drugih tipova borbenih dronova protiv ukrajinskih snaga od početka specijalne vojne operacije u Ukrajini pre više od tri godine. Detalji o radu ovih dronova se izuzetno retko otkrivaju. Koliko pamtimo, ima samo nekoliko snimaka rada Oriona dostupnih na internetu.
Pored rakete X-BPLA, Orion može biti naoružan širokim spektrom precizno vođene municije iz serija Kab-20 i Kab-50. Najavu o upotrebi ovde prikazane kobinacije, X-BPLA plus dron Orion, dali smo još marta 2023. godine.
Moćno oružje, vidi se da ruski vojno-industrijski kompleks gazi neverovatnim stopama a da civilna proizvodnja ne pati ništa; produktivnost proizvođača roba za civilne potrebe je neusporedivo veća od one tehnologije iz ’40-ih do ’80-ih kada SSSR nije mogao puno ulagati u vojno-ind.kompleks a da roba za civilni sektor ima u potrebnim količinama. Danas Rusija od toga ne može da pati jer Rusi imaju svega, i više nego ameri ali po višestruko nižim cenama.
Zlo od izuma.