NaslovnaNovostiMože li protivbalistički sistem Aegis Ashore, od nedavno operativan u Poljskoj, da...

Može li protivbalistički sistem Aegis Ashore, od nedavno operativan u Poljskoj, da zaštiti Ukrajinu?

Dana 13. novembra ove godine, zvanično je postala operativna ogromna i strateška protivraketna baza NATO-a u Poljskoj, blizu sela Redzikovo.

U ovoj svojoj bazi američka vojska je instalirala moćni i veoma napredni protivbalistički sistem vazdušne odbrane Aegis BMD, poznat i kao Aegis Ashore.

S obzirom na ovu inauguraciju i uzimajući u obzir malu udaljenost između Ukrajine i Poljske, logično je zapitati se da li ovaj sistem može da zaštiti ukrajinsku teritoriju od ruskih balističkih raketa.

Može li Aegis BMD zaštititi Ukrajinu?

Da bismo odgovorili na ovo pitanje, prvo moramo da sagledamo tehničke specifikacije i mogućnosti sistema Aegis BMD.

Američki sistem sastoji se od različitih elemenata, ali možda najvažniji od njih je radar AN/SPY-1. Ovaj radar je odgovoran za otkrivanje, praćenje i navođenje protivbalističkih raketa za presretanje neprijateljskih balističkih pretnji.

sm 3 block iia
sm 3 block iia

Sistem Aegis BMD koristi rakete presretače SM-3, koje se lansiraju pomoću sistema za lansiranje Mark 41 vertikalno postavljenih. Ove presretačke rakete navodno pogađaju svoje ciljeve izvan atmosfere brzinom većom od 10 km/s, uništavajući ih i neutralizujući pretnju.

Svaki sistem može lansirati 24 rakete presretače SM-3 protiv 24 različite balističke rakete. Konfiguracija uključuje palubnu kućicu, po uzoru na glavnu nadgradnju razarača Arleigh Burke.

Što se tiče dometa, Pentagon nije javno otkrio ovu ključnu, najbitniju karakteristiku. Međutim, prema vojnim analitičarima, sistem Aegis BMD instaliran u Poljskoj, koji je nedavno postao operativan, sigurno ne može zaštititi celu ukrajinsku teritoriju.

aegis ashore iz poljske i rumunije domet
aegis ashore iz poljske i rumunije domet

Na sreću Ukrajinaca, NATO već upravlja sličnom protivbalističkom bazom u Rumuniji. Ova baza se nalazi blizu sela Deveselu i operativna je od 2016. godine.

Zaštitna zona sistema Aegis BMD u toj bazi prostire se do Kaspijskog mora, teoretski pokrivajući skoro celu Ukrajinu.

Ograničenja Aegis Ashore

Međutim, čak i ukrajinski vojni analitičari priznaju da nije sigurno da li američki protivbalistički sistem Aegis Ashore uopšte može da obori najnovije ruske balističke rakete, poput hipersonične rakete Orešnik, koja je nedavno lansirana na fabriku Južmaš u Dnjepropetrovsku.

aegis ashore redzikovo
aegis ashore redzikovo

Naravno, ne treba zaboraviti da NATO mora prvo da odobri upotrebu sistema Aegis BMD iznad ukrajinske teritorije, odluku koja se ovih dana ozbiljno razmatra, a koja može prerasti u globalni sukob.

19 KOMENTARA

  1. Patriot nije mogao da zaštiti sebe, a videćemo da li ovaj novi US sistem može bar sebe da zaštiti od direktnog pogotka!

    Slažem se 2
    Ne slažem se 1
  2. Не могу, зато је и настао мук са друге стране, јер нови пројектили се расипају, а Руси имају квантитет који не може да се обори, можда нешто могу да поткаче, али реално, не могу!

    Slažem se 16
    Ne slažem se 4
    • Kada bi ukrima dali zeleno svetlo napali bi ruse i do sada bi ih raskantali, neka im daju nuklearno videčeš kako rusija gori uzduž i popreko, ti pacovi mongolski moraju da budu desetkovani i uništeni!

      Slažem se 4
      Ne slažem se 34
      • Мишко, ово је all-in, мислим да ниси свестан где смо, улазимо у чисто насиље, у страну навијање

        Slažem se 6
        Ne slažem se 2
      • Luđeg komentatora od ovog bezimenog ne videh. Rambo je posle brodoloma u Kabulu otišao u penziju. Nisi znao? A ludi Ukrajinci su veċ nešto sasvim drugo. Dok je psihoopijata, samo napred.

        Slažem se 5
        Ne slažem se 1
      • Šta je nesretniče, braniš zle kauboje?! Jesu ti Rusi, ubijali decu ili jenkiji??? Alo, jel ti izvršena lobotomija?!?!

  3. obaraće te lešnike, orahe i slične zrnaste plodove kojima se nazivaju te ruske kante, ko od šale…puutjin orešnik plakaće

    Slažem se 4
    Ne slažem se 27
    • Najpre nauči zašto je nebo plavo, karakteristike četvrtog agregatnog stanja-plazme pa ćeš znati zašto se hipersonični projektili ne vide na radarima pa ih ne mogu ni pratiti …A zapad u razvoju hipersonike kasni najmanje 20 godina za Rusijom a desetak za Kinom i Iranom kojima su Rusi delimično otkrili tehnologiju!

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave