Predsednik Jun Suk Jol bio je prinuđen da ukine vanredno stanje nakon što je parlament glasao protiv njegove odluke.
U svom obraćanju, predsednik Jun Suk Jol je najavio povlačenje vojnog zakona, ističući da je parlament Južne Koreje izglasao njegovu poništaj, a vojne snage su se povukle. Nedugo zatim, vlada je na vanrednoj sednici formalizovala ovu odluku.
Earlier today at South Korea's Parliament: Military forces tried to force their way in while people inside scrambled to create barricades from wooden tables and chairs, standing firm against the intrusion. #SouthKorea #Martial_Law pic.twitter.com/XZ7KW4prNy
— Sneha Mordani (@snehamordani) December 3, 2024
Parlament je, sa prisutnih 190 od ukupno 300 poslanika, usvojio rezoluciju kojom se zahteva ukidanje vojnog zakona koji je proglasio predsednik Jun Suk Jol. Predsednik Nacionalne skupštine Vu Von Sik proglasio je vojni zakon „ništavnim“.
Građani su pozdravili ovu odluku okupljajući se ispred zgrade parlamenta uz slavlje i aplauze, dok je i sama najava predsednika naišla na odobravanje javnosti.
Posebno je indikativno što je čak i Jolonova stranka podržala opoziciju u zahtevu za hitno ukidanje vojnog zakona.
Vojni zakon se pretvorio u fijasko
Sve je počelo kada je predsednik iznenada proglasio vojni zakon u noćnom obraćanju, tvrdeći da je odluka doneta kako bi se zaštitila zemlja od „severnokorejskih komunističkih snaga“ i eliminisali „državni neprijatelji“.
Glavna meta predsednika bila je opozicija, naročito Demokratska stranka koja ima većinu u parlamentu. Poslednjih meseci opozicija je uspela da inicira nekoliko postupaka za smenu članova vlade, uključujući i pokušaje da smeni samog predsednika, koga optužuje za korupciju.
Takođe, opozicija je organizovala masovne proteste i zahtevala imenovanje specijalnog tužioca da istraži slučaj manipulacije akcijama na berzi, u koji je navodno umešana i prva dama Kim Keon He.
Šokantne scene iz parlamenta
Proglašenje vojnog zakona šokiralo je građane Južne Koreje, koji se nisu susreli sa takvim merama još od 1980-ih.
Snimci vojnika koji pokušavaju da upadnu u parlament obišli su svet, dok su zaposleni u zgradi parlamenta pokušavali da ih odvrate koristeći protivpožarne aparate i ostali inventar.
Građani su brzo reagovali i okupili se ispred parlamenta, gde je došlo do sukoba između demonstranata i vojske, ali bez ozbiljnijih incidenata.
„Otvorite vrata, molim vas. Vaš posao je da štitite skupštinu. Zašto ne reagujete dok se poslanici gaze?“ povikao je jedan građanin policajcima koji su čuvali ulaz u zgradu parlamenta.
Predsedniku Jun Suk Jol bliži se kraj
Jun Suk Jol, pripadnik Narodne moći, pobedio je na predsedničkim izborima s minimalnom razlikom od 0,7% u odnosu na svog protivkandidata Li Dže Mjanga. Međutim, njegova popularnost naglo je opala zbog skandala sa korupcijom, dok je prva dama optužena za manipulaciju akcijama i primanje luksuznih poklona.
Predsednik je morao da se izvinjava za ove skandale, izjavivši da je njegova supruga trebalo da se ponaša odgovornije.
Osim toga, Jun nije uspeo da progura zakone u parlamentu, koji je pod kontrolom opozicije, čak ni uz proglašenje vojnog zakona.
Pozivi na impičment
„Ništa nije gotovo“, izjavio je Čo Kuk, lider male opozicione stranke, okupljenim demonstrantima ispred parlamenta.
„Predsednik ugrožava demokratiju i ustav“, dodao je, obećavajući da će, zajedno s ostalim opozicionim strankama, pokrenuti postupak za impičment predsednika Jun Suk Jola.
S obzirom da se stanje smirilo i da oružanog sukoba neće biti, južnokorejsku sapunicu više nećemo pratiti, ali ćemo podsetiti da na Korejskom poluostrvu zapravo živi jedan narod.
Ovi j.korejanci su baš ružan narod. Slično rvatima.