NaslovnaNovostiAmerički lovci F-35 dobiju unapređene motore kako bi na Pacifiku držali korak...

Američki lovci F-35 dobiju unapređene motore kako bi na Pacifiku držali korak sa kineskim J-20

Dana 16. jula, nova naprednija verzija motora Pratt & Whitney F135 uspešno je završila svoju prvu fazu evaluacije. Očekuje se da će pomenuti sistem napajanja biti spreman za integraciju u buduće lovce pete generacije F-35 pre 2030. godine.

Novi motor lovca pete generacije kompanije Lockheed Martin deo je programa Engine Core Upgrade za koji se očekuje da će značajno poboljšati performanse platforme.

Prednosti unapređenog F-35 biće mnogo, a čak ni cena modernizovane verzije aviona neće biti posebno visoka.

Razlog zašto će cena ostati relativno niska je činjenica da unapređeni lovci neće biti opremljeni novim motorom, već naprednom verzijom postojećeg motora F135. Na ovaj način proces održavanja budućih boraca neće postati još komplikovaniji.

pratt and whitney f135 motor f 35
pratt and whitney f135 motor f 35

Da Pratt & Whitney F135 motor ostaje na lovcima F-35, iako je Lockheed Martin insistirao na potpuno novom, izvestili smo još jula 2023. godine.

Prednosti unapređenog motora?

Što se tiče prednosti poboljšane verzije motora Pratt & Whitney F135, da naglasimo da će najvažnija poboljšanja biti sledeća:

  • povećana efikasnost u potrošnji goriva
  • povećan domet leta i bolje performanse u vazduhu
  • bolje hlađenje motora
  • povećanje potiska
  • povećanje veka trajanja i izdržljivosti motora

Očekivalo se da će se program nadogradnje jezgra motora odvijati samo na avionima F-35A i F-35C američkih vazduhoplovnih snaga i američke mornarice, ali će i lovački avioni američkog marinskog korpusa F-35B na kraju takođe biti unapređeni.

Što se tiče toga zašto je bilo potrebno nadograditi motor tako naprednog lovca, dozvolite da vas obavestimo da su originalni motori F135 lovac F-35 ograničavali lovca u nekoliko parametara.

Na primer, pokazalo se da domet i letne performanse aviona nisu bili zadovoljavajući, pa su Amerikanci i pokrenuli program Engine Core Upgrade za jačanje motora.

Sa novim motorima, obećava se da će F-35 moći da radi na većim udaljenostima sa boljim performansama.

Dobar primer je region Tihog okeana, gde Kinezi upravljaju najvećim konkurentom F-35, lovcem J-20.

Pekinški J-20 ima najsavremenije motore WS-15, koji platformi daju dvostruko veći domet i bolje performanse leta od F-35. Kao što pretpostavljate, ova činjenica nije mogla da prođe nezapaženo od Vašingtona, koji je požurio da motor F-35 učini jednako snažnim.

Ministarstvo odbrane SAD je u svom prošlogodišnjem izveštaju iznelo svoju zabrinutost u vezi sa J-20 Mighty Dragon. Pentagon je izjavio da veruje kako Kina unapređuje svoj lovac pete generacije.

Lockheed Martin F-35

Lockheed Martin F-35 višenamenski lovac (takođe poznat kao Lightning II) bio je kandidat za program Joint Strike Fighter, koji je trebalo da zameni postojeće tipove aviona konvencionalnim lovcem. Ovaj koncept je predstavljen američkom vazduhoplovstvu. 

Cilj ovog programa bio je kombinovanje konvencionalnih lovaca za Vazduhoplovstvo SAD, brodskih katapultnih aviona za američku mornaricu i lovaca za kratko uzletanje i vertikalno sletanje za Korpus američkih marinaca.

Avion F-35 je ranije bio poznat kao X-35 a pobedio je u konkurenciji sa Boingom X-32. Prvi prototip X-35A objavljen je 2000. godine. Razvoj ovog aviona uglavnom su finansirale SAD, uz dodatna sredstva vlada Velike Britanije i drugih partnerskih zemalja.

Generički F-35 ima sličnu konfiguraciju kao F-22 sopstvenog dizajna kompanije Lockheed Martin, ali je nešto manji i ima jedan motor. Avion sa jednim motorom je jeftiniji za proizvodnju i održavanje, ali na račun manjeg borbenog opterećenja i performansi. 

F-35 koristi stelt tehnologiju koja smanjuje njegov radarski presek i tako otežava otkrivanje radarom. Trenutno je jedan od najnaprednijih lovaca na svetu. U SAD, samo se F-22 Raptor smatra moćnijim, međutim nije im ni ista svrha. 

Takođe, F-35 je drugi pravi lovac 5. generacije posle takođe američkog F-22. Najnoviji kineski i ruski lovci, poput Čengdu J-20 ili Su-57, po tehnologiji postali su egal F-35.

f 35a sa dve b61 12 nuklearne bombe
f 35a sa dve b61 12 nuklearne bombe

Kao što znate, F-35 je kreiran u tri verzije. Formalno, postoji više desetina varijanti koje se razlikuju jedna od druge, što ne utiče najbolje na servis, ali to je druga priča. Glavne varijante su F-35A, F-35B i F-35C.

Američko ratno vazduhoplovstvo koristi najjeftiniju verziju lovca pete generacije. Ovo je F-35A sa konvencionalnim poletanjem i sletanjem. Takođe isti čini osnovu izvoza. Samo nekoliko zemalja je naručilo F-35B, dok primera radi F-35C se ne prodaje u inostranstvu.

Vrsta:Multirole fighter
Posada:1
Maksimalna brzina1930 km/h
Dolet:2200 km
Maksimalna visina leta:18.300 m
Borbeni radijus:1100 km
Projektili:AIM-9X Sidewinder
AIM-120 AMRAAM
AIM-132 ASRAAM
JSOW
Brimstone
Meteor

Kako uočiti osnovne A, B i C razlike

  • F-35A se naziva CTOL verzija. Ovo je skraćenica za „Konvencionalno poletanje i sletanje“. Ovaj opis ima za cilj da ga uporedi sa glavnom razlikom između njega i B i C varijante, što je način na koji se njime upravlja i primenjuje.
  • F-35B je STOVL verzija. Ovo je skraćenica za „Kratko poletanje i vertikalno sletanje“. Ovo je verzija koja može da deluje sa veoma malog aerodroma ili van palube nosača koji nemaju katapulte.
  • F-35C je varijanta za nosače. Ovaj je namenjen za lansiranje iz katapulta i kratko sletanje sa prihvatanjem.

Model A se najlakše razlikuje od drugih modela F-35 po blisteru na gornjoj levoj strani za njegov unutrašnji GAU-22/A pištolj tipa Gatling. (B i C modeli nemaju unutrašnje topove.) Kao i model B, F-35A ima manje krilo. Model A je jedina varijanta F-35 sa rezervoarom za punjenje goriva na leđnoj kičmi. Oznake su jasno vidljive iz pogleda odozgo.

Model B se najlakše razlikuje od ostalih modela F-35 po sistemu vertikalnog podizanja. Sistem se može uočiti pod skoro svim uglovima gledanja aviona. Čak i u uzlaznom (ne vertikalnom) letu, F-35B ima vizuelne naznake za sistem vertikalnog podizanja. Vrata ventilatora za podizanje izravnavaju gornju površinu F-35 odmah iza kokpita, dajući ovom modelu prepoznatljivu grbu. Grba je posebno uočljiva iz prednje i bočne perspektive. Sam ventilator za podizanje skraćuje i zadnji kraj linije nadstrešnice.

Linije i oznake na panelu povezane sa sistemom podizanja vidljive su na gornjoj i donjoj strani F-35B. Odozgo su vidljive linije panela za vrata ventilatora za podizanje i ulaz za pomoćni vazduh. Odozdo, odmah iza vrata prednjeg stajnog trapa pojavljuju se vrata za ispuh ventilatora za podizanje.

F-35C prilikom lansiranja sa USS Abraham Lincoln. Foto: Marine Corps
F-35C prilikom lansiranja sa USS Abraham Lincoln. Foto: Marine Corps

Stražnji kraj donjeg trupa takođe ima šav za vrata koja se otvaraju kada okretni kanal sa tri ležaja krene u akciju u STOVL režimu. (Modeli A i C imaju grbu na ovoj lokaciji gde su smeštene njihove repne kuke za zaustavljanje) Model B takođe ima rolo kanal na donjoj strani svakog krila.

Model C se najlakše razlikuje od ostalih modela F-35 po većem krilu, koje pruža skoro pedeset posto veću površinu krila od modela A i B. Linija šarke za preklop krila je vidljiva sa gornjeg i donjeg pogleda. Krilo F-35C ima i dodatne kontrolne površine, koje se zovu eleroni, i na zadnjoj ivici (po dve kontrolne površine na svakom krilu umesto jedne).

12 KOMENTARA

  1. Jedan primer F22 raptor razvijen i napravljen pre 30 god i dan, danas najbolji na svetu.Koliko godina kasne za Amerima

  2. Bravo!!! Svaka cast Srbi!!! Nije vas sramota da ovdje gadosti jedni drugima pricate zbog cega??Americkog aviona ,noviji model od onih kojima su nam zemlju svetu bombardovali!! Koliko vas je lako posvadjati,pa nikada necete da ste slozni,da budete Nebeski Narod.ko sisa i amere i do njih i njihove igracke za letenje Braco…

  3. Koliko patenata godisnje se verifikuje u Kini,Rusiji,Iranu,Indiji a koliko u Americi?To je pokazatelj tehnoloskog napretka jedne zemlje a ne Holivud propaganda u koju samo tupsoni veruju.Kina salje svoje rakete u svemiru,a nece da proizvede izuzetno dobar motor za mlaznjake,kojesta.Gotovo je sa prvim mestom u tehnologiji,ameri sada samo kasksju za Rusima i Kinezima,dokaz supersonicne rakete.

    Slažem se 2
    Ne slažem se 1
  4. Jednomotorni američki avioni su avioni države koja nema dovoljno resursa. Na stranu propaganda. Tu su jaki. Ali realno, taj kineski ima DUPLO veći doseg. Ruski isto. I ostale performanse. Ameri proizvode avione za bombardovanje mnogo slabijih od sebe. NATO paktaši naravno ne misle tako, ali što ne pokušaju, evo 2 i po godine su u Ukr.,u Siriji je rat već DEVET godina, što ne uvedu svojim F avionima zabranu leta ruskim avionima ako su američki tako fucking superiorni, HA ??? ???????

    Slažem se 9
    Ne slažem se 1
  5. Kopija ili ne uradili su bolju stvar od SAD.Jedino Suhoi ostaje jedinstven.Nek njega iskopiraju.Mahuna😁😁😁

    Slažem se 11
    Ne slažem se 4
    • Evo ja predlažem da amerikanci u taj avion metnu motor od golfa dvojke…malo troši ne kvari se ima fantastično ubrzanje…tako ce parirati kinezima…

      Slažem se 10
      Ne slažem se 2
  6. И баш си решен да ми стопираш коментар. Ок. Од сад сам читај то што пишеш, и коментариши како те воља. Ја више не долазим на овај сајт.

    Slažem se 4
    Ne slažem se 1
  7. Енее. Ф-35 екстра машина, радни век мотора (чини ми се) 8.000 радних сати, трт-мрт… А сад испаде да Кинези (та технолошки заостала нација која само уме да краде и копира) имају боље авионе од Амера. Па како сад то? НАТОХОЛИЧАРИИИ…. Па где сте сад? И шта кажетеее??? 😆😆

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave