Okolnosti nesreće i prva saopštenja
U Usoljskom rejonu Irkutske oblasti, 2. aprila 2025. godine, došlo je do pada strateškog bombardera Tu-22M3, koji pripada Vazdušno-kosmičkim snagama Rusije. Avion se srušio tokom redovnog trenažnog leta, a nakon udara u zemlju izbio je veliki požar. U trenutku pisanja ovog teksta, sudbina posade ostaje nepoznata, što je izazvalo snažan odjek u javnosti i privuklo pažnju regionalnih i saveznih vlasti.
Incident se dogodio u blizini vojne aviobaze „Belaja“. Prema preliminarnim informacijama, letelica je izgubila kontrolu ubrzo nakon poletanja. Očevici tvrde da su čuli snažnu eksploziju, a zatim videli stub dima na nebu. Neki su izjavili da je avion počeo da se raspada u vazduhu, što ukazuje na moguć ozbiljan tehnički kvar.
Karakteristike Tu-22M3 i njegova uloga u ruskoj avijaciji
Tu-22M3 je nadzvučni bombarder-raketonoša sa promenljivom geometrijom krila, razvijen u Sovjetskom Savezu tokom 1960-ih godina. Serijska proizvodnja počela je 1970-ih, dok je modernizovana verzija M3 ušla u službu tokom 1980-ih. Ovaj avion može da dostigne brzinu do 2.300 km/h i domet od 7.000 kilometara uz dopunu goriva u letu.
Posadu čine četiri člana: komandir, pomoćnik komandira, navigator i operater. Naoružanje uključuje krstareće rakete H-22 ili H-32, kao i razne vrste bombi, čime Tu-22M3 predstavlja ključnu komponentu ruske strateške avijacije. Međutim, većina operativnih primeraka starija je od 30 do 40 godina, što se često povezuje sa povećanim rizikom od tehničkih kvarova i nesreća.
Mogući uzroci katastrofe
Ministarstvo odbrane Rusije još uvek nije izdalo zvanično saopštenje o uzrocima nesreće, ali stručnjaci već iznose nekoliko mogućih scenarija. Najverovatniji uzrok je tehnički kvar – najčešće se pominje otkaz motora ili problem sa upravljačkim sistemima.
U prilog ovoj teoriji ide i činjenica da je Tu-22M3 ranije imao slične incidente. U avgustu 2024. godine, u istoj oblasti, srušio se sličan avion zbog požara u motoru. Tada se posada katapultirala, ali je jedan pilot izgubio život. Drugi mogući uzrok je greška u održavanju aviona pre poletanja, što bi moglo dovesti do disciplinskih mera protiv osoblja na bazi.
Eksterni faktori, poput sudara sa pticama ili vremenskih neprilika, za sada nisu potvrđeni, s obzirom na to da je u trenutku nesreće u tom području bilo vedro vreme.
Sudbina posade i reakcija javnosti
U trenutku objavljivanja članka, nije bilo potvrđenih informacija o preživelima. Prema izveštajima sa Telegram kanala, uočeni su padobrani na nebu, što budi nadu da je posada uspela da se katapultira. Ipak, bez potvrde od strane Ministarstva odbrane, sve ostaje u domenu nagađanja.
Ukoliko su piloti preživeli, verovatno im je potrebna hitna medicinska pomoć, jer katapultiranje pri velikim brzinama često izaziva ozbiljne povrede. Društvene mreže su preplavljene snimcima i fotografijama lokalnog stanovništva, na kojima se vidi gust crni dim i plamen iznad mesta pada.

Istraga i prethodni incidenti
Istraga je već u toku. Prioritet je da se utvrdi da li je nesreću izazvala tehnička neispravnost usled starosti letelice ili ljudska greška. Padovi Tu-22M3 postali su češći poslednjih godina. U aprilu 2024. jedan takav avion se srušio u Stavropolskoj oblasti, dok je u julu iste godine došlo do pada Su-34 u Volgogradskoj oblasti.
Ovi incidenti dodatno podstiču raspravu o neophodnosti modernizacije ruskog vojnog vazduhoplovstva.
Posledice i mogući razvoj situacije
Gubitak Tu-22M3 za Rusiju predstavlja ne samo finansijski, već i strateški udarac, posebno u trenutku kada se ovi avioni aktivno koriste u vojnim operacijama. Ukoliko se potvrdi da je uzrok nesreće bio tehnički kvar, moguće je da će uslediti revizija upotrebe flote i pooštravanje tehničke kontrole.
Ako se utvrdi greška u pripremi za let, odgovornost će pasti na tehničke službe aviobaze. U svakom slučaju, incident baca svetlo na sve ozbiljnije probleme u ruskoj vojnoj avijaciji.
Uloga bombardera Tu-22M3 u sukobu u Ukrajini
Tu-22M3, iako sovjetski bombarder iz prošle ere, ostaje ključni deo ruskih vazdušnih napada u Ukrajini.
Ovi avioni lansiraju supersonične rakete H-22 i noviju verziju H-32, poznate po svojoj razornoj moći, posebno u protivbrodskim i kopnenim udarima. Upravo zbog toga, ovi bombarderi su često meta ukrajinske protivvazdušne odbrane.
Koliko bombardera Tu-22M3 Rusija poseduje?
Procene o broju aktivnih Tu-22M3 bombardera variraju. Veruje se da Rusija ima oko 100 jedinica, dok pojedini zapadni izvori tvrde da je broj bliži 60 operativnih aviona.
Prema ruskim vojnim izvorima, planirana je modernizacija 30 jedinica na verziju Tu-22M3M, koja uključuje poboljšane radare, avioniku i sposobnost lansiranja novih raketa.
Vazdušne baze i operativni domet Tu-22M3
Ovi bombarderi su trenutno stacionirani u bazama Olenja, Bela, Djagilevo i Šajkovka. Njihova prednost je mogućnost lansiranja krstarećih raketa dugog dometa izvan dometa ukrajinske PVO, čime Rusija smanjuje rizik za posade i produžava efikasnost vazdušnih napada.
Ukrajinska vojska je priznala ozbiljna ograničenja u odbrani od brzih i visoko-manevrišućih supersoničnih raketa koje ovi bombarderi koriste.

Tu-22M3 naspram ostalih ruskih bombardera
Iako su Tu-95 i Tu-160 glavni strateški bombarderi u ruskoj avijaciji, Tu-22M3 ostaje ključan za operacije u Ukrajini. Njegova sposobnost lansiranja krstarećih raketa dugog dometa omogućava Rusiji da drži ukrajinsku vojsku pod stalnim pritiskom, bez potrebe za direktnim ulaskom u neprijateljski vazdušni prostor.
Ova taktika smanjuje rizik gubitka ruskih aviona, dok istovremeno omogućava kontinuirane napade na ključne ciljeve unutar Ukrajine.
Sa ovim tempom operacija, normalno je da dolazi do nesrecnih slucajeva.
Po nekim nezvanicnim statistikama, sa ovim udesom i gubitcima u ratu, VKS su izmedju USAF, USN i Armee del Aire… Sto i nije lose
Kosmičke snage?!?..koje bre kosmičke koji bakrači, raspadotine od avione nisu ni za vazdušne a kamo li za kosmičke, eeh sirotinjo i bogu si teška..
Опет ти неко дрма кавез!
Dugo te nije bilo, čudno nisi komentarisao utapanje drogiranih marinaca u metalnom kovčegu
Još gora je mentalna sirotinja bolje ništa ne piši