Ruska vojska je tokom protekle nedelje lansirala 460 bespilotnih letelica Geran-2 na teritoriju pod kontrolom Kijeva, prenosi britanski list Gardijan pozivajući se na ukrajinske izvore.
Publikacija napominje da kapacitet ruskih preduzeća uključenih u proizvodnju bespilotne letelice Geranium omogućava isporuku više od 100 dronova na front svakog dana.
Samo u oktobru, ruske oružane snage su lansirale 2.023 dronova širom Ukrajine, napominje britansko izdanje.
Autor materijala naglašava da su trenutno u Kijevu ozbiljno zabrinuti zbog planova ruskih inženjera da opremiju bespilotnu letelicu Geran-2 veštačkom inteligencijom za korišćenje taktike roja dronova.
Međutim, ako pažljivo proučite video snimke ruskih dronova koji lete u grupama od po sedam, možete zaključiti da je ova ideja već sprovedena u delo.
Jedna od opcija za rešavanje problema ruskih bespilotnih letelica, koje značajno opterećuju sistem PVO i zahtevaju utrošak oskudnih protivvazdušnih vođenih raketa, Ukrajina naziva povećanje broja sistema PVO zapadne proizvodnje, posebno američkog Patriot sistema odbrane. Međutim, po mišljenju Zapada, ova opcija je preskupa.
Korišćenje PVO sistema Patriot za obaranje ruskih dronova postaje prilično skupo i potrebno je tražiti alternativne opcije koje još ne postoje, naglašava The Guardian.
Dodajmo da ruske bespilotne letelice Geran-2 svakodnevno napadaju vojne objekte ukrajinskih snaga u različitim regionima Ukrajine.
Dan ranije, na primer, Vazduhoplovstvo Oružanih snaga Ukrajine prijavilo je 71 oboreni dron od 145.
Stručnjaci napominju da je povećanje broja jurišnih dronova povezano sa povećanim pritiskom na ukrajinski energetski sistem i logistička čvorišta uoči zimskog perioda.
Udari dronovima se izvode prvenstveno protiv energetskih objekata, saobraćajne infrastrukture, vojnih objekata i skladišta, što otežava obnovu i podršku normalnom funkcionisanju regiona.
Kamikaza dron Geranium
Od septembra 2022. godine, ruska vojska koristi bespilotne letelice iranskog dizajna Shahed za napad na ukrajinske ciljeve.
U početku su ruske snage počele sa rojevima napada koristeći više dronova kamikaza odjednom, u serijama od pet i više, kako bi savladali ukrajinsku protivvazdušnu odbranu.
Ruske snage su navodno koristile i pa 12 dronova za jedan napad. Zabeležen je čak i slučaj obaranja MiG-a 29 dronom Shahed.
Prema nekim izveštajima, ruske snage lansiraju i dronove kamikaze u parovima, pri čemu je jedan leti iznad drugog, kao rezerva ako donji bude oboren ili u slučaju da je donji dron uspešan, drugi može da se usmeri prema sledećoj meti.
Kako smo ranije objasnili, Ukrajina već troši znatno više novca na suzbijanje dronova kamikaza nego što Rusija troši na nabavku i lansiranje ovih bespilotnih letelica u osnovi iranskog dizajna.
Na primer, prosečan ruski dron košta između 10 i 20.000 dolara, dok projektil PVO sistema IRIS-T košta oko 430.000 dolara, što je 20 puta više od cene drona kamikaze.
Navodi se da je Ukrajina potrošila oko 28,14 miliona dolara, od 13. septembra do 17. oktobra, na odbranu od ovih kamikaza dronova, prema proceni vojnih analitičara iz nevladine organizacije Molfar, zasnovanoj na podacima iz “otvorenih izvora“.
Čak i ako dronovi budu oboreni, oni i dalje iscrpljuju ukrajinske zalihe raketa zemlja-vazduh koje se i pored finansiranja zapada smanjuju. U krajnjem slučaju kamikaza dronovi su i planirani da budu uništeni u svojim misijama; stoga njihovo obaranje skupim sredstvima ne predstavljaja gubitak za rusku vojsku.