NaslovnaNovostiHoće li H-20, prvi kineski stelt strateški nuklearni bombarder, debitovati na aeromitingu...

Hoće li H-20, prvi kineski stelt strateški nuklearni bombarder, debitovati na aeromitingu u Džuhaju?

Vojni entuzijasti na internetu uveliku spekulišu o novoj opremi koju će kineska vojska prikazati na predstojećem aeromitingu u Džuhaju. Ključno pitanje među ljubiteljima vojne tehnike je da li će dugo očekivani strateški bombarder H-20, sa stealth karakteristikama, konačno biti predstavljen javnosti.

Aeromiting u Džuhaju, zvanično poznat kao Kineska međunarodna izložba vazduhoplovstva i svemirske tehnologije, održaće svoje 15. izdanje ove godine, u periodu od 12. do 17. novembra u gradu Džuhaj u provinciji Guangdong.

Statička izložba biće podeljena u četiri kategorije: „prevlast u vazduhu i vazdušni napadi, borba bespilotnih letelica protiv bespilotnih letelica, strateški prevoz i vazdušne operacije/operacije iskrcavanja, i rano upozorenje i protivvazdušna/antiraketna odbrana“, izjavio je Ju Činđang, zamenik komandanta Ratnog vazduhoplovstva Narodnooslobodilačke armije.

Vojni analitičari veruju da bi, kada H-20 postane operativan, mogao predstavljati potencijalnu pretnju za Sjedinjene Američke Države, Australiju i Indiju.

Ju Činđang je dodao i da „novi avioni koje je razvilo Ratno vazduhoplovstvo u poslednjih nekoliko godina biće prikazani, uključujući opremu koju su svi nestrpljivo iščekivali i koja je sada spremna za javni prikaz.“

Iako Ju nije precizirao koje će nove modele prikazati, njegovo pominjanje termina kao što su „strateški prevoz na duge relacije“ i „vazdušni napadi“ podstaklo je spekulacije među ljubiteljima vojne tehnike da bi H-20 konačno mogao debitovati pred javnošću.

Zbog velikog interesovanja javnosti da vidi domaće razvijen H-20 na aeromitingu u Džuhaju, medijski predstavnik je postavio direktno pitanje tokom redovne konferencije Ministarstva odbrane 26. septembra. Portparol dao je kratak odgovor: „Relevantni odeljenja će objaviti informacije u odgovarajuće vreme. Ostanite sa nama.“

h 20 prvi kineski stelt strateški nuklearni bombarder može da uništi havaje za 10 minuta
h 20 prvi kineski stelt strateški nuklearni bombarder

Interesovanje za H-20 raste već neko vreme. Pre šest meseci, tokom Nacionalnog narodnog kongresa, zamenik komandanta Ratnog vazduhoplovstva narodnooslobodilačke vojske Kine, Vang Vej, izjavio je hongkonškim medijima da je kineski strateški bombarder sa stealth karakteristikama „blizu“, dodajući: „Samo sačekajte.“ Naglasio je da nema zastoja u razvoju stealth bombardera i pohvalio trud kineskih istraživača.

Vang je dalje otkrio da novi stealth bombarder može ući u službu odmah nakon probnih letova, što se smatralo znakom napretka u razvoju H-20. Neki su spekulisali da bi letelica uskoro mogla biti predstavljena.

Da li je H-20 obavio svoj prvi let?

Brojni izveštaji sugerišu da je H-20 počeo sa probnim letovima, kao što smo izvestili, još pre dve godine.

Međutim, lokalni vojni stručnjak Song Džongping, govoreći za kinesku novinsku agenciju, predvideo je da H-20 verovatno neće biti prikazan na ovogodišnjem aeromitingu, jer još nije obavio prvi let.

Izveštaj je takođe naveo da se ključna oprema obično prikazuje na drugim mestima pre nego što se pojavi na aeromitingu, što smanjuje verovatnoću da će H-20 biti prikazan na ovom događaju.

Još 2016. godine, tadašnji komandant Ratnog vazduhoplovstva PLA Ma Sjaotian potvrdio je da Kina razvija novi bombarder dugog dometa. Međutim, uprkos nekoliko izdanja aeromitinga u Džuhaju od tada, H-20 još uvek nije prikazan.

Analitičari veruju da se kašnjenje u predstavljanju H-20 može objasniti težnjom da se takmiči sa sledećom generacijom strateškog bombardera američke vojske, B-21, budući da je raniji američki bombarder B-2 postao zastareo.

Smatra se da je H-20 poslednji nedostajući deo kineske nuklearne trijade u vidu odvraćanja sa mora, kopna i iz vazduha, a njegovo završavanje se smatra ključnim za jačanje strateških kapaciteta odvraćanja.

kineski stelt bombarder H-20

Veruje se da će, kada H-20 uđe u službu, Kina posedovati nuklearne udarne kapacitete uporedive sa onima Sjedinjenih Država i Rusije. Neki analitičari smatraju da je odlaganje predstavljanja usmereno na usklađivanje sa američkim bombarderom B-21.

Sa druge strane iz Sjedninjenih Država već su izjavili da najnoviji kineski stelt bombarder “nije razlog za zabrinutost” kao i da “nije ni približno dobar ko naš”.

Potencijalni uticaj na globalnu vojnu ravnotežu

Peking cilja da nadmaši Sjedinjene Američke Države u kvantitetu.

SAD trenutno poseduju ograničen broj B-2 Spirit i očekuje se da proizvedu mali broj bombardera sledeće generacije B-21 Raider, dok Kina ima ambiciju za masovnu proizvodnju H-20 kako bi nadjačala sve svoje neprijatelje.

Kao što su američki mediji već primetili „Kina proizvodi ratne brodove kao da su kobasice“, isto bi se bez problema moglo reći i za njihove avione, a brzina kojom razvijaju različite sisteme naoružanja je zaista fascinantna.

S obzirom na sve navedeno i imajući u vidu da američka vojska ima baze koje su u dometu H-20, kada kineski bombarder postane operativan, američke snage na Pacifiku će sigurno biti u stalnoj pripravnosti.

Ključni deo kineske vojne modernizacije u procvatu je proširenjem njenog nuklearnog portfelja, a Peking već ima operativni arsenal od 500 nuklearnih bojevih glava za koje američki zvaničnici upozoravaju da bi “do 2030. godine moglo da bude više od 1.000”. O ovoj temi smo pisali u više navrata.

Xian H-20
Xian H-20

Podsetimo, Vazduhoplovne snage Kine razvijaju ne jedan, već dva stelt bombardera, prema izveštaju Američke odbrambene obaveštajne agencije (DIA) objavljenom 2021. godine.

Opisan u izveštaju DIA kao „lovac-bombarder“, JH-XX je taktički pandan strateškom bombarderu H-20. Široko se spekuliše da je JH-XX rani koncept bombardera prikazan na naslovnoj strani kineskog odbrambenog časopisa „Aerospace Knowledge” iz maja 2018. godine, na koji je pažnju zapadne publike skrenuo China Defence Blog.

Ako je tačno, ove rane slike prikazuju konvencionalno dizajniran, supermanevarski, supersonični bombarder sa unutrašnjim skladištem za oružje. Nekoliko aspekata dizajna JH-XX, uključujući nazubljene usisnike za vazduh i način na koji su mlaznice sa dva motora ugrađene u rep, sugerišu na količinu inženjerske pažnje koja se posvećuje prikrivenim performansama.

Dok je prikrivenost glavni prioritet dizajna H-20, JH-XX nastoji da uravnoteži karakteristike male detekcije sa brzinom i ograničenim sposobnostima direktne borbe; u tom cilju, JH-XX će nositi protivvazdušne rakete. 

Ostala nova vojna oprema koja će privući pažnju

Čak i ako H-20 ne bude prikazan, očekuje se da će druga nova vojna oprema na izložbi privući pažnju. Stručnjaci predviđaju da bi to mogli biti transportni avion Y-20 sa novim motorima, laki stealth lovac J-35 i bombarder H-6N.

Prema zvaničnim izvorima, ovogodišnji izložbeni prostor je udvostručen, proširen sa 100.000 kvadratnih metara u prošlom izdanju na 450.000 kvadratnih metara, sa dva nova izložbena hala.

Kineska industrija vazduhoplovstva će prikazati 260 proizvoda, što je skoro 25% više u odnosu na prethodno izdanje, sa gotovo 30% proizvoda koji će biti prikazani po prvi put.

shenyang fc 31 takode poznat kao j 31 ili j 35
shenyang fc 31 takode poznat kao j 31 ili j 35

Kineska korporacija za svemirske nauke i tehnologiju takođe će predstaviti skoro 200 visokotehnoloških dostignuća, uključujući sondu Chang’e-6, raketu Long March (Dugi marš) 8A, seriju raketa “Dugi marš” 12 i uzorke tla sa Meseca koje je donela Chang’e-6.

Kao najveća kineska izložba vazduhoplovstva i svemirske tehnologije, aeromiting u Džuhaju služi Kini kao ključna platforma za prikazivanje nacionalnih kapaciteta u oblasti vazduhoplovstva i svemirske tehnologije. Njegov rastući obim reflektuje širenje kineske vojne moći i ukupne nacionalne snage, trend koji druge zemlje moraju priznati i prilagoditi se.

1 KOMENTAR

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave