NaslovnaNovostiHrvatska se sprema da Ukrajini prebaci 60 tenkova i borbenih vozila pešadije...

Hrvatska se sprema da Ukrajini prebaci 60 tenkova i borbenih vozila pešadije dok kupuje novi Leopard 2A8

Hrvatski ministar odbrane Ivan Anušić najavio je nameru da u Ukrajinu prebaci 30 tenkova M-84 i 30 borbenih vozila pešadije M-80. Isporuka je planirana do kraja ove godine u okviru programa „razmene prstenova“ sa Nemačkom.

Hrvatska će u zamenu za ovu opremu od Nemačke dobiti sredstva koja će biti iskorišćena za kupovinu do 50 tenkova Leopard 2A8, unapređene verzije Leoparda, koju karakteriše bolja borbena efikasnost. Ova pomoć bi trebalo da ojača odbranu Ukrajine, nadaju se na zapadu.

Hrvatska je naoružana tenkovima M-84 u modifikaciji M-84A4 Snajper (Snajper) sa ažuriranim sistemom za upravljanje vatrom, stabilizatorom i laserskim daljinomjerom, ali im nedostaje dinamička zaštita.

Borbena vozila pešadije M-80A, opremljena automatskim topom 20 mm, već su ranije isporučivana Ukrajini i dokazala su se u borbenim dejstvima. Slovenija je ranije isporučila Kijevu 20-ak oklopnih transportera na točkovima Valuk i 35 borbenih vozila pešadije M-80A jugoslovenske proizvodnje kao i 28 tenkova M55S.

M-80A u Vojsci Srbije

Nova tranša će omogućiti Oružanim snagama Ukrajine da u potpunosti opremaju dva bataljona – tenkovski i mehanizovani, što će, kako smatraju zapadni analitičari, značajno ojačati ukrajinske trupe. Uz opremu, Hrvatska će predati i rezervne delove i municiju.

Da Hrvatska planira da kupi američke artiljerijske sisteme M142 HIMARS i tenkove Leopard 2A8, pisali smo u avgustu mesecu. Hrvatska je za deset godina skoro udvostručila svoju vojnu potrošnju na 1,5 milijardi evra, iako još nije dostigla cilj od 2 odsto koji joj je zacrtao NATO.

Jugoslovenski M-84

M-84 je ušao u proizvodnju u Jugoslaviji početkom 1980-ih kao unapređenje T-72, specifično prilagođen za operativne potrebe Jugoslovenske narodne armije. Nakon raspada Jugoslavije, Hrvatska, Srbija i Slovenija zadržale su jedinice M-84, koje su tokom vremena pretrpele modifikacije radi poboljšanja performansi i pouzdanosti.

Nadograđen je da poboljša oklop, vatrenu moć i mobilnost. M-84 je opremljen glatkim topom kalibra 125 mm, dinamičkom zaštitom i naprednim sistemima za navigaciju i upravljanje vatrom.

Pogoni ga dizel motor V-46TK snage 1.000 konjskih snaga, koji omogućava maksimalnu brzinu do 70 km/h i operativni domet od 500 km. Oklop uključuje složene i slojevite elemente za povećanu zaštitu od različitih tipova projektila.

M-84
Hrvatski M-84

Upotreba M-84 u Ukrajini bi dovela sposobni, ali zastareli tenk u borbeno okruženje visokog intenziteta.

Iako bi njegov top kalibra 125 mm mogao efikasno da se suoči sa starijom sovjetskom oklopnom opremom koju koriste ruske snage, M-84 bi mogao imati ranjivosti protiv naprednijeg protivtenkovskog naoružanja i dronova koji se trenutno koriste u borbama u Ukrajini. Nedostatak reaktivnih ili aktivnih zaštitnih sistema mogao bi biti mana suočena sa pretnjama precizno navođenim projektilima i raketama.

M-80 BVP

M-80 BVP je jugoslovensko borbeno vozilo pešadije razvijeno 1970-ih i ušlo u upotrebu 1980-ih. Napravljen na bazi francuskog borbenog vozila pešadije AMX-10P, M-80 je dobio poboljšanu zaštitu, manevarsku sposobnost i naoružanje, prilagođeno uslovima Balkana.

Opremljen je automatskim topom kalibra 20 mm, mitraljezom i protivtenkovskim projektilima, što mu omogućava efikasnu podršku pešadiji na bojnom polju.

Borbeno vozilo pešadije M-80A namenjeno je za izvršavanje borbenih zadataka mehanizovanih jedinica u svim zemljišnim i vremenskim uslovima, a njegova pouzdanost i efikasnost su potvrđeni tokom eksploatacije u jedinicama Vojske Srbije i Hrvatske na brojnim taktičkim vežbama.

m 80 u hrvatskoj vojsci
m 80 u hrvatskoj vojsci

U vreme kada je proizveden, M-80A je imao slične karakteristike sa postojećim borbenim vozilima pešadije kao što su ruski BMP-1 ili francuski AMX 10P.

Iako mnogi stručnjaci upoređuju M-80A sa ruskim BMP-1, jugoslovensko BVP je ipak originalan dizajn dok uključuje brojne elemente iz francuskog AMX-10P dajući mu više snage i bolju zaštitu. Svi M-80 su amfibijski i opremljeni su dvostrukim lanserima AT-3.

Leopard 2A8

Leopard 2A8, najnovija evolucija nemačke poznate porodice tenkova Leopard, donosi napredne tehničke specifikacije dizajnirane za savremeni visokointenzivni borbeni angažman. Zna se da je KMW razvio novu modifikaciju Leoparda 2A8 na osnovu varijante tenka Leopard 2A7HU (verzija modifikacije Leopard 2A7+).

leopard 2a8
leopard 2a8

Dok je zadržao tenkovski top 120 mm/55 Rheinmetall Rh 120 L55A1, tenk Leopard 2A8 ima poboljšanu zaštitu oklopa koristeći treću generaciju raspoređenog kompozitnog višeslojnog oklopa u celoj strukturi.

Glavna karakteristika Leoparda 2A8 je integracija kompleksa aktivne zaštite EuroTrophy zasnovanog na kompleksu Trophy izraelske kompanije Rafael Advanced Defence Systems.

Za ovaj inovativni oklop se kaže da uključuje oklopni čelik visoke tvrdoće, plastično punjenje i keramičke komponente. Pojačana je i minska zaštita trupa i zaštita krova trupa, a posebno kupole od kasetne municije.

Leopard 2A8 poseduje snažni MTU MB 873 Ka-501 vodeno hlađeni V12 dizel motor, sa snagom od približno 1.500 konjskih snaga. Tenk je takođe opremljen pomoćnim agregatom povećane snage od 20 kW (umesto 17 kW na Leopardu 2A7V).

Ovaj motor omogućava tenku da dostigne brzinu do 70 km/h na putevima i prelazi različite terene sa operativnim dometom blizu 500 km. Napredna hidropneumatska suspenzija omogućava Leopardu 2A8 da manevriše preko neravnog terena uz održavanje stabilnosti i preciznosti.

Tenk Leopard 2A8 ima „značajno unapređenu optoelektroniku“, posebno kombinaciju video i infracrvenih kanala dostupnih celoj posadi, unapređeni sistem za kontrolu vatre, uvođenje sistema surround prikaza i poboljšane komunikacije i mogućnosti umrežavanja. 

prototip tenka leopard 2a7hu za madarsku vojsku na osnovu kojeg ce biti kreirana modifikacija leopard 2a8
Prototip tenka Leopard 2A7HU za mađarsku vojsku, na osnovu kojeg je kreirana modifikacija Leopard 2A8

Leopard 2A8 opremljen je najsavremenijim sistemom za upravljanje vatrom, uključujući EMES 15 dvostruko stabilizovani glavni nišan i pomoćni nišan FERO Z18, što osigurava visoku tačnost u otkrivanju i gađanju ciljeva. Tenk koristi laserski daljinomer i termalne senzore koji funkcionišu i danju i noću,

24 KOMENTARA

  1. Шта је ових ујака, јеботе, морам да отворим прозор!
    Да видимо како читају ћирилицу: Ој, ујаци, напасите ми се мYда!
    Хахаха!

    Slažem se 6
    Ne slažem se 8
  2. Hrvati i njihova Pobednička Hrvatska Vojska će sa novim tenkovima Leoparda 2A8 , američkim HIMARsima raketnim bacačma , francuskim Rafal avionima , francuskim CESAR i nemačkim P2000 haubicama da dominiraju regionom kao zametna vojna sila ! Već je odavno svima jasno da Srbi Hrvatima , niti politički niti ekonomski a Boga mi ,niti vojno , NEMOGU BAŠ NIŠTA !Hrvatima niti netreba NATO pomoć da pobede Srpsku Vojsku ko 1995 , jer Srbi neće nikada moći vojno da pobede Hrvate i vrate Krajnu ?!?

    Slažem se 10
    Ne slažem se 8
    • NEtačno, Hrvatima će i pola razlike u ceni tih novih tenkova , platiti NATO/EU ! To svo novo masovno naoruzavanje svojih članica ,EU će da plaća iz novoosnovanog fonda za oporavak vojski članica EU i NATO koji je nedavno odobren zbog ruskih pretnji agresijom a tezak je ca 1000 milijardi Eura godišnje !

      Slažem se 6
      Ne slažem se 3
      • Niti centa ne ide iz nikakvih europskih i NATO fondova. Platit ce sve Hrvatska za razliku vrijednosti M84 i BVP M80 te rezervnih dijelova i municije. Nista nema iz fondova jedino sto kupujemo u transi sa Njemackom, Ceskom, Svedskom, Norveskom i Nizozemskom i cijena ce biti povoljnija ali i isporuka a trebali bi prvi 2026. dolaziti.

        Slažem se 1
        Ne slažem se 4

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave