NaslovnaNovostiRusija tokom prošlog meseca lansirala ka Ukrajini preko 2.000 od ukupno 7.000...

Rusija tokom prošlog meseca lansirala ka Ukrajini preko 2.000 od ukupno 7.000 dronova Geran-2 ove godine

U poslednje vreme, ruske trupe su značajno povećale broj napada dugometnim dronovima na ciljeve duboko unutar ukrajinske teritorije.

Ovo proizilazi iz saopštenja Generalštaba Oružanih snaga Ukrajine od 01.11.2024, gde se navodi da je samo tokom oktobra ruska vojska koristila 2.023 drona tipa Shahed (Geran-2) za vazdušne napade. Ova cifra predstavlja rekord od početka oružanog sukoba u Ukrajini.

Kako ukrajinski vojni zvaničnici tvrde, navodno je 1.185 dronova oboreno sredstvima protivvazdušne odbrane, dok su ostalih 738 “izgubljeni na teritoriji Ukrajine”. Preostali dronovi su “napustili ukrajinsku teritoriju”.

Ukupno, od početka ove godine, ruske trupe su koristile 6.987 napadačkih dronova na ciljeve u Ukrajini. Ovi napadi su uglavnom bili usmereni na kako na kritične vojne ciljeve tako i infrastrukturu za koju Moskva smatra da podržava ukrajinsku vojsku.

Treba napomenuti da je, paralelno sa povećanjem broja dronova koje koristi Oružane snage Ruske Federacije, smanjen broj onih koje je prethodno tvrdila da obara ukrajinska protivvazdušna odbrana. Iz gore navedenih podataka proizilazi da je uspešnost vazdušnih borbi nešto veća od polovine, dok su ranije iz Kijeva tvrdili da ovaj procenat bio između 80-90%.

geran
geran

O čemu se radi nije najjasnije, ali ukoliko je poverovati ukrajinskoj strani, onda ovaj trend ukazuje na to da taktike koje koriste ruske trupe funkcionišu. Masivni i konstantni napadi relativno jeftinim dronovima, kao i mamcima, iscrpljuju ukrajinsku protivvazdušnu odbranu.

U budućnosti, Rusima će ovo omogućiti još efikasnije korišćenje visokopreciznog naoružanja, poput balističkih i krstarećih raketa, koje su mnogo razornije ali i skuplje.

Strategija koju ruska vojska poslednje vreme koristi uključuje intenziviranje masivnih napada kamikaza dronovima Geran-2 (Shahed), naročito tokom noći. Tako je u mnogim noćima u oktobru broj napadnih dronova prelazio cifru od 100, koja je ranije retko beležena.

Istovremeno, treba napomenuti izostanak masovnih kombinovanih napada, koji uključuju balističke i krstareće rakete. Tokom oktobra nije bilo nijednog takvog napada, a poslednji veliki koji mi pamtimo datira čak iz avgusta meseca.

Međutim, korišćen je ograničen broj ubitačnih balističkih raketa Iskander-M, krstarećih raketa H-22 i vazdušno lansiranih vođenih raketa tipa H-59/69.

Sa druge strane, potpuno su izostale krstareće rakete H-101 lansirane sa strateških bombardera ali i Kalibar rakete sa ruskih površinskih brodova i podmornica iz Crnog mora.

Može se proceniti da ruska strana akumulira ove vrste raketa, koje bi mogle biti korišćene u narednom periodu, posebno za izvođenje udara na ukrajinsku energetsku infrastrukturu pred zimu.

Geran-2 ukratko

Od septembra 2022. godine, ruska vojska koristi bespilotne letelice iranskog dizajna Shahed za napad na ukrajinske ciljeve.

004 sahid geranj
Sahid-Geranj

U početku su ruske snage počele sa rojevima napada koristeći više dronova kamikaza odjednom, u serijama od pet i više, kako bi savladali ukrajinsku protivvazdušnu odbranu.

Ruske snage su navodno koristile i pa 12 dronova za jedan napad. Zabeležen je čak i slučaj obaranja MiG-a 29 dronom Shahed.

Prema nekim izveštajima, ruske snage lansiraju i dronove kamikaze u parovima, pri čemu je jedan leti iznad drugog, kao rezerva ako donji bude oboren ili u slučaju da je donji dron uspešan, drugi može da se usmeri prema sledećoj meti.

Kako smo ranije objasnili, Ukrajina već troši znatno više novca na suzbijanje dronova kamikaza nego što Rusija troši na nabavku i lansiranje ovih bespilotnih letelica u osnovi iranskog dizajna.

Na primer, prosečan ruski dron košta između 10 i 20.000 dolara, dok projektil PVO sistema IRIS-T košta oko 430.000 dolara, što je 20 puta više od cene drona kamikaze.

Navodi se da je Ukrajina potrošila oko 28,14 miliona dolara, od 13. septembra do 17. oktobra, na odbranu od ovih kamikaza dronova, prema proceni vojnih analitičara iz nevladine organizacije Molfar, zasnovanoj na podacima iz “otvorenih izvora“.

005 geranj 2
Geranj-2

Čak i ako dronovi budu oboreni, oni i dalje iscrpljuju ukrajinske zalihe raketa zemlja-vazduh koje se i pored finansiranja zapada smanjuju. U krajnjem slučaju kamikaza dronovi su i planirani da budu uništeni u svojim misijama; stoga njihovo obaranje skupim sredstvima ne predstavljaja gubitak za rusku vojsku.

1 KOMENTAR

  1. Mislim da se iskander-m u posljednje vrijeme koristi sve više.Radi se o napadima sa po nekoliko iskandera na mjestima gdje se vrši okupljanje ukrajinske vojske i tehnike.Čini mi se da rusi unaprijedili obavjestajni rad.

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave