Prečnik između 40 i 100 metara
Nedavno otkriveni asteroid može predstavljati pretnju Zemlji 2032. godine. NASA i ESA već su aktivirale timove za hitno reagovanje kako bi procenili potencijalne rizike i preduzeli odgovarajuće mere zaštite. Naučne institucije širom sveta analiziraju moguće posledice i razvijaju strategije za zaštitu planete od potencijalnog udara.
Asteroid 2024 YR4 ima prečnik između 40 i 100 metara i kreće se prema Zemlji. Otkriven je krajem godine pomoću teleskopa ATLAS u Rio Hurtadu, Čileu. Evropska svemirska agencija (ESA) sada pažljivo prati njegovo kretanje, ističući da iako je verovatnoća udara mala, ne može se u potpunosti isključiti.
🚨
— Diego Restrepo (@diegorestrep) January 30, 2025
Un asteroide podría caer sobre Colombia en 2032. ☄️
El asteroide 2024 YR4 tiene una probabilidad del 1.2% de impactar en la Tierra el 22 de diciembre de 2032, con una trayectoria posible sobre Colombia.
Este asteroide, de entre 40 a 100 metros de ancho, es comparable en… pic.twitter.com/fbglu9aZ1S
“Asteroid 2024 YR4 ima skoro 99% šanse da bezbedno prođe pored Zemlje 22. decembra 2032., ali ne možemo u potpunosti isključiti mogućnost sudara,” saopštila je ESA.
Iako asteroidi izgledaju fascinantno u svemiru, ako bi objekat prečnika 40 do 100 metara pogodio Zemlju, posledice bi bile ozbiljne, upozorava ESA.
Asteroid sa najvišim stepenom rizika
ESA je 2024 YR4 postavila na vrh liste najrizičnijih asteroida. Još od početka januara, astronomi širom sveta vrše prioritetna posmatranja kako bi što preciznije izračunali njegovu putanju.
“Još uvek je prerano da sa sigurnošću utvrdimo gde bi potencijalni sudar mogao da se dogodi,” navela je ESA.
Preliminarne analize ukazuju na istočni Tihi okean, severnu Južnu Ameriku, Atlantski okean, južnu Aziju i Arapsko more kao moguće lokacije udara.
Počele pripreme za planetarnu odbranu
ESA je potvrdila da su dvije međunarodne organizacije, podržane od strane UN, već uključene u planiranje odgovora:
🔹 Međunarodna mreža za upozoravanje na asteroide (IAWN)
🔹 Savjetodavna grupa za svemirske misije (SMPAG)
Njihov zadatak je da odrede sledeće korake u zaštiti Zemlje od potencijalne pretnje.
Tehnologija za skretanje asteroida s putanje
Nemački centar za svemirska istraživanja (DLR) ističe koliko su misije planetarne odbrane ključne.
Jedan od primera je NASA-ina misija DART, tokom koje je mali asteroid uspešno pomeren sa svoje orbite kao test mogućnosti odbrane. ESA sada planira misiju Hera, koja će detaljno analizirati ovaj asteroid i njegove karakteristike.
Kolika je realna pretnja?
Iako je asteroid 2024 YR4 trenutno klasifikovan kao visokorizičan, ESA procenjuje da je verovatnoća sudara svega 1,2%. Ova procena je u skladu sa analizama NASA-inog Centra za istraživanje bliskih objekata (CNEOS) i NEODyS baze podataka.
Važnost rane detekcije i reakcije
Iako je verovatnoća udara niska, naučna zajednica je uznemirena otkrićem, jer je asteroid označen kao potencijalno opasan. Već su preduzeti prvi koraci za smanjenje rizika, a stručnjaci naglašavaju da je pravovremena reakcija ključna za minimizovanje štete.
Scientists are monitoring an asteroid that has a chance — albeit small — of hitting Earth. But there’s no need to panic just yet. Asteroid 2024 YR4 has an almost 99% chance of safely passing Earth on December 22, 2032 pic.twitter.com/3LdL3lciw0
— Reuters Science News (@ReutersScience) February 4, 2025
Ova situacija još jednom podseća na važnost stalnog nadgledanja nebeskih tela u blizini Zemlje i pravovremene pripreme za moguće pretnje.
NASA i ESA nastavljaju istraživanja putanje asteroida
Trenutno, NASA i ESA rade na preciznijem određivanju orbite asteroida. Njegova putanja je ekscentrična, što otežava predviđanje tačne lokacije budućih prolazaka pored Zemlje.
Problem je što se trenutno asteroid kreće gotovo pravolinijski od Zemlje, pa će biti neophodno više posmatranja kako bi se precizno izračunalo da li postoji rizik od udara u budućnosti.
Bolja tehnologija – više otkrivenih asteroida
ESA je naglasila da tehnološki napredak omogućava otkrivanje sve većeg broja objekata u blizini Zemlje, što znači da danas primećujemo asteroide koje bismo u prošlosti propustili.
Asteroid 2024 YR4 trenutno se nalazi na nivou 3 Torino skale (koja meri rizik udara nebeskih tela u Zemlju). ESA podseća da prvobitne procene rizika često rastu, ali se kasnije smanjuju na nulu nakon dodatnih posmatranja.
Asteroid može nakratko nestati iz vidnog polja
Prema ESA, asteroid može privremeno nestati iz vidnog polja Zemlje u narednim mesecima.
Do 2028. godine mogao bi se ponovo pojaviti, kada će naučnici moći da potvrde da li je pretnja zaista eliminisana ili će ostati na listi rizičnih objekata.
Никад брига никад стрес пијте само Краш експрес.