Prema najnovijim informacijama sa fronta, Rusi su drastično povećali napore da zauzmu grad Časov Jar. šalju specijalne snage i termobarične sisteme TOS-1A na periferiju grada.
Ruske oružane snage uspele su da napreduju dublje u pravcu Časova Jara, približavajući se strateškom gradu koji se nalazi u Donjeckoj oblasti. Istovremeno, položaji ukrajinske vojske se gađaju termobaričnim raketnim bacačima TOS-1A.
russian forces are destroying the city of Chasiv Yar using prohibited thermobaric missiles..
— PaulC (@PaulConRO) June 28, 2024
Ukraine should be granted permission to strike deeper than 100km on russian soil!! pic.twitter.com/9yaUHZVfh0
Termobarične rakete spaljuju Ukrajince u Časov Jaru
Detaljnije i prema ukrajinskom izdanju, ukrajinski branioci 24. odvojene mehanizovane brigade Kralj Danijel pokušavaju “zubima i noktima” da odbiju ruske snage koje su mnogo jače.
„Borbe za Časiv Jar se nastavljaju normalno. Ukrajinski borci koji brane grad ulažu ogromne napore“, navodi se u zvaničnom saopštenju ukrajinske brigade.
Rusi, sa svoje strane, daju sve od sebe da što pre zauzmu ovaj ključni grad Donjeck, koji se nalazi zapadno od Bahmuta. Moskovska vojska angažovala je padobrance, specijalne snage i bivše zarobljenike iz jedinica Oluja-V u operacijama opsade Časova Jara, tvrde ukrajinski izvori.
Upravo sada ruska vojska napada grad i frontalno i bočno, pokušavajući da ga opkoli i pronađe slabe tačke u ukrajinskim odbrambenim linijama.
„Najteže borbe se vode u oblasti oko kanala Severski Donjeck-Donbas. U pokušaju da odatle isteraju ukrajinske snage, ruski vojnici su počeli da koriste termobarične bacače plamena.
Drugim rečima, doneli su sisteme TOS-1A koji lansiraju termobarične rakete, koje zbog svoje moćne bojeve glave izazivaju mnogo veća razaranja u odnosu na konvencionalne eksplozive iste veličine“, dodaje se u saopštenju ukrajinske jedinice.
Rusi napreduju dublje u gradu
Novi ruski izveštaj opisuje kako su ruski napori u pravcu Časova Jara uzeli maha, nakon što je vojska Kremlja uspela da napreduje u regionu Orlove. Orlova se nalazi severno od mikroregiona Kanal, koji je zauzvrat blizu pomenutog važnog Severskog kanala Donjeck-Donbas. Ruski vojnici su pre nekoliko dana ušli u mikro-okrug Kanal.
Ruski izveštaj potvrđuje reči Ukrajinaca, naime da se poslednjih dana vode žestoki sukobi u oblasti kanala Severski Donjeck-Donbas.
🇷🇺⚔️🇺🇦 Battle for Chasiv Yar: Paratroopers storm fortified high-rises and destroy NATO armored vehicles
— Zlatti71 (@Zlatti_71) June 25, 2024
▪️ Assault units from the 98th Ivanovo Airborne Division are advancing in the Kanal area, storming high-rises that the enemy has turned into formidable defense strongholds.… pic.twitter.com/I4zOyYCkcJ
Kratkoročni cilj Rusa u ovom trenutku je da pojačaju svoje položaje, zauzmu strateške ukrajinske položaje i oteraju ih nazad, približavajući se svom krajnjem cilju, Časovom Jaru.
Čak se priča da su Rusi uspeli da steknu mostobran u oblasti Orlove u blizini kanala, dok čekamo zvaničnu potvrdu.
Višecevni bacači raketa TOS-1 ili TOS-1A sa 30 ili 24 lansirnih cevi na šasijama tenkova T-72 su u stanju da lansiraju rakete 220 mm sa termobaričnim bojevim glavama.
Termobaričko punjenje je vrsta eksploziva koji koristi kiseonik iz okolnog vazduha. Upotreba bojevih glava sa takvim punjenjem stvara eksplozivni talas koji traje značajno duže od klasičnog kondenzovanog eksploziva.
Većina konvencionalnih eksploziva se sastoji iz mešavine eksploziva i oksidatora, dok je kod termobaričkog oružja to 100% eksploziva, tako da ono poseduje mnogo veću snagu od konvencionalnog kondenznog eksploziva iste mase.
Termobarična oružja imaju naduže trajanje eksplozivnog talasa i najveću razornu snagu, izuzimajući nuklearno oružje. Mnogim ukrajinskim vojnicima koji su bili u blizini položaja koje je ruska artiljerija gađala termobaričnim bombama iz TOS-1 dijagnostikovana je hipoksija.
Hipoksija je kritično patološko stanje ljudskog organizma, u kome je celo telo (generalizovana hipoksija) ili njegov deo (delimična hipoksija) lišeno dovoljne oksigenacije. Ovo stanje je opasno po život.
TOS-1A ima domet do 6 km, ali zato može da pokrije veoma veliku površinu, a pogođeno područje posle udara je još veće – 40.000 kvadratnih metara. Sistem ispaljuje municiju od 220 mm.
TOS-1A je u stanju da ispali celu svoju salvu raketa za manje od 12 sekundi. Obično njime upravlja tročlana posada i može se transportovati drumskim, železničkim ili vazdušnim putem.
Tokom aktuelnog sukoba u Ukrajini testirana je i unapređena verzija sistema, nazvana TOS-2. Naoružan je i snažnijim raketama većeg dometa. Inače, Rusi su u zavodu НПО Сплав razvili i TOS-2 Тосочка na kamionima Урал-63704-0010 serije Торнадо-У.
Zastrašujući artiljerijski sistem je dizajniran za napad na neprijateljske utvrđene položaje i lako oklopna vozila i transporte, posebno na otvorenom terenu.
TOS-1A su koristile ruske snage u nekoliko sukoba, uključujući Prvi i Drugi čečenski rat, rusko-gruzijski rat i građanski rat u Siriji.
Ruska vojska aktivno koristi sisteme TOS-1A protiv kijevskih snaga od početka svoje “specijalne operacije” u Ukrajini. O primerima smo pisali u više navrata, kao na primer ovde, ovde i ovde.
Kralj Danijel je bio prvi traktorista
pečene ukri-ustaše i KROmanjonci iz posavine-RS…mmmmmmmmm🤗
Jako dobro oružje, e sad da li je omiljeno i kod ukro-ustaša, čečena, gruzijaca i onih istrebljenih Isilovaca u Siriji…ali ako i ovi naci-talibani iz EU žele da isprobaju mogu pre da ih pitaju iz 1.ruke kako je izgledalo, ako ne direktno njih, pošto urne ne govore, onda njihove najbliže 😁
Ко је био краљ Данијел?
Цењени Боки претрагом на интернету са King Daniel у енглеској википедији нашао сам да је реч о Рутенском (Рутенија је немачки назив за Украјину) краљу, владао 1254 до 1264. г.. Иначе родио се 1201.г. од оца Мстислава Игоревича и мајке византијског порекла. Занимљива историјска личност о којој више можете наћи како сам написао у енглеској википедији користећи енглеску транскрипцију. Могуће је да постоји одредница и у руској википедији са ћириличним текстом.
У међувремену нашао сам одредницу на српској википедији:
sr.m.wikipedia.org/wiki/Данило_Галички
Ko jos vikipediju uzima za ozbiljan izvor informacija. Svasta
Evo meni ovako mobitel protumačio
Danijel I. Romanovič, poznat i kao Danijel I. od Galicije, vladao je Galicijskom Rutenijom kao knez. U godinama 1253–1264 bio je kralj Rusije