NaslovnaNovostiKontrola od Libije do Sudana noćna mora za zapad: Rusija pregovara sa...

Kontrola od Libije do Sudana noćna mora za zapad: Rusija pregovara sa Sudanom o novim pomorskim bazama

Nakon uspeha u Siriji, Moskva planira novu stratešku inicijativu koja izaziva uzbunu na Zapadu.

Pomorske baze na ključnim lokacijama između Sredozemnog mora i Indijskog okeana potencijalno će omogućiti Rusiji da značajno poveća svoj uticaj, što je izazvalo reakciju SAD i NATO-a.

Pregovori o bazi u Sudanu

Prema izveštaju Military Observer-a, Rusija nastavlja pregovore sa Sudanom o uspostavljanju pomorske baze na obali Crvenog mora, blizu grada Port Sudan. Ova baza bi omogućila Rusiji pristup ključnim pomorskim rutama koje povezuju Evropu, Aziju i Afriku.

Rusija je navodno ponudila Sudanu moderne sisteme protivvazdušne odbrane S-400 potpuno besplatno, kako bi zaštitila sudanski vazdušni prostor. Međutim, sudanska vlada je odbila ponudu zbog straha od mogućih sankcija Zapada.

Strateški značaj Crvenog mora

Crveno more je od vitalnog značaja za globalne sile zbog strateških pomorskih ruta koje povezuju kontinente. Potencijalna ruska baza u ovoj oblasti izaziva zabrinutost među zapadnim zemljama zbog mogućeg jačanja ruske vojne infrastrukture.

Pored Rusije, i Iran vodi slične pregovore sa Sudanom. Teheran nastoji da ojača svoju prisutnost u regionu i osigura kontrolu nad ključnim pomorskim rutama. Iran razmatra i pružanje vojne pomoći Sudanu u zamenu za pristup sudanskim lukama.

Političke prepreke i komplikacije

Sudan je ranije izražavao spremnost za saradnju sa Rusijom u oblasti vojne infrastrukture. Još 2020. godine pokrenuti su pregovori o uspostavljanju ruske pomorske baze u Port Sudanu, ali su, kao što se na to već navikli, političke prepreke usporile proces.

Nakon promene vlasti u Sudanu 2021. godine, pritisak zapadnih zemalja dodatno je otežao postizanje dogovora.

Sudan, kao što ste takođe navikli, suočen sa ekonomskom krizom i međunarodnom izolacijom, nalazi se pred teškim izborom.

brze promene pobunjenici opkoljavaju rusku bazu u tartusu besni zbog saradnje sa asadom
ruska baza u tartusu, siriji

S jedne strane, saradnja sa Moskvom i Teheranom mogla bi da donese potrebnu vojnu i ekonomsku podršku. S druge strane, postoji rizik od dodatnih sankcija i daljeg pogoršanja odnosa sa zapadnim zemljama.

Potencijalni značaj baze za Ruse

Za Rusiju, uspostavljanje baze u Sudanu bio bi značajan korak ka jačanju globalne pomorske infrastrukture i njenog uticaja na Bliskom istoku i u Africi. Iran, s druge strane, vidi ovu priliku kao način za suprotstavljanje pritiscima SAD i njihovih saveznika.

Prema prethodnom sporazumu, ruska baza u Port Sudanu mogla bi da primi do četiri ratna broda istovremeno, uključujući i brodove sa nuklearnim pogonom, uz 300 vojnika. Sporazum je potpisan na period od 25 godina, uz mogućnost produženja.

Sudanske vlasti su u februaru 2023. završile reviziju sporazuma, a nacrt se trenutno čeka na odobrenje od strane vojne i političke elite u zemlji.

Bilo kakva pomorska baza u Sudanu, bilo ruska ili iranska, mogla bi značajno promeniti geopolitičku ravnotežu u Crvenom moru i šire. Ovo pitanje ostaje predmet pažnje svetskih sila, posebno Zapada koji smatra da polaže pravo na celu planetu.

Sudan

Od aprila 2023. godine, oružani sukob u Sudanu tinja između dve strane: regularne vojske Sudana pod komandom generala Abdel Fataha al-Burhana i Snaga Za Brz Odgovor (RSF) pod komandom generala Mohameda Hamdana Dagala.

sudan bitka dvojice generala
sudan bitka dvojice generala

Vrhovni komandant vojske i komandant RSF-a upravljali su Sudanom kao predsednik i potpredsednik takozvanog Suverenog saveta nakon puča u oktobru 2021. godine.

Negde sredinom aprila izbio je ozbiljan sukob između dve snage zbog neslaganja oko toga kako RSF treba da bude integrisan u vojsku i koja vlast bi trebalo da nadgleda proces prelaska na civilno vođstvo u ovoj muslimanskoj zemlji.

3 KOMENTARA

  1. Iran bazu na Crvenom moru? Huti non stop pod udarima Avijacije SAD,Britanije Izraela,moguce da bi ovu bazu odmah napali.Baza da navodi Hutske rakete,na Izrael ,Brodove ,verovatno bi odma bila na udaru Izraela,bliza im nego Huti.Huti ce prodju ko Asad.

  2. kog uspeha u sirijii?!?!, valjda neuspeha..koliko vidimo rusi su pobegli iz sirije i još beže, a ovo sudan mudan…piši propalo, niko ne voli ruse.

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave