U misterioznom incidentu, nosač aviona klase Nimitz, USS Harry S. Truman, sudario se sa trgovačkim brodom Besiktas-M u blizini Port Saida, Egipat, u Sredozemnom moru.
Besiktas-M je teretni brod koji plovi pod zastavom Paname i kojim upravlja kompanija Synergy Ship Management Turkey.
Zvanično saopštenje Američke mornarice za Evropu i Afriku / Šeste flote SAD
„Nosač aviona klase Nimitz, USS Harry S. Truman (CVN 75), učestvovao je u sudaru sa trgovačkim brodom Besiktas-M oko 23:46 po lokalnom vremenu, 12. februara, dok je operisao u blizini Port Saida, Egipat, u Sredozemnom moru.
Sudar nije ugrozio USS Harry S. Truman (CVN 75), jer nema prijavljenih oštećenja u vidu prodiranja vode ili povreda posade. Pogonski sistemi su neoštećeni i u stabilnom stanju. Incident je pod istragom. Više informacija biće objavljeno kada postanu dostupne.“
Pozadina incidenta i mogući motivi
Prema informacijama USNI News, USS Harry S. Truman ušao je u Sredozemno more 3. februara, a stigao je u Souda zaliv, u Grčkoj, 6. februara, nakon što je 50 dana proveo u Crvenom moru.
![uss harry s. truman, sudario se sa trgovačkim brodom besiktas m](https://oruzjeonline.com/wp-content/uploads/2025/02/uss-harry-s.-truman-sudario-se-sa-trgovackim-brodom-besiktas-m-1024x659.jpeg)
Prema medijskim izveštajima, nosač aviona je do svoje luke u Souda zalivu bio pratnja razarača USS Jason Dunham (DDG-109), dok USS The Sullivans (DDG-68), koji se takođe nalazi u Sredozemlju, nije pristao u luku.
USS Stout (DDG-55) i USS Gettysburg (CG-64) i dalje su stacionirani u Crvenom moru.
Ovaj prelazak u Sredozemno more označio je tek treći put u poslednjih 15 meseci da nijedan američki nosač aviona nije bio prisutan u Crvenom moru. Prethodni slučaj dogodio se u novembru 2024. godine kada je borbena grupa nosača aviona Abraham Lincoln napustila region.
Četiri razarača održala su prisustvo SAD u regionu do dolaska borbene grupe nosača aviona Truman.
Međutim, misterija oko incidenta sa USS Harry S. Truman pokreće pitanja o mogućnosti da su određene strane možda imale interes u ovom sudaru kako bi odložile prelazak nosača aviona kroz region.
Ukratko o USS Nimitz klasi nosača aviona
Tipični nosači aviona američke proizvodnje, smatraju se najvećim predstavnicima pomorske tehnike. Sposobni su da prime do 86 jedinica vazduhoplovne opreme, AWACS aviona.
Dimenzije su impresivne – 332 m dužine, može da skladišti municiju od oko dve tone. Prihvata 3200 članova posade bez vazduhoplovnog puka. Danas je u službi američke mornarice čak 10 ovih nosača aviona.
![Mlazni lovac F18 Hornet, koji je napravio Boing, sleće na palubu nosača aviona američke mornarice USS Hari S. Truman u istočnom Sredozemnom moru.](https://oruzjeonline.com/wp-content/uploads/2022/08/Mlazni-lovac-F18-Hornet-koji-je-napravio-Boing-slece-na-palubu-nosaca-aviona-americke-mornarice-USS-Hari-S.-Truman-u-istocnom-Sredozemnom-moru..jpeg)
Vojni gigant iz klase Nimic je u stanju da transportuje 90 letelica istovremeno. Radni vek svakog od deset plovila je najmanje 50 godina. U poređenju sa drugim nosačima aviona, dizajn Nimica nije pretrpeo veće promene. Jedan od najvećih ratnih brodova ovog tipa vredi oko 4,5 milijardi dolara.
Na našoj listi najvećih nosača aviona na svetu zauzimaju drugo mesto, odmah iza takođe američkog USS Enterprise.