Na aerodromu kod Uman uništen je ukrajinski lovac MiG-29A, opremljen borbenim kompletom od osam vođenih avio-bombi GBU-39/B. Ovaj incident je rezultat operativnog rada ruskih sistema izviđanja i udarnih kompleksa, čime je sprečen mogući napad na ruske objekte.
Ove informacije prenosi „Rusko oružje“, iako satelitski snimci još uvek ne pružaju objektivne dokaze.
Na aerodromu kod Uman uništen je ukrajinski lovac MiG-29A, opremljen borbenim kompletom od osam vođenih avio-bombi GBU-39/B. pic.twitter.com/Sc7sz593Mx
— Oruzje Online (@oruzjeonline) December 5, 2024
Prema navodima „Ruskog oružja“, MiG-29A, modifikovan za primenu modernih avio-sredstava za uništavanje, otkriven je sa već pripremljenim nosačima BRU-61/A, koji omogućavaju nošenje do četiri avio-bombe na jednoj tački vešanja.
Ovi visokoprecizni projektili, sposobni da pogađaju ciljeve na udaljenosti do 30 kilometara, navodno su bili namenjeni za napad na ruske fortifikacione objekte u Kurskoj oblasti.
Lovac je otkriven pomoću bespilotne letelice opremljene optoelektronskim sistemom za izviđanje. Nakon otkrivanja cilja, posada operativno-taktičkog raketnog kompleksa “Iskander-M” izvršila je napad kvazibalističkom raketom 9M723-1.
Kao rezultat ovog udara, MiG-29A sa punim borbenim kompletom je uništen, čime je sprečen mogući napad na pozadinske regione Rusije.
Osim toga, tokom udara oštećen je i ukrajinski Su-27S, koji se nalazio u blizini. Pretpostavlja se da je ovaj avion bio opremljen protivradarskim raketama AGM-88B HARM, namenjenim za uništavanje ruskih PVO sistema.
Bombe GBU-39
Prva zabeležena upotreba ‘pametne bombe’ GBU-39 od strane Oružanih snaga Ukrajine prijavljena je u februaru mesecu ove godine.
O prebacivanju GLSDB serije u Kijev smo pisali početkom februara, a isporuke su najavljivane još pre više od godinu dana. Ova municija se u različitim izvorima naziva laka zemaljska bomba malog prečnika, klizeći projektil visoke preciznosti i vođeni projektil.
Razvoj je uključivao SDB (GBU-39) vazdušnu bombu i mlazni motor iz američkih nevođenih raketa kalibra 227 mm za M142 HIMARS i M270 MLRS, kao i za K239 Chunmoo. Od 2008. godine motori se čuvaju u magacinima. Saab i Boeing su odlučili da ih iskoriste za modernizaciju SDB.
Najnovija modifikacija bombe obezbeđena je inercijalnom navigacijom (funkcionisanje bez GPS-a i pristupa spoljnom signalu) i lokatorom milimetarskih talasa, a laserski senzor pomaže u otkrivanju i neutralisanju ciljeva u pokretu.
Daljina udara SDB-a je najmanje 110 km, težina bojeve glave je 93 kg, što joj omogućava da prodre u metar debelu armirano-betonsku ploču.
Bomba ima krila koja omogućavaju planiranje i promenu putanje u vazduhu. Uprošteno govoreći ona zna kako da zaobiđe prirodne prepreke i zapravo uđe sa zadnje strane.
Rakete AGM-88 HARM
AGM-88B Blok 3 je prvi put predstavljena 1990. godine. Raketa je opremljena glavom za navođenje sa uređajem za skladištenje koji omogućava brzo prepisivanje informacija u zavisnosti od vrste cilja koji se pogađa.
Boja glava rakete je visokoeksplozivni fragmentacioni projektil težine 66 kg, detoniran pomoću beskontaktnog laserskog fitilja. Oružane snage Ukrajine lansiraju AGM-88B Block 3 iz aviona.
Ranije je iz ruskih vesti objavljeno da su ukrajinski izvori potvrdili kako je nastradalo devet operatera američkog PVO sistema Patriot obučenih na Zapadu.
Podsetimo, penzionisani oficir Oružanih snaga SAD, Stanislav Krapivnik, rekao je da je više od 30 oficira NATO moglo da pogine tokom uništavanja PVO sistema Patriot kod Pokrovska u pravcu Donjecka. On je sugerisao da je instalaciju najverovatnije održavala američka vojska.
Početkom ove godine dogodio se neobičan incident, ukrajinski vojnici snimili su olupinu američke antiradarske rakete AGM-88 HARM koja je pogodila ukrajinske vojne položaje. Navodno je tada raketu AGM-88 HARM na ukrajinske položaje ispalio ukrajinski lovac.
Ukrajina je u avgustu 2022. godine prvi put dobila rakete AGM-88 HARM iz Vašingtona. Ruski mediji su ranije tvrdili da su američke antiradarske rakete AGM-88 HARM zakazale jer je većina oborena u vazduhu.
Mala brzina HARM-a od 600 metara u sekundi i njihova velika vidljivost uzroci su njihove niske efikasnosti. Prema izvorima, rakete koriste preživeli i donirani ukrajinski avioni MiG-29 i Su-27.
Ukrajinski modifikovani lovci ispaljuju ove rakete sa velike udaljenosti, omogućavajući ruskoj vojsci da ih uoči mnogo pre nego što se približe oblasti gde se nalaze ruski sistemi protivvazdušne odbrane. Američke vazduhoplovne snage su počele da koriste HARM 1983 godine.
Ranije su ruski mediji tvrdili da su američke antiradarske rakete AGM-88 HARM pokazale nultu efikasnost u Ukrajini, pošto je većina njih oborena u vazduhu.
Poligon za mnoga oruzja.