Komanda američkog vazduhoplovstva u Evropi izvestila je da je 23.05.2024. završen transfer četiri američka strateška bombardera B-52H Stratofortress sa nuklearnim oružjem u vazduhoplovnu bazu Ferford u Velikoj Britaniji.
Kao što je poznato, vazduhoplovna baza u Velikoj Britaniji služi kao isturena baza za razmeštanje američkih bombardera na kontinentu.
„Unutar vazduhoplovne baze Ferford u Velikoj Britaniji, završen je proces razmeštanja četiri bombardera B-52H Stratofortress, prateće opreme i osoblja koje pripada 5. krilu bombardovanja iz vazduhoplovne baze Minot u Severnoj Dakoti kako bi se izvršila planirana misije operativne grupe bombardera“, navodi se u saopštenju komande.
Glavna misija bombardera B-52H sastojaće se od uvežbavanja zajedničkih operacija sa NATO saveznicima i evropskim partnerima, u cilju izvođenja mogućih udara na evropskom pozorištu operacija.
Američki avioni će verovatno leteti u blizini granice sa Ruskom Federacijom, u okolini Kalinjingradske oblasti i poluostrva Krim.
Komanda američkog vazduhoplovstva u Evropi naglasila je da raspoređivanje bombardera na rotacionoj osnovi na evropskom kontinentu jača posvećenost SAD saveznicima u NATO-u i evropskim partnerima da osiguraju kolektivnu bezbednost.
Rotacije ovog tipa redovne
Rotacija američkih bombardera i posada ka Evropi se dešava redovno. Prema rečima oficira američkih vazduhoplovnih snaga, posade bombardera B-52H upoznaju se sa budućim poprištem operacija. Trenutno je ovaj problem sve aktuelniji jer međunarodna situacija može eskalirati u globalni sukob.
Četiri američka strateška bombardera B-52H dovedena su u Evropu u parovima po dva aviona, prateći arktičku rutu. Prva grupa stigla je u Britankiju 20. maja, a druga je, najverovatnije, u sredu 22.05.2024.
Ujutro 24. maja, dva od četiri bombardera, verovatno prvi koji će biti raspoređeni u Veliku Britaniju, već su započeli svoj prvi let ka evropskom kontinentu.
Kako su javili izvori za praćenje avijacije na društvenim mrežama, letelice sa registarskim brojevima 61-0018 i 61-0005 poletele su iz vazdušne baze Ferford u Velikoj Britaniji i obavljaju misije u oblasti Baltičkog mora.
U prvom delu misije orbitirali su u blizini obale Švedske, južno od Stokholma.
Dva američka bombardera B-52 letela u blizini ruskih granica
Dva američka strateška bombardera B-52 primećena su u blizini ruske granice. Prema izvorima, ovi bombarderi su zajedno sa švedskom mornaricom izveli višesatne vežbe. Iako su konkretni ciljevi vežbe i dalje nepoznati, pojava B-52 u blizini ruskih granica predstavlja ozbiljnu pretnju i zabrinutost, navode ruski izvori.
Prema izvorima, B-52 su svoje vežbe izvodili u blizini ruskih vazdušnih granica, što ne može a da ne upozori ruske vlasti. Ovi bombarderi imaju značajne sposobnosti i mogu nositi nuklearno oružje, što njihovo prisustvo čini posebno opasnim.
Vežba, u kojoj su učestvovali američki B-52 i švedska mornarica, pokazuje jačanje vojne saradnje između SAD i evropskih zemalja NATO-a. Ovo izaziva zabrinutost među ruskim stručnjacima, jer takvi manevri mogu imati za cilj povećanje pritiska na Rusiju i demonstraciju vojne moći.
B-52H
B-52H varijanta B-52 Stratofortress, je teški bombarder dugog dometa kojim upravljaju Vazduhoplovstvo Sjedinjenih Država. B-52H je u upotrebi od 1960-ih i sposoban je da nosi nuklearno ili konvencionalno oružje.
B-52H je jedina verzija koja je još uvek u upotrebi. Američko vazduhoplovstvo kupilo je 62 B-52H Stratofortress 1960 godine. Druga grupa od 40, naručena je kasnije. Svi su napravljeni u fabrici Boeing Vičita.
Ipak, američko vazduhoplovstvo ne odustaje od vremešnog B-52, te smo u septembru prošle godine pisali kako bombarderi dobijaju novi AESA radar.
Iako je B-52 već decenijama u upotrebi, Sjedinjene Američke Države su razvile nove naslednike u strateškom bombardovanju, poput B-2 Spirit i B-21 Raider. Međutim, B-52 i dalje ostaje nezaobilazan deo američke projekcije moći.
Modernizacije su izvršene kako bi se održale njegove operativne sposobnosti, uključujući unapređenja u avionici, komunikacijskim sistemima i druge tehnološke nadogradnje.
„Opremanje B-52 AESA radarom zamenjuje njegovu trenutnu radarsku tehnologiju iz 1960-ih“, kaže Michelle Sticzinski, potpredsednica Agile Radar Solutions u kompaniji Raytheon. „Sa AESA radarom, bombarder B-52 će dobiti poboljšane mogućnosti navigacije i ciljanja u područjima veće opasnosti.”
Prema ugovoru, Raytheon dizajnira, razvija i proizvodi radarske sisteme za celu flotu B-52 vazduhoplovstva SAD. Napredna nadogradnja radara će obezbediti da avion ostane relevantan i spreman za misiju tokom svog životnog veka.
Proizvodnja radara se odvija u Forestu, Misisipiju i El Segundo, Kaliforniji. Očekuje se da će preostali radari u fazi testiranja biti isporučeni do leta 2024. godine.
Bez sumnje, B-52 će nastaviti da igra važnu ulogu u vojnim operacijama i biti simbol američke vazduhoplovne superiornosti. Kako je MiG-21 uspeo da obori nepobedivi B-52 Stratofortress pročitajte ovde.
Je**m ti! To kad makne R-37M, sa 300km, ala će to da grune! Kad se razlete sve te bombe na 20km visine, izgledaće u celoj Evropi kao da je rođeno novo sunce!
Ova 4 bombardera su doboljna da urnišu SOVJETIJU
Nebitno. Oni nemaju mogućnost isporuke tog arsenala. Rusija ima.
Ne no boljševici imaju sa onim kantama koje lete na pedale, one kršine koje brmče na 100 km okolo..hahahahahaaaa..
Ti znaš klenu jedan
SMRDI BUTE ŠLI NA MORJE SLOVENCOM ILI PAK HRVATOM
SAD NESMIJU NI U CRNU GORU
NA RUSKO MORE, aaaahahahahaaaaaa…
Kakve su ovo gluposti, svi redom?
Garant mira Evropi od Rusije
Dali si ti svjestan čovječe da Vašington ima Evropu duboko tamo gdje sunce ne zagleda oni su spremni ne samo Ukrajinu nego i deo Evrope Slavenske da posvete samo da naude Rusiji. Nisu nas primali u svoju zajednicu što nas vole ili poštuju prvo treba im jeftina radna snaga i mesa u rovovima,ovaj rat je bio davnih
dana smišljan i planiran.
TAČNO!
Zlo seme koje ne da mira čovečanstvu
Čije je to seme da te priupitam