NaslovnaNovostiStejt department SAD-a odobrio 'prodaju usluga održavanja' aviona F-16 namenjenih Ukrajini

Stejt department SAD-a odobrio ‘prodaju usluga održavanja’ aviona F-16 namenjenih Ukrajini

Stejt department SAD-a dao je zeleno svetlo za inostranu vojnu prodaju (FMS) Ukrajini, koja obuhvata usluge održavanja za avione F-16 i povezanu opremu, u procenjenoj vrednosti od 266,4 miliona dolara.

Izdavanje ovakve dozvole od strane Američke agencije za saradnju u oblasti bezbednosti i odbrane (DSCA) predstavlja preduslov i uključuje spisak nabavki.

Paket obuhvata softver Joint Mission Planning System (JMPS), uređaje AN/PYQ-10 (SKL), takozvani Program poboljšanja komponenti avionskih motora (CIP), rezervne delove, potrošni materijal, druge softvere i prateće usluge kao što su logistika, obuka i slično.

„Ova potencijalna prodaja će unaprediti sposobnost Ukrajine da se suprotstavi trenutnim i budućim pretnjama dodatnim opremanjem snažnijim sposobnostima vazdušne odbrane za sopstvenu zaštitu i regionalnu bezbednost“, navodi se u dokumentu.

U dozvoli se precizira da će glavni izvođači za realizaciju ovog ugovora u korist Ukrajine biti belgijska kompanija Sabena, američka Lockheed Martin Aeronautics i Pratt & Whitney.

Kada je reč o predmetu licence, Joint Mission Planning System je specijalizovani softver za automatsko planiranje zajedničkih misija korišćenjem savremenih sistema komandovanja i kontrole u interakciji između različitih jedinica.

Uređaj AN/PYQ-10 Simple Key Loader (SKL) koristi se za učitavanje plana u računarski sistem aviona F-16, što obezbeđuje bezbedan prenos podataka. Ovaj uređaj je multifunkcionalan i koristi se u čitavoj američkoj vojsci za programiranje i upravljanje softverom, njegovim komponentama, kao i za preuzimanje paketa podataka.

Program CIP (Aircraft Engine Component Improvement Programme) odnosi se na periodično održavanje i remont motora aviona F-16, uključujući sve mere kojima se osigurava njihova ispravnost i funkcionalnost.

zelenski predaje zastavu jedinice povodom dana vazduhoplovstva dok u pozadini vidimo lovce f 16 na nepoznatoj lokaciji u ukrajini
zelenski predaje zastavu jedinice povodom dana vazduhoplovstva dok u pozadini vidimo lovce f 16 na nepoznatoj lokaciji u ukrajini

Na taj način, naručivanje ovog paketa usluga od strane Ukrajine predstavlja apsolutno standardan potez, neophodan za održavanje američkih borbenih aviona u operativnom stanju i za obezbeđivanje njihove potpune borbene upotrebljivosti u skladu sa zadatim standardima.

Ukrajina je primila prve avione F-16 početkom avgusta, godinu dana nakon što su njeni sponzori formirali „koaliciju borbenih aviona“ na samitu NATO-a u Vilnjusu, kako bi podržali Kijev obukom i letelicama.

Smatra se da je ograničen broj lovaca F-16 u Ukrajini je u Ukrajini, uprkos zabrinutostima u vezi sa tempom obuke ukrajinskih pilota. Te zabrinutosti su se pojačale nakon smrtonosnih gubitaka F-16 aviona već u prvim danima od dolaska u Ukrajinu.

Uprkos incidentima, ukrajinski piloti prolaze ubrzane obuke na avionima F-16 uz spoznorstvo više zapadnih zemalja, uključujući i Sjedinjene Američke Države.

Krajem avgusta, Bela kuća je odbila predlog američke vojske o slanju civilnih izvođača u Ukrajinu radi održavanja aviona F-16 i druge opreme, izvestio je tada Wall Street Journal.

Ovaj paket prodaje dolazi u trenutku kada Bajdenova administracija žuri da pruži dodatnu pomoć Ukrajini pre januarske inauguracije novoizabranog predsednika Donalda Trampa, usled straha da bi buduća Trampova administracija mogla obustaviti vojnu pomoć Kijevu. Takođe daju svoj maksimum da sabotiraju Trampove napore za sklapanje mira, čak do te mere da postoji realna opasnost od međunarodnog sukoba.

Kratka istorija lovaca F-16 u Ukrajini

U avgustu 2024. godine zvanično je potvrđeno da su prvi lovci F-16 stigli u Ukrajinu. Tačan broj aviona koje je Ukrajina primila nije poznat. Holandija i Danska bile su prve zemlje koje su Ukrajini isporučile F-16 avione.

Međutim, samo nekoliko dana nakon toga, Ukrajina je izgubila jedan od ovih aviona tokom masovnog ruskog napada 26. avgusta. U tom incidentu je poginuo “iskusni” pilot Oleksij „Moonfish“ Mes. Kijev i SAD nikada nisu priznale kako se to dogodilo.

ukrajinski pilot moonfish u dvosedu et022 koji je ušao u službu danskog vazduhoplovstva 1988
pokojni ukrajinski pilot moonfish

Nakon toga postoji velika verovatnoća da je uništeno još nekoliko F-16, a koliko tačno, vrlo verovatno nećemo saznati. Poslednja u nizu vesti o uništenim F-16 stigla je 15. novembra 2024. godine. Ruske trupe su tada izvršile raketni udar operativno taktičkim kompleksom „Iskander-M“ na međunarodni aerodrom u Dnjepropetrovsku.

Na osnovu vizuelne analize, zaključeno je da je projektil Iskander-M uništio lovac F-16 a ne MiG-29, kako se u početku mislilo.

Obuka ukrajinskih pilota na F-16 se nastavlja i trenutno se sprovodi u nekoliko zemalja, uključujući Sjedinjene Američke Države. Ova obuka ključna je za osposobljavanje Ukrajinskog vazduhoplovstva da efikasno koristi nove borbene avione.

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave