Ruski mediji izvestili su 26.04.2024. da je Kazahstan nedavno preko ofšor kompanija prodao Sjedinjenim Državama 81 vojni avion sovjetske proizvodnje.
Avioni uključuju lovce MiG-27 i MiG-29, kao i bombardere Su-24. Informaciju je prenela i zapadna propagandna štampa, u kontekstu sukoba koji traje u Ukrajini.
Treba napomenuti da avioni MiG-29, MiG-27 i Su-24 odavno više nisu u funkciji, ali Ukrajinci mogu da ih koriste kao mamce ili rezervne delove.
Oprema koju je kupila američka strana završila je svoj radni vek i više se ne može koristiti u svojoj nameni.
Nije isključeno da će avioni kasnije biti prebačeni u Ukrajinu. Ukrajinski vojni specijalisti mogli bi da rastavljaju letelicu i da delove aviona koriste kao donore za popravku i održavanje svog sada osiromašenog vazduhoplovstva. Takođe, zastareli avionski okviri mogli bi da se koriste kao mamci za ruske rakete.
Zapadne države kupuju sovjetsku vojnu opremu iz celog sveta da bi podržale Ukrajinu.
S druge strane, Kazahstan nastavlja da bude uvučen u zapadnu sferu uticaja u Centralnoj Aziji, u pokušaju da od Rusije odvoji jednog od najvažnijih vojnih i strateških saveznika na prostoru bivšeg Sovjetskog Saveza.
U tom kontekstu, primetno je da su u poslednje vreme sve učestalije posete Kazahstanu nekih političara iz takozvanih „neprijateljskih“ država sa Rusijom.
Primera radi, 24. aprila britanski ministar spoljnih poslova Dejvid Kameron boravio je u Astani. Tokom posete potpisani su sporazumi o saradnji u oblasti trgovine, obrazovanja, životne sredine i snabdevanja mineralima.
Kameron je primetio da je, geografski, Kazahstan okružen moćnim susedima kao što su Rusija, Kina, Avganistan i Iran. Zato je, prema njegovom mišljenju, važno da London ima značajno prisustvo u ovom teškom regionu.
Podsetimo, prošle godine je Kazahstan ponudio na prodaju ukupno 117 aviona sovjetske proizvodnje. Svi avioni su tada bili u skladištu, ali u neprikladnom stanju za let. Njihovo stanje je toliko loše da se restauracija smatrala nesvrsishodnom zbog visokih troškova.
Štaviše, navodilo se da mnogi nisu ni za vazduhoplovni kanibalizam, odnosno ne mogu da postanu donatori delovima drugim avionima.
Tada se 81 avion proizvodnje između 1975-1989 godišta, nalazio u vojnoj jedinici u selu Žetigen u Almatinskoj oblasti (cena parcele je bila 1,02 milijarde tenge). Dodajmo da 11. novembra u Kazahstanu održali drugu aukciju, ali po ceni upola manjoj od prvobitne.
Hahahaha kada bi smeli oni nesmeju ni u wc da odu bez odobrenja Putina a kamoli da mu rade iza ledja
Kazahstan ima i mig 31. Njih nisu predali NATOu. Sigurno su ih ostavili Rusiji da ih odobrovolje
….sve će to ukrajina kroz krefite platiti smerima koji će i zaraditi,a kazahstanu će prodati svoje avione ,pa će opet zaraditi.
Tako mi žao tog Ukrajinskog naroda…
Amerika kupuje ruske avione da bi ih prodala Ukrajini. Ovo mnogo govori o superiornosti zapadne vojne tehnologije. Ako pošalju svoju tehniku niko više neće hteti da je kupi…
Kraj rata se bliži, Rusi gube pa ih hvata panika
Sa koje kruske si ti pao?
Хаха
Vidim ovi klorate(na nemackom. Klo=wc
Rate=pacov)navijaju protiv Rusije….mnogog dobrog im je donelo lizanje d…ta amerima…stanje u drzavi im sve govori…