NaslovnaAvijacijaKamikaza dronovi dugog doleta SM1 i SM2 Ujedinjenih Arapskih Emirata u Vojsci...

Kamikaza dronovi dugog doleta SM1 i SM2 Ujedinjenih Arapskih Emirata u Vojsci Srbije

Kako sam u jednom od svojih video radova ekskluzivno objavio, Vojska Srbije od ove godine ima u svom naoružanju i kamikaza dronove dugog doleta iz Ujedinjenih Arapskih Emirata oznake SM1 i SM2.

Ugovor o kupovini kamikaza dronova iz Ujedinjenih Arapskih Emirata za Vojsku Srbije je potpisan je 24. februara prošle godine, sa rokom isporuke od šest meseci na sajmu naoružanja i vojne opreme Idex 2023 u Abu Dabiju.

Finalni ugovor potpisala je delegacija Ministarstva odbrane Srbije i predstavnici korporacije “Edge” iz UAE koncerna pod čijim patronatom su gotovo svi vojni razvojni i proizvodni projekti Emirata.

Iz Ujedinjenih Arapskih Emirata su dobijeni kamikaza dronovi SM-1 u vidu donacije Vojsci Srbije, dok je verzija SM-2 kupljena od proizvođača kompanije “Halcon” koja posluje u okviru koncerna „Edge“.

Nabavljeno je više stotina ovih kamikaza dronova iz Arapskih Emirata kako je to još prošle godine najavio predsednik Srbije.

Reč je o savremenom konceptu vazduhoplovne tehnike tzv.planirajuća municija, koji podrazumeva dejstvo velikog broja ovih dronova po unapred zadatim ili uočenim ciljevima u toku leta od strane izviđačkih bespilotnih letelica. 

Namenjeni su prvenstveno uništavanju protivničke žive sile, borbene tehnike i utvrđenih položaja protivnika.

Može delovati udarnim dejstvom po cilju ili aktiviranjem bojeve glave sa distance čime se povećava efekat detonacije bojeve glave parčadnog dejstva.

Razmak krila ovog kamikaza drona iznosi 4,85 metara, njegova dužina 2,65 metara, dok je maksimalna poletna masa do 70 kg, a može da nosi koristan teret do 23 kg, što znači da može da nosi bojevu glavu i do dvadesetak kilograma.

sm1 tokom vežbe vojske srbije, vatreni udar 2024, pasuljanske livade
sm1 tokom vežbe vojske srbije, vatreni udar 2024, pasuljanske livade

Kamikaza dron SM-2 leti samostalno do reona gde se očekuje cilj i u tom podrućju se zadržava dok traži ciljeve.

Kada se cilj identifikuje, daljinskim putem operater označava cilj i pokreće napad na isti preko daljinske kontrole odnosno po principu da je operater uvek u petlji navođenja u terminalnoj fazi napada kamikaza drona.

Za razliku od primene borbenih bespilotnih letelica, ova vrsta naoružanja se ne vraća na zemlju, već se uništava u dejstvu. 

Dronovi kamikaze koje je Srbija kupila u Emiratima je mobilno naoružanje koje se ispaljuje sa specijalnih lansera montiranih na mobilnoj šasiji.

Na prikazu „Zastava 2024“ na batajničkom aerodromu je bio prikazano američko terensko pikap vozilo Ševrlet Silverado pogona točkova 4×4 sa lansirnom rampom sa koje se lansiraju obe verzije navedenih kamikaza dornova iz Ujedinjenih Arapskih Emirata.

Inače vozila koja će se koristiti za lansiranje kamikaza dronova SM-1 i SM-2 će biti domaća terenska vozila kompanije Zastava Tervo odnosno Zastava NTV takođe pogona točkova 4×4.

Pored pomenutog američkog pikap vozila za lansiranje kamikaza dronova, se nalazilo i jedno domaće Zastava NTV sa dve anetene montirne na krovu ovog vozila, koje predstavlja komandno vozilo za upravljanje kamikaza dronovima.

Rojevi kamikaza dronova se zato nazivaju i planirajućom municijom, a njihova važna karakteristika je i njihova sposobnost da u letu čekaju zadati cilj u rejonu očekivanja, da bi se po njegovom pojavljivanju obrušili na njega i neutralisali ga.

lutajuća municija sm2
lutajuća municija sm2

Koncept rojeva kamikaza dronova je afirmisan posle sukoba u Nagorno-Karabahu, gde je masovna primena bespilotnih letelica potpuno promenila vojnu doktrinu i nagovestila kako će izgledati vojni sukobi 21.veka.

Na prikazu naoružanja i sposobnosti dela jedinica Vojske Srbije „Zastava 2024“ je bilo izloženo trideset ovih kamikaza dronova i to tri reda u verziji SM-1 i tri reda verzije SM-2.

Ono što je bitno naglasiti je da iako su se u pojedinim medijma pojavile informacije da su ove dve verzije prikazanih kamikaza dronova na oko slične, ali da se razlikuju po nameni to nije tačno odnosno one se najviše razlikuju po dometu i masi bojeve glave.

Naime, verzija kamikaza dronova SM-1 ima manju bojevu glavu i zbog toga veći dolet, a verzija kamikaz drona SM-2 ima veću bojevu glavu i manji dolet.

Iako imaju isti aerodinamički profil i pogonski motor, vizuelno se mogu razlikovati po tome što verzija kamikaza drona SM-2 ima dva poklopca na gornjem delu trupa, dok verzija SM-1 samo jedan.

Dodatni otvor na verziji SM-2 je između ostalog napravljen upravo zbog smeštaja veće bojeve glave.

Ono što je najzanimljivije u celoj priči oko razvoja verzije kamikaza drona SM-2 odnosno njenog prolagođavanja postavljenim taktičko-tehničkim zahtevima za Vojsku Srbije je ugradnja domaće parčadno-rasprskavajuće mine usmerenog dejstva MRUD odnosno domaće varijante američke mine usmerenog dejstva M18 „Claymore“ poznate još iz Vijetnamskog rata.

Tu opciju je najavio jula ove godine na vojnoj vežbi „Vatreni udar 2024“ na Pasuljanskim livadama zamenik ministra odbrane zadužen za materijalne resurse Nenad Miloradović kada su prvi put u javnosti viđeni ovi kamikaza dronovi u obe varijante, da se radi na njihovoj sposobnosti da destvuju odozgo po ciljevima na zemlji na površini 100×50 i 200×100 metara.

Poznavajući taktičko-tehničke karakteristike domaće mine usmerenog dejstva MRUD za sada se može govoriti da je zamenik ministra bio u pravu kada je rekao da je površina dejstva takve bojeve glave 100×50 metara, dok se za veće polje dejstva još nije ugradila odgovarajuća bojeva glava većeg dejstva na ove kamikaza dronove.

Na prednjem delu kamikaza dronova SM-2 nije bio prikazan podvešeni elektro-optički uređaj za akviziciju, identifikaciju, praćenje i zaključavanje cilja.

dron sm2
dron sm2

Obe verzije ovih kamikaza dronova su pogonjene SUS motorom koji im omogućava dolet od više stotina kilometara, a sa povećanjem rezervoara za gorivo i njihovim satelitskim navođenjem on može biti i par hiljada kilometara.

Inače oni koji su tvrdili da im ovi kamikaza dronovi iz Ujedinjenih Arapskih Emirata neodoljivo liče na iranske kamikaza dronove kojim su Huti iz Jemena napali ciljeve duboko na teritoriji Saudijske Arabije su u suštini u pravu, jer su to jedni te isti dronovi koji se prodaju u arapskom svetu pod različitim oznakama i imenima.

Sve u svemu sa nabavkom kamikaza dronova iz Ujedinjenih Arapskih Emirata, Vojska Srbije je dobila značajne sposobnosti napada iz vazduha po ciljevima na zemlji na velikim udaljenostima, što za sada ni jedna država u njenom okruženju nema.

7 KOMENTARA

  1. Тито се у гробу преврће. Америма и авионе продавао а наследници и тротинете увозе.

    Slažem se 1
    Ne slažem se 2
  2. Рзвити домаћу производњу то се неможе налуповати руси троше 4000 дронова дневно

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave