Ujedinjena avio-kompanija predala je Vazdušno-kosmičkim snagama Rusije novu partiju lovaca Su-57 i Su-35S.
Ističe se da su lovci prihvaćeni od strane tehničkog osoblja, prošli su pun ciklus fabričkih ispitivanja, a testirani su i u različitim režimima rada od strane pilota ruskog Ministarstva odbrane.
Vazdušno-kosmičke snage Rusije dobile nove lovce Su-57 i Su-35 pic.twitter.com/xa3NkeeAT2
— Oruzje Online (@oruzjeonline) September 12, 2024
Svake godine se povećava broj lovaca pete generacije koji ulaze u rusku vojsku. Sledeće serije aviona su već u proizvodnji. Aparati su u različitom stepenu pripravnosti, stoji u poruci UAC-a.
Pored Su-57, u službu su ušli i novi lovci 4++ generacije Su-35S, koji takođe značajno jačaju sposobnosti ruske vojske u vazdušnim operacijama.
Su-35S je poznat po svojoj visokoj upravljivosti, moćnom naoružanju i sposobnosti da se bori protiv neprijateljskih aviona i kopnenih ciljeva, što ga čini jednim od najsvestranijih lovaca našeg vremena.
„U kombinaciji sa S-70, ovo je revolucionarno oružje“
Iz istih izvora dodaju da Vazdušno-kosmičke snage polažu velike nade u Su-57. Ovi avioni, zajedno sa teškim bespilotnim letelicama S-70, u budućnosti će postati jedno od ruskih glavnih oruđa za probijanje duboko u dubinu sistema PVO potencijalnog neprijatelja, naglašavaju proizvođači.
Podsetimo, ne tako davno, u cilju proširenja serijske proizvodnje Su-57, započeta je izgradnja dodatne zgrade u kojoj će se vršiti testiranje ruskih avionskih sistema pete generacije.
Pored toga, kako napominju proizvođači, na novim objektima stanice za ispitivanje leta već su završeni građevinsko-montažni radovi.
Dodajmo da je ruski lovac pete generacije Su-57 već korišćen tokom specijalne vojne operacije u Ukrajini, što je za cilj prvenstveno imalo potvrdu njegovih visokih operativnih i borbenih karakteristika.
Ruska industrija počinje masovnu proizvodnju novih jurišnih dronova S-70 Okhotnik
Ruski zvaničnici navode da bi ove godine trebalo da počne serijska proizvodnja novih S-70. Tačnije, u drugoj polovini 2024. godine.
Prema rečima Sergeja Semke, zamenika guvernera Novosibirske oblasti, testovi drona bi uskoro trebalo da se završe i u drugoj polovini 2024. industrija bi trebalo da počne masovnu proizvodnju. Bespilotne letelice će se graditi i sklapati u Novosibirsku, tačnije u fabrici Suhoj Novosibirskog udruženja za proizvodnju aviona (NAPO).
Rusija je do nedavno zaostajala za drugim silama u proizvodnji bespilotnih letelica, pri čemu su ulaganja poslednjih godina preusmerena na druge vrste vojne opreme. Potez se pokazao kao veliki hendikep, uključujući i sukob u Ukrajini, jer je Moskva morala da pribegne ubrzanom razvoju i proizvodnji ali i kupovini od drugih zemlja kako bi ostvarila dominaciju.
Do prošle godine su napravljena najmanje dva prototipa S-70 Ohotnik. Bespilotna letelica je javno predstavljena 2019. godine kada je takođe prvi put letela, a dve godine kasnije počela je integraciju i testiranje oružja. Uprkos tome, industrija je doživela određena kašnjenja.
Što se tiče S-70, prvi prototip drona S-70 Okhotnik izveo je prvi let 3. avgusta 2019. godine. Razmešten je u Centru za letna ispitivanja u Ahtubinsku (Astrahanska oblast), gde je takođe koristio naoružanje po prvi put.
Početkom februara 2021. godine ruski predstavnici su saopštili da je počela izgradnja još tri prototipa ovog tipa drona, i to drugog, trećeg i četvrtog. Planovima od tog datuma bilo je predviđeno njihovo učešće u programu testiranja bespilotne letelice, u periodu 2022-2023. godine.
U junu 2022, Džejns izveštava, citirajući RIA Novosti, da je S-70B Okhotnik izveo svoje prvo probno lansiranje precizno navođene municije na zemaljske ciljeve 28. maja 2022. Dron je lansirao rakete vazduh-zemlja razvijene za Suhoj Su-57 sa posadom.
Džejns je izvestio da je raketa verovatno bila krstareća raketa “H-59Mk2” (Kh-59 verzije 2), novi razvoj teške taktičke rakete serije H-59 koja je ušla u upotrebu početkom 1980-ih.
Procene dometa i nosivosti H-59Mk2 uveliko variraju, ali je verovatno da može da pogodi ciljeve udaljene najmanje 250 kilometra dok nosi bojevu glavu od 220 kilograma. Modularna priroda dizajna može omogućiti da se višestruke konfiguracije, kao što su veće sekcije goriva, zamene manjim delovima bojeve glave.
Izvestija je u februaru 2020. pisala da je klizna bomba Grom 9-A-7759 integrisana sa Ohotnikom. Dron može da nosi četiri Groma u svom unutrašnjem odeljku za bombe. Rusko Ministarstvo odbrane nije komentarisalo ovaj izveštaj.
Rusi navode da je S-70 Ohotnik kreiran da deluje pod kontrolom pilota stelt lovca Su-57.
Su-57 može da kontroliše gomilu dronova Ohotnik. „Ohotnik“ je napravljen na isti način kao i Su-57. U Ukrajini su do sada avioni Su-57 rešavali određene borbene zadatke i vraćali se neprimećeno, tvrde ruski izvori.
Sjedinjene Države su pokušale da razviju bespilotnu letelicu sa sličnim karakteristikama i performansama, ali su odustale od projekta nakon što njeni inženjeri nisu mogli da prevaziđu tehničke prepreke. Ovu izjavu dao je vojni istoričar i direktor Muzeja protivvazdušne odbrane Jurij Knutov, a prenelo je portal Izvestija.
S-70 Ohotnik pokreće turbomlazni motor AL-31 i leti brzinom od 1.000 kilometara na sat i dometom od 6.000 kilometara. Bespilotna letelica je opremljena elektro-optičkim nišanima, radio-vezom i „drugim vrstama opreme za izviđanje“, navodi rusko Ministarstvo odbrane.
S-70 Ohotnik je mnogo veći od svojih zapadnih kolega. Sa rasponom krila od 20 metara i dužinom od 14 metara, masa drona je navodno oko 20 tona (u poređenju sa 4,9 za Dassault nEUROn i 6,3 tona kod X-47B od Northrop Grumman-a). U dva unutrašnja odeljka bespilotne letelice trebalo bi da se ukrca do 2,8 tona oružja.
Osnovna ideja je da Su-57 i grupa Ohotnik dronova uništi velike strateške ciljeve kao što su komandni centri ili PVO kompleksi kako bi olakšali put velikim bombarderima kao što su Tu-160, Tu-22 ili MiG-31 koji nose krstareću raketu H-101 ili hipersoničnu raketu Kindžal.
Na našoj listi naboljih borbenih dronova na svetu, Ohotnik se nalazi na drugom mestu.