Ruske trupe su u zoni specijalne vojne operacije upotrebile artiljerijsko oruđe iz perioda Drugog svetskog rata – haubicu kalibra 122 mm iz 1938. godine, poznatu kao M-30. Informaciju je objavio Telegram kanal „Vojvoda izveštava“, uz napomenu da je legendarna haubica viđena na prvoj liniji fronta.
Njena ponovna upotreba u savremenim uslovima izaziva interesovanje kako vojnih analitičara, tako i šire javnosti, naglašavajući sposobnost ruske vojske da čak i zastarelu tehniku prilagodi savremenim zadacima.
Ova klasična diviziona haubica, usvojena u naoružanje 1939. godine, imala je kalibar od 122 mm i proizvodila se od 1940. do 1955. godine u fabrikama u Gorkom i Sverdlovsku. Ukupno je proizvedeno više od 19.000 primeraka.
Opremljena je cevi dužine 22,7 kalibara, sa maksimalnim dometom od 11,8 km i težinom projektila od 21,76 kg. Dvokraki lafet i izostanak kočnice na cevi činili su ovu haubicu jednostavnom za rukovanje i pouzdanom u terenskim uslovima.
Tokom Drugog svetskog rata, M-30 je korišćena ne samo kao vučena haubica, već i kao glavno oruđe na samohodnim artiljerijskim sistemima SU-122, koji su razvijeni na šasiji tenka T-34.

Nakon rata, M-30 je ostala u službi brojnih zemalja i učestvovala je u sukobima širom sveta, uključujući Korejski rat i kampanje na Bliskom istoku.
Njeno pojavljivanje u zoni ukrajinskog sukoba predstavlja iznenađenje, s obzirom na to da je odavno povučena iz aktivne službe i zamenjena savremenijim sistemima poput D-30 haubice istog kalibra.
Haubica M-30: Sovjetska artiljerijska legenda koja traje više od 80 godina
Haubica M-30 kalibra 122 mm, razvijena 1938. godine, predstavlja jedno od najpoznatijih artiljerijskih oruđa koje je služilo u sovjetskoj vojsci tokom Drugog svetskog rata, ali i decenijama nakon toga.
Dizajnirana pod vođstvom inženjera Fjodora Petrova, M-30 je postala standardna diviziona haubica Crvene armije i sinonim za vatrenu moć sovjetske artiljerije.
Tehničke karakteristike haubice M-30
- Kalibar: 122 mm (tačno 121,92 mm)
- Dužina cevi: 2.8 metara
- Domet: do 11.800 metara
- Masa projektila: 21,76 kg
- Brzina paljbe: oko 5 granata u minuti
- Način dejstva: vučena haubica sa mogućnošću dejstva pod velikim uglovima
- Masa oruđa: oko 2.450 kg u borbenom položaju
M-30 je bila poznata po svojoj robusnosti i pouzdanosti u najtežim uslovima. Bila je jednostavna za održavanje, otporna na habanje, i pogodna za brzu proizvodnju, što ju je učinilo savršenim rešenjem za masovno opremanje jedinica Crvene armije.
Upotreba u Drugom svetskom ratu i nakon njega
Tokom Drugog svetskog rata, M-30 je igrala ključnu ulogu u mnogim operacijama — od bitke za Staljingrad, Kursk, pa sve do Berlina. Osim kao vučena haubica, korišćena je i kao osnovno oruđe na samohodnim artiljerijskim sistemima SU-122, što je značajno povećalo njenu mobilnost i vatrenu moć.
Nakon završetka rata, M-30 je ostala u službi u više od 20 zemalja širom sveta. Korišćena je u brojnim konfliktima: Korejskom ratu, Arapsko-izraelskim ratovima, ratovima u Vijetnamu, kao i u Africi i na Bliskom istoku.
"52-G-463"
— Lee Ann Quann (@AnnQuann) February 18, 2025
Batteries of M-30 howitzers of Vietnam People Army taking part in a live-firing exercise. Today, among active units, M-30 and M101 more or less fulfill the same role but the American piece is more numerous than its Soviet counterpart. pic.twitter.com/qElNstSAyH
Razlozi za aktuelnu upotrebu u savremenim sukobima
Pojavljivanje haubice M-30 u zoni specijalne vojne operacije (SVO) iznenadilo je mnoge, ali ukazujemo na praktične razloge:
- Velike zalihe municije – Municija kalibra 122 mm je i dalje u skladištima, što omogućava isplativu upotrebu bez dodatne proizvodnje.
- Jednostavna konstrukcija – Lako održavanje i popravke, čak i na terenu sa ograničenim logističkim kapacitetima.
- Taktička relevantnost – U statičkim i pozicionim borbama, sposobnost dejstva iz zaklona i pod velikim uglovima čini M-30 korisnom za uništavanje utvrđenih ciljeva.
Istorijski značaj i nasleđe
M-30 haubica ostaje simbol inženjerskog umeća i vojne strategije Sovjetskog Saveza. Njena dugovečnost na bojnom polju pokazuje da efikasnost nije uvek uslovljena modernom tehnologijom, već u pouzdanosti, dostupnosti i praktičnoj primeni.
Čak i posle više od osam decenija od prve upotrebe, M-30 i dalje ima svoju ulogu na savremenom ratištu — kao svedočanstvo prošlih ratova i primer dugotrajnog vojnog dizajna.
Мене више интересује мишљење дроњољубаца о овом случају. Мислим, шта ће им хаубица, ова стара или било која друга, када имају дроњчиће? Изгледа да ти дроњчићи баш и нису свемоћни. Како време пролази тако ће се проналазити и све нова и ефикаснија средства за њихову неутрализацију. Тада ће се ствари вратити у нормалу где ће и даље артиљерија бити краљица битке а дроњчићи само још једно маркетиншки извикано средство за пуњење сензационалистичких чланака и ништа више. Руси то знају и зато држе подмазане и ове старе али проверене направе. Паметно.
Možda je Rusi testiraju ako dođe do eskalacije i rata sa velikim brojem vojnika. Treba naoružati recimo dodatnih milion vojnika ili više. Tubbi do značaja došlo staronSovjetsko naoružanje i ogromne zalihe koje imaju.