Naslovna Novosti Budi se džin Istoka: Kineski strateški bombarderi nad Aljaskom izazvali šok i...

Budi se džin Istoka: Kineski strateški bombarderi nad Aljaskom izazvali šok i strahopoštovanje u SAD

0

Tramp želi Grenland, Rusi i Kinezi žele Arktik – ko će izdržati do kraja?

Peking kao da sprovodi novu politiku prema SAD-u nakon direktnog mešanja Vašingtona u pitanje Tajvana i pratećih agresivnih izjava kineskih zvaničnika.

Američka vojna komanda za protivvazdušnu odbranu upozorava novu administraciju Donalda Trampa na kinesku pretnju. Očekuje se da će se Tramp u nekom trenutku sastati sa ruskim i kineskim liderima kako bi definisao svoje zahteve, iako mnogi od njih verovatno neće biti prihvaćeni.

“SAD očekuju povećanu aktivnost kineske Narodnooslobodilačke armije u blizini obala Aljaske, uključujući letove strateških bombardera.”

Prema magazinu Air and Space Forces, ovo je izjavio general Gregori Gilot, komandant Severnoameričke komande za vazdušno-kosmičku odbranu (NORAD) i Severnog zapovedništva SAD-a (NORTHCOM), tokom govora pred Senatskim odborom za oružane snage 14. februara.

Gilot smatra da je Kina sposobna da poveća svoje vojno prisustvo „samostalno ili u saradnji sa Rusima – u vazduhu, na moru i ispod vode.“

U poslednje vreme, prema izvorima, letovi kineskih i ruskih vojnih aviona postaju sve veći razlog za zabrinutost u Sjedinjenim Državama.

Amerikanci su bili posebno uznemireni prvom zajedničkom patrolom kineskih i ruskih bombardera u Zoni identifikacije vazdušne odbrane Aljaske (ADIZ) u julu prošle godine.

Tokom ove misije, dva kineska bombardera H-6 i dva ruska Tu-95MS letela su blizu obala Aljaske, u pratnji ruskih lovaca. Američki i kanadski borbeni avioni ubrzo su poleteli da ih isprate.

tu 95ms i xian h 6
tu 95ms i xian h 6

Ove akcije deo su novog bojnog polja koje se formira, dok se svetske supersile pripremaju za nadmetanje u jurnjavi za kontrolom i strateškom dominacijom.

Kako Arktik prolazi kroz dramatične promene usled klimatskih promena, topljenje leda otvara ogroman novi geopolitički prostor, oslobađajući bogatstva ranije neiskorišćenih prirodnih resursa i pružajući nove trgovinske rute i regionalnu prevlast.

Zato ne iznenađuje što velike vojne i ekonomske sile sveta – Rusija, Kina i SAD, zajedno sa drugim arktičkim nacijama – razmatraju kako najbolje da iskoriste situaciju.

Donald Tramp je otvoreno izrazio želju da Grenland, od kojih se dve trećine nalazi unutar Arktičkog kruga, postane deo SAD-a, tvrdeći da je kontrola nad „strateški pozicioniranom“ teritorijom od vitalnog značaja za nacionalnu bezbednost.


Zašto je Arktik toliko važan?

Nekada zabačena i zaleđena divljina, Arktik se ubrzano pretvara u središte geopolitičkih manevrisanja, pre svega zbog ogromnih zaliha resursa skrivenih pod ledom.

arktik
arktik

Povlačenje leda otkrilo je ogromne rezerve ključnih resursa – Američki geološki institut procenjuje da Arktik sadrži oko 90 milijardi barela (približno 15%) neistraženih konvencionalnih naftnih resursa u svetu i oko 40 milijardi barela (oko 30%) neistraženih rezervi prirodnog gasa.

Ulog je ogroman za tri globalne supersile koje tragaju za planetarnim resursima, svaka u svojoj igri moći.

google news

NEMA KOMENTARA

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Exit mobile version