Ministarka odbrane Belgije, Ludivin Dedonder, izjavila je da obećani F-16 borbeni avioni neće biti isporučeni Ukrajini pre kraja 2024. godine.
Glavni razlozi za kašnjenje su nedovoljna obuka ukrajinskih pilota, nedostatak rezervnih delova za održavanje aviona, kao i pomeranje rokova za isporuku prvih F-35 aviona za belgijsko vazduhoplovstvo od strane kompanije Lockheed Martin.
U maju 2024. godine, Belgija je potpisala bilateralni sporazum s Ukrajinom kojim se predviđa isporuka oko 30 F-16 aviona do 2028. godine. Belgijski premijer Aleksandar de Kru je tada rekao je da će prvi lovac F-16 sa već obučenim ukrajinskim pilotima biti predat Kijevu do kraja ovog proleća.
Iako tada broj lovačkih aviona i datum isporuke nisu precizirani, Dedonder je rekla da će isporuke biti obavljene “što je pre moguće”. Ističući da ova odluka ne ugrožava bezbednost zemlje, ona je još tada naglasila da će pokušati da pošalje avione do kraja godine.
Belgija, Danska i Holandija čine koaliciju koja planira da Kijevu prenese američke borbene avione. Međutim, realizacija ovog sporazuma suočava se s izazovima koji dovode u pitanje ispunjenje obećanja u predviđenom roku.
Belgija je inače planirala da Ukrajini isporuči 30 borbenih aviona F-16 do 2028. godine.
Logistički i tehnički izazovi
Stručnjaci ističu da je kašnjenje isporuka F-16 povezano s logističkim i organizacionim problemima, kao i potrebom da se uzme u obzir tehničko stanje ukrajinske vazduhoplovne infrastrukture.
Bez odgovarajuće baze za održavanje i kvalifikovanog osoblja, korišćenje modernih borbenih aviona može postati otežano.
Problemi u modernizaciji belgijskog vazduhoplovstva
Pomeranje rokova za isporuku F-16 takođe odražava unutrašnje probleme Belgije u vezi s modernizacijom sopstvenih vazduhoplovnih snaga.
Kašnjenje u isporuci F-35 aviona stvara dodatno opterećenje na belgijsko vazduhoplovstvo, što direktno utiče na mogućnost ispunjenja obaveza prema Ukrajini.
Američka podrška Ukrajini se nastavlja
S druge strane, Sjedinjene Američke Države nastavljaju da podržavaju Ukrajinu.
Američki Stejt department odobrio je moguću prodaju opreme za održavanje F-16 aviona u vrednosti od 266,4 miliona dolara.
Obuka ukrajinskih pilota na F-16 se nastavlja i trenutno se sprovodi u nekoliko zemalja, uključujući Sjedinjene Američke Države. Ova obuka ključna je za osposobljavanje Ukrajinskog vazduhoplovstva da efikasno koristi polovne borbene avione.
Ukratko o lovcima F-16 u Ukrajini
U avgustu 2024. godine zvanično je potvrđeno da su prvi lovci F-16 stigli u Ukrajinu. Tačan broj aviona koje je Ukrajina primila nije poznat. Holandija i Danska bile su prve zemlje koje su Ukrajini isporučile F-16 avione.
Međutim, samo nekoliko dana nakon toga, Ukrajina je izgubila jedan od ovih aviona tokom masovnog ruskog napada 26. avgusta. U tom incidentu je poginuo “iskusni” pilot Oleksij „Moonfish“ Mes. Kijev i SAD nikada nisu priznale kako se to dogodilo.
Nakon toga postoji velika verovatnoća da je uništeno još nekoliko F-16, a koliko tačno, vrlo verovatno nećemo saznati. Poslednja u nizu vesti o uništenim F-16 stigla je 15. novembra 2024. godine. Ruske trupe su tada izvršile raketni udar operativno taktičkim kompleksom „Iskander-M“ na međunarodni aerodrom u Dnjepropetrovsku.
Na osnovu vizuelne analize, zaključeno je da je projektil Iskander-M uništio lovac F-16 a ne MiG-29, kako se u početku mislilo.
Ukrajinske snage protivvazdušne skoro svakodnevno tvrde kako pokazuju neverovatno visoku efikasnost, obarajući veliki broj ruskih raketa i dronova, a od nedavno posebno ističu ulogu njihovih aviona F-16 u presretanju projektila.
Ko je lud , da im salje te skupe igracke?
Iskander moze samo slucajno da pogodi avion u vazduhu. Mogucnost 0.000001%, Rusi nemaju mig-29, znaci verovatno sam pao, ili ga njegovi pogodili
Da skratimo, nažalost zbog sadašnje situacije svesni su da će im ti avioni biti neophodni za vlastitu zaštitu!!! Ova vest nije loša za Ukrajinu, loša je za sve nas ostale!!!