NaslovnaNovostiNosač aviona USS Carl Vinson stiže u Južnu Koreju nakon severnokorejskog raketnog...

Nosač aviona USS Carl Vinson stiže u Južnu Koreju nakon severnokorejskog raketnog testa

Američki nosač aviona stigao u Busan u znak podrške Južnoj Koreji

Američki nosač aviona USS Carl Vinson (CVN 70) i njegov borbena udarna grupa stigli su u luku Busan u Južnoj Koreji, u znak podrške američko-južnokorejskoj vojnoj alijansi. Ovaj dolazak dolazi samo nekoliko dana nakon što je Severna Koreja testirala krstareće rakete, demonstrirajući svoje sposobnosti protivnapada.

Prema saopštenju južnokorejske mornarice, dolazak USS Carl Vinson u Busan ima za cilj jačanje vojnih odnosa između SAD i Južne Koreje, kao i povećanje interoperabilnosti saveznika u suočavanju sa pretnjama iz Pjongjanga.

Severna Koreja je u prošlosti oštro reagovala na dolazak američkih nosača aviona, bombardera dugog dometa i nuklearnih podmornica, smatrajući ih direktnom pretnjom svojoj nacionalnoj bezbednosti. Očekuje se da će i sadašnji manevar izazvati oštar odgovor iz Pjongjanga.

Ovo je druga poseta USS Carl Vinson Busanu u poslednjih nekoliko godina – prethodno je bio usidren u Južnoj Koreji u novembru 2023. U junu 2024. godine, drugi američki nosač aviona, USS Theodore Roosevelt, takođe je boravio u Busanu radi zajedničkih vojnih vežbi.

Trampova inicijativa

Od inauguracije 20. januara, američki predsednik Donald Tramp izrazio je nameru da obnovi kontakte sa severnokorejskim liderom Kim Džong Unom, u pokušaju da oživi diplomatske odnose između SAD i Severne Koreje.

Pjongjang još uvek nije direktno odgovorio na Trampov predlog, a situacija na terenu sugeriše da su severnokorejske vlasti trenutno više fokusirane na vojnu saradnju sa Rusijom.

Analitičari smatraju da Kim neće ozbiljno razmatrati Trampovu ponudu sve dok ne sačeka krajnji ishod pregovora Vašingtona i Moskve.

SAD sada zahtevaju da Južna Koreja plati više za američku zaštitu

Iako dolazak USS Carl Vinson predstavlja signal američke podrške Južnoj Koreji, predsednik Donald Tramp je poslednjih meseci doveo u pitanje dugoročnu stabilnost vojne alijanse SAD i Južne Koreje.

Trenutno je u Južnoj Koreji stacionirano oko 28.500 američkih vojnika, a Seul se oslanja na američki nuklearni kišobran kao ključni faktor odvraćanja od potencijalnog napada Pjongjanga.

uss carl vinson (cvn 70)
uss carl vinson (cvn 70)

Međutim, Tramp je još u oktobru 2024., pre izbora, izjavio da Južna Koreja mora da poveća svoje finansijske doprinose za američke trupe.

„Južna Koreja je mašina za pravljenje novca. Plaćaće nam 10 milijardi dolara godišnje za zaštitu.“

 izjavio je Tramp u jednom govoru, prema izveštaju nemačkog DW-a.

Trenutno, Seul plaća oko 1 milijardu dolara godišnje za prisustvo američkih snaga, ali se očekuje da će Trampova administracija izvršiti dodatni pritisak na južnokorejske vlasti da povećaju finansiranje američkog vojnog prisustva, kako bi smanjili enormna trošenja nastala pod bivšim režimom u SAD.

USS Carl Vinson: Moćni nosač aviona u Indo-Pacifiku

USS Carl Vinson (CVN 70) je nuklearno pogonjeni nosač aviona klase Nimic, koji operiše u Indo-Pacifičkom regionu pod komandom Sedme flote SAD.

Sastav borbene grupe USS Carl Vinson

  1. USS Carl Vinson (CVN 70) – glavni nosač aviona
  2. Carrier Strike Group ONE (komandna jedinica udarne grupe)
  3. Destroyer Squadron ONE (eskortne razaračke jedinice)
  4. Carrier Air Wing Two (avijacijska jedinica nosača aviona)
  5. USS Princeton (CG 59) – raketni krstarica klase Ticonderoga
  6. USS Sterett (DDG 104) – razarač sa vođenim raketama klase Arleigh Burke
  7. USS William P. Lawrence (DDG 110) – razarač sa vođenim raketama klase Arleigh Burke

Glavne letelice koje operišu sa USS Carl Vinson

  • F-35C Lightning II (višenamenski lovci 5. generacije)
  • F/A-18E/F Super Hornet (laki borbeni avioni)
  • EA-18G Growler (elektronsko ratovanje)
  • E-2D Advanced Hawkeye (avioni za nadzor i komandovanje)
  • CMV-22 Osprey (višenamenska transportna letelica)
  • MH-60R/S Seahawk (helikopteri za borbu protiv podmornica i spasavanje)

Eskalacija tenzija na Korejskom poluostrvu

Dolazak USS Carl Vinson u Busan signalizira povećanu vojnu spremnost SAD i Južne Koreje usled nastavka severnokorejskih raketnih testova.

Međutim, dok Seul traži dodatne bezbednosne garancije, sada SAD sve više zahteva da Južna Koreja snosi veći deo troškova za američku vojnu zaštitu.

U međuvremenu, Pjongjang nastavlja da jača odnose sa Rusijom, dok čeka ishod diplomatskog dijaloga Rusije sa SAD. Ova situacija ne može dodatno destabilizovati bezbednosnu ravnotežu u Indo-Pacifiku.

Ukratko o USS Nimitz klasi nosača aviona

Tipični nosači aviona američke proizvodnje, smatraju se najvećim predstavnicima pomorske tehnike. Sposobni su da prime do 86 jedinica vazduhoplovne opreme, AWACS aviona.

Dimenzije su impresivne – 332 m dužine, može da skladišti municiju od oko dve tone. Prihvata 3200 članova posade bez vazduhoplovnog puka. Danas je u službi američke mornarice čak 10 ovih nosača aviona.

Mlazni lovac F18 Hornet, koji je napravio Boing, sleće na palubu nosača aviona američke mornarice USS Hari S. Truman u istočnom Sredozemnom moru.
F18 Hornet sleće na palubu nosača aviona američke mornarice USS Hari S. Truman u istočnom Sredozemnom moru.

Vojni gigant iz klase Nimic je u stanju da transportuje 90 letelica istovremeno. Radni vek svakog od deset plovila je najmanje 50 godina. U poređenju sa drugim nosačima aviona, dizajn Nimica nije pretrpeo veće promene. Jedan od najvećih ratnih brodova ovog tipa vredi oko 4,5 milijardi dolara.

Na našoj listi najvećih nosača aviona na svetu zauzimaju drugo mesto, odmah iza takođe američkog USS Enterprise.

1 KOMENTAR

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave