NaslovnaNovostiRusija izgubila bombarder Tu-22M3: Posada uspela da spreči veću katastrofu pa se...

Rusija izgubila bombarder Tu-22M3: Posada uspela da spreči veću katastrofu pa se katapultirala

Prema trenutno dostupnim podacima, tokom leta ruskogstrateškog bombardera TU-22M3 sistem je alarmirao kvar na levom motoru i on se ubrzo zapalio. 

Četroročlana posada je pre katapultiranja uspela da letilicu odveze dalje od stambenih objekata. Tupoljev se srušio kod vijadukta, nedaleko od sela Mihajlovka u Irkutskoj oblasti.

Letelica je usled pada potpuno uništena a na mestu udesa je uočen veliki požar i, navodno, naknadne eksplozije. Tri plota su odmah pronađena.

Četvrti se radio-vezom javio da je živ, da je slomio nogu pri doskoku i pronađen je nešto kasnije, nedaleko od olupine letilice. Preliminarni uzrok pada Tu-22M3 je kvar levog motora.

Ministarstvo odbrane saopštilo je da je aparat tokom večeribio na redovnom trenažnom letu.  

U aprilu ove godine Mosva je tvrdila da se vojni avionTu-22M3 tokom noći srušio u Stavropoljskom kraju RuskeFederacije. Prema Kjevu, bombarder su u suštini oborile Odbrambene snage Ukrajine i to na 300 km u dubini ruske teritorije.

Izvori RBS-Ukrajina su tada pisali da je Tupoljev pogođen usavršenim sistemom S-200. 

Vojna obaveštajna služba Ukrajine (GUR) je 25. jula takođe objavila da su njihove bespilotne letelice navodno pogodile strateški bombarder TU-22M3 na aerodrom Olenja u Murmanskoj oblasti na severu Rusije.

Andrij Jusov, portparol Glavne obaveštajne uprave Ministarstva odbrane Ukrajine, ispravio je sopstvenu službu i rekao da je tokom napda na aerodrom oštećen ne jedan, već dva bombardera Tu-22M3.

Ukoliko se potvrde sve informacije, to bi značilo da je Moskva izgubla 4 strateška bombardera što je za Ruse zabrinjavajuće ako se uzme u obzir da su od početka sukoba imali nespornu nadmoć u vazduhu.

Bombarder Tu-22M3 u ukrajinskom sukobu

Iako su Tu-22 arhaični bombarderi iz sovjetske ere, oni su u velikoj meri korišćeni za lansiranje starijih supersoničnih H-22 i još novijih varijanti H-32, koje su uglavnom moćne protivbrodske rakete i poznate su po gađanju ukrajinskih ciljeva i izazivajući široko rasprostranjena razaranja. Ovo bi verovatno moglo da objasni zašto su ovi bombarderi bili gađani.

Veruje se da Rusija ima oko 100 bombardera Tu-22M3. Međutim, podaci su kontroverzni, jer neki izvori kažu da je broj nešto veći od 60. Prema pisanju ruskih medija, Rusija će unaprediti 30 jedinica Tu-22M3 na nivo Tu-22M3M. 

tu 22
tu 22

Pored vazduhoplovne baze Olenja, Tu-22M je trenutno stacioniran na aerodromima Bela, Djagilevo i Šajkovka.

Ukrajina je uglavnom imala ograničenu odbranu od ovih brzih projektila, što su ukrajinske vazduhoplovne snage priznale. 

Sa dolaskom odbrambenih baterija Patriot, protivvazdušna odbrana zemlje je donekle pojačana, ali su one stacionirane u i oko glavnog grada Kijeva, a primera radi Ukrajina je 1,7 puta veća od Nemačke.

Bombarderi T-95 i Tu-160 su glavni među ruskim strateškim bombarderima. Međutim, Tu-22M3 je značajna prednost s obzirom da je ukrajinski vazdušni prostor zasićen i da su krstareće rakete dugog dometa ispaljene iz ruskog vazdušnog prostora najbolja opcija Moskve da zadrži ukrajinsku vojsku na ivici.

Ruske Vazdušno-kosmičke snage očekuju da popune svoj inventar modernizovanim bombarderima. U pitanju su modernizovani raketni bombarderi Tu-95MSM i Tu-22M3M. Saopštenje dolazi od general-potpukovnik Sergeja Kobilaša.

Modernizovani Tu-22M3M

Modernizacija Tu-22 do nivoa „M3M“ traje već nekoliko godina. Tu-22M3M je trebalo da uđe u službu 2021. Bombarder je prvi let nakon modernizacije izveo krajem decembra 2019. godine.

Prema ruskim izvorima, Tu-22M3M je naslednik nekih tehnoloških rešenja iz Tu-22M4, modernizacije koju je Ministarstvo odbrane Rusije prekinulo godinama unazad. Rečeno je da će avionika i oprema biti ista kao kod Tu-160M.

Očekuje se da će Tu-22M3M koristiti unapređeni turboventilatorski motor Kuznjecov NK-32-02 sa dogrevanjem za veću bruto težinu i duži let. Novi unapređeni bombarderi Tu-22M3M mogu biti ponovo opremljeni sistemom za dopunu goriva u letu. Rusija je ukinula ovaj sistem pre mnogo godina, usled zahteva prema sporazumima o nuklearnom razoružanju između SAD i Rusije.

Razlog zašto Tu-22M3M izaziva veliko interesovanje je izjava gospodina Jurija Sljusara, šefa United Aircraft Corporation, da je ova modifikacija zapravo novi bombarder. Jedino što je ovaj avion nasledio od starijih verzija je trup, rekao je Slusar u intervjuu 2019. godine.

Gospodin Sljusar dodaje i da će Tu-22M3M imati mnogo veći borbeni potencijal. Pored nove avionike, bombarder dobija sisteme za elektronsko ratovanje, novi radar, novu zaštitu i novi sistem za prenos podataka. Prema pisanju ruskih medija, Tu-22M3M će dobiti novi, ergonomičniji kokpit, kao i poboljšani okvir aviona koji bi trebalo da traje i tri decenije.

h 32
h 32

Arsenal bombardera će činiti protivbrodsku raketu H-32, koja ima operativni domet od 600 km. Očekuje se da će i hipersonična raketa H-47M Kindžal postati deo arsenala bombardera. Prema nekim izvorima, Tu-22M3M će dobiti krstareće rakete velikog dometa vazduh-zemlja, ali se tačni model ne pominje.

Stiče se utisak da Tu-22M3M dobija sisteme i avioniku teškog strateškog bombardera Tu-160M. Dok je naoružanje Tu-22M3M veoma slično naoružanju drugog ruskog nosača raketa koji već učestvuje u ratu sa Ukrajinom – MiG-31K.

5 KOMENTARA

  1. Ако имаш добре апарате за дијагностику на земљи пре полетања добијеш све параметре. Проверава се 2 пута по 20 минута пре сваког лета. Апарат после ремонта неби требао да се сруши.Сваки квар на мотору може да се види

  2. Срећом па није било људских жртава! Авион се захваљујући предострожности пилота му срушио подаље од насељених места. Посада од 4 члана се успела катапултирати – како је наведено једном члану је приликом приземљења поломљена нога.
    Иначе ради се о приличном великом руском суперсоничном скупом стратешком бомбардеру кога ниједно ратно ваздухопловство изузев руског и индијског нема у његовом наоружању. Направњено их је пар стотина – мада је то војна тајна. Импресиван је ово авион: дужине 42,4 и ширине са раширеним крилима 34,28 м (23,30 при скупљеним крилима 65⁰), висине око 11,05 м. Ради се о авиону развијаном до 1969-1971.г. када је ушао у серијску производњу, у време СССР, са променљивом геометријом крила. Тактички радијус му је 2410 Км, долет до 7000 Км, макс. брзина 2300 Км/ч. Плафон лета од 13300 м. Главни конструктор је био познати А.Н. Тупољев. Носивост му је 24 тоне – и може да носи широк спектар наоружања од класичног, убитачних ФАБ, КАБ, ОДАБ бомби до крстарећих ракета са нуклеарним бојевим главама. Поседује могућност допуњавања у ваздуху што му повећава време лета. Мада се ради о кориштеном авиону ипак је значајна материјална штета, јер овакав нов авион је веома скуп, око пар стотина милиона долара. Авиони су падали и падаће из разних разлога – често због квара, људске грешке при прегледу и одржавању најчешће, мање због грешака пилота. Живот иде даље!

  3. A dešava se, eto jučer 2 Rafala, a šta se dešava u Čemerici gde su mediji pod pravom kaubojskom cenzurom…pre 2-3 meseca su priznali da im je pao jedan f-35 jer je bilo puno očevidaca ali malobrojni mediji koji nisu u mainstream-u oglašavaju česte padove američkih aviona.

    4
    1

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave