Glavni problem za Kijev ipak ostaje činjenica da većina ukrajinskih aerodroma nije opremljena odgovarajućim poletno-sletnim stazama za F-16.
Direktor kompanije FORES potvrdio je spremnost da isplati 15 miliona rubalja za oboreni ukrajinski avion F-16, u skladu sa obećanjem ruskog rukovodstva.
Kako prenose mediji, kompanija „Ural FORES“ će isplatiti nagradu ruskom vojnom osoblju u iznosu od 15 miliona rubalja za uništenje prvog američkog lovca F-16.
Pres-služba te kompanije navela je, pozivajući se na izjavu generalnog direktora Sergeja Smotijeva, da je reč o doprinosu preduzeća podršci onima koji svakodnevno rizikuju život u zaštiti Rusije.
„Ponosni smo na herojstvo naše vojske i nastavićemo da im pružamo sveobuhvatnu pomoć“, rekao je Smotijev.
Podsetimo, dan ranije je predsednik komisije za suverenitet Javne komore RF, Vladimir Rogov, saopštio da je u Zaporoškoj oblasti oboren lovac F-16. Prema njegovim rečima, avion je uništen dok je bio na početnoj poziciji za raketni udar na region.
Pres-služba FORES-a dodaje da će novac biti isplaćen nakon zvaničnog saopštenja ruskog Ministarstva odbrane.
Nedovoljno osoblja i delova za F-16
Novinarski izvori navode da Belgija neće moći da isporuči Kijevu F-16 koji je obećan do kraja godine, jer nema dovoljno obučenih ukrajinskih pilota, niti ima dovoljno rezervnih delova.
Podsećamo, američki Pentagon još nije komentarisao obaranje ukrajinskog F-16, dok se nedavno pojavila i teza kako bi oboreni avion zapravo mogao biti MiG-29.
Stručnjaci predviđali brze gubitke
Vredi pomenuti da je američki vojni analitičar Skot Riter ranije izneo prognozu o F-16 isporučenim Ukrajini, upozorivši da će, čim Oružane snage Ukrajine počnu da koriste američke lovce u borbenim misijama, Rusi reagovati i oboriti ih u roku od mesec dana.
Možda upravo obarani avion u Zaporožju predstavlja početak tog procesa.
Dosadašnji gubici F-16 u Ukrajini
Treba reći da ovo nije prvi F-16 koji su izgubile ukrajinske snage, ali jeste prvi koji je Rusija oborila u letu.
- Prvi avion F-16 Ukrajinci su navodno sami uništili, kada ga je greškom oborio sistem PVO Patriot, isporučen Oružanim snagama Ukrajine, jer je posada pobrkala sopstveni avion sa ruskim.
- Najmanje još jedan, a moguće i više F-16 je navodno stradalo u ruskom raketnom napadu na ukrajinske aerodrome gde su navodno bili stacionirani ovi lovci. Ove informacije, međutim, nisu zvanično priznate od Kijeva i Zapada, međutim, propaganda je toliko agresivna da se to ni ne očekuje.
- Sada se beleži i treći slučaj uništenja F-16, ovoga puta po prvi put od strane ruskih PVO sistema tokom borbenog leta.
Činjenica je da SAD nerado daju F-16 Ukrajini
Sjedinjene Države dugo nisu želele da isporuče F-16 Ukrajini, s obzirom na to da je reč o glavnom izvoznom lovcu iz američke proizvodnje. Ti avioni predstavljaju izuzetno skupu opremu i ukoliko Kijev nastavi da ih gubi, mala je šansa da će dobiti novu turu.
Trenutno Oružane snage Ukrajine koriste F-16 kako za napade na nove regione Rusije, tako i u, uslovno rečeno, PVO misijama. Očekuje se da će OSU upotrebiti F-16 i u predstojećoj ofanzivi na Donbas ili u ruskim pograničnim oblastima.
Neprilagođeni aerodromi
Ipak, jedan od ključnih problem za Kijev, pored zastarelosti lovaca koje dobijaju, jeste taj što većina ukrajinskih aerodroma nema odgovarajuće poletno-sletne staze za F-16.
Konkretno, dužine pista su previše kratke za ove avione, što značajno otežava njihovo bezbedno korišćenje.
Nemaju oni dovoljno obucene pilote i infrastrukturu za ove zahtjevne letilice , plus bez avaksa nemaju velike sanse protiv jaceg protivnika , koji ima jaku pvo. Ono sto imaju kao najjaci adut u ovom ratu su: storm shadov rakete , himars sistemi , bespilotne letilice i podvodni dronovi.
Tačno da bi bili oboreni veoma brzo, međutim da bi bili oboreni oni moraju da se koriste. Ako ih ukri ne koriste, kako da ih Rusi obore?
I ta priča kako je možda Mig29, ne pije vodu. Da se radi o Migu, Ukrajina bi saopštila to još prvog dana. Oni ćute pošto se radi o F16.