Ukrajinska vojska je distribuirala video snimak na kojem je, prema njihovim rečima, zabeležen trenutak uništenja ruskog jurišnika Su-25. Međutim, detaljnija analiza video dokaza pokazuje da ova tvrdnja može biti neosnovana.
Na video snimku koji su snimili pripadnici 28. odvojene mehanizovane brigade Oružanih snaga Ukrajine možete videti let dva ruska jurišna aviona Su-25. U nekom trenutku, jedan od aviona počinje naglo spuštanje dok ispaljuje toplotne zamke, što je standardni manevar za izbegavanje mogućeg raketnog napada.
Ukrajinska vojska je distribuirala video snimak na kojem je, prema njihovim rečima, zabeležen trenutak uništenja ruskog jurišnika Su-25. Međutim, detaljnija analiza video dokaza pokazuje da ova tvrdnja može biti neosnovana. pic.twitter.com/xZjgOMd6IK
— Oruzje Online (@oruzjeonline) August 28, 2024
Ukrajinska strana je navela da ovaj trenutak navodno ukazuje na obaranje aviona, ali snimak ne sadrži nikakve dokaze koji potvrđuju činjenicu njegovog pada ili eksplozije.
Respektabilni Telegram kanal ruskog vojnog blogera i bivšeg pilota Ilje Tumanova, Fighterbomber, tvrdi da je objavljeni video zapravo propagandno smeće, te da prikazuje samo dobar manevar pilota Su-25 i efikasno korišćenje toplotnih mamaca.
Uprkos brojnim tvrdnjama iz Kijeva, prva ruska letelica koja je zaista oborena poslednjih meseci a da za to ima konkretnih dokaza, je takođ Su-25 gađan iz ručnog raketnog bacača 22. jula.
Su-25 je ušao u službu još osamdesetih godina prošlog veka, međutim, trenutno ruske Vazdušno-kosmičke snage imaju svoju duboko modernizovanu verziju — Su-25SM3.
U Ukrajini se jurišnici koriste za razbijanje položaja Oružanih snaga Ukrajine na liniji fronta i u bližoj pozadini ukrajinske odbrane. Njihov cilj je da pruže vatrenu podršku kopnenim jedinicama. Mogu uništiti skoro svaku opremu, artiljeriju, ljudstvo, inženjerske strukture.
Napadni avioni obično ispaljuju nevođene avionske rakete i momentalno izvode manevar ispaljivanjem toplotnih zamki. Mogu se približiti meti i pokrenuti udare nekoliko puta, a zatim se vratiti na bazni aerodrom.
Avioni uglavnom rade u parovima u Ukrajini. Dok jedna letelica granatira poziciju neprijatelja, druga obezbeđuje operaciju.
Piloti Su-25 lete na izuzetno malim visinama, što smanjuje verovatnoću njihovog otkrivanja i poraza od sistema PVO, međutim mali prenosni raketni bacači i vizuelno ciljanje ovoga puta su pomogli u obaranju. Takođe ulaze na liniju borbenog lansiranja maksimalnim brzinama.
Jurišnik Su-25
Su-25 je sovjetski jurišni avion dizajniran da pruži vazdušnu podršku kopnenim snagama. Prvi put je poleteo 1975. godine, a u službu je ušao 1981. godine.
Avion je dizajniran za operacije na liniji fronta gde može efikasno da angažuje neprijateljski oklop, utvrđenja i ljudstvo. Su-25 ima teški oklop koji štiti od malokalibarskog oružja i protivavionskih topova, a opremljen je raznim naoružanjem, uključujući topove, projektile i bombe.
Su-25 je izvezen u mnoge zemlje, a i dalje ga koriste oružane snage mnogih država, uključujući Rusiju i Ukrajinu.
Su-25 je zastupljen u izveštajima o sukobu skoro skoro svakodnevno. I Rusija i Ukrajina izgubile su pozamašnu količinu Su-25 u sukobu koji je u toku. Zbog pretnje koju predstavljaju neprijateljski prenosivi sistemi protivvazdušne odbrane (MANPADS), Su-25 obično ispušta svoju municiju dok se lagano penje na duži domet.
Kompjuter za napad oružjem na avionu izračunava domet, visinu i ugao penjanja za preciznu isporuku i daje signale za lansiranje pilotu, uzimajući u obzir balistiku oružja i preovlađujući vetar. Kada je letelica blizu mete, ona lagano roni i lansira rakete u metu sa visine.
Tačnost napada je veća kada je domet nizak, ali su pilot i avion u većem riziku. Međutim, uprkos opasnostima letenja Su-25, to je avion sa najvećom eksploatacijom u ratu koji je u toku.
Trenutno se ruskim trupama isporučuje Su-25 u modifikaciji SM3. Ova verzija jurišnika opremljena je automatizovanim sistemom za upravljanje vatrom, optoelektronskim sistemom SOLT-25, ugrađenim sistemom za označavanje ciljeva i nišanskim sistemom sa elementima veštačke inteligencije.
Najnovija oprema omogućava pilotu da pogađa objekte na visini većoj od 5.000 km. Svi ažurirani avioni opremljeni su motorima R-195, koji su se ranije smatrali tajnim i najpouzdaniji su u svojoj klasi. Oklopna zaštita jurišnih aviona i njihova povećana preživljavanje ostali su nepromenjeni.
Su-25SM3
Su-25SM3 je razvijen na osnovu lekcija iz rata sa Gruzijom 2008. godine, u kojem su tri aviona izgubljena od vatre iz prenosnih raketnih PVO sistem (MANPADs).
Su-25SM3 od nedavno nosi i sistem elektronskog ratovanja, retku konfiguraciju za kopneni napad na niskom nivou odnosno avion za blisku vazdušnu podršku.
U pitanju je verzija Su-25SM3, sa nosačem sistema Vitebsk-25. Varijanta takođe ima modul za satelitsku navigaciju koji je povezan sa ruskom GLONASS satelitskom mrežom.
Još jedna karakteristika koja definiše avion je sistem nišana i navigacije SVP-24-25, za koji se tvrdi da poboljšava preciznost nevođenog oružja u radijusu od 10 metara. Inače, nova modifikacija Su-35SM dobija najnapredniji ruski sistem radioelektronske borbe za lovce – Himalaja.
Ма авион мије погођен, тачно се види како авион испаљује маманац или већ пта, и идлази без ватре. / Снимак за наивне!/
SLAVA UKRAJINO!
Mi treba da verujemo ukrainskim zrnastim videima, slikama i OBJAŠNJENJIMA ispod slika i videa.
U ratu uvek ima propagande…lažu i jedni i drugi…su25 odličan jurišnik i Rusi ga dosta
koriste
Ne razumem zašto nije snimljena eksplozija aviona nakon što je pao, ako je već bio oboren? Nije li normalno da se vratiš i da snimiš eksploziju ili da pokažeš da tog aviona više nema? Zašto video završava tako bez veze, dokazujući bukvalno ništa?
nije naše da postavljamo pitanja, naše je da radimo, plaćamo poreze i ne pametujemo mnogo, sve su nam napisali šta treba da mislimo 😁
Baš senzacionalno traje rat a avioni su (obarani)
ruska kanta pala pilot nije preživeo SLAVA UKRAJNA