Pet lovaca F-16 stiglo je u 86. vazduhoplovnu bazu poručnik Đorđe Mokornice u Rumuniji, za koje je planirano da budu prebačeni u sastav 30. brigade taktičke avijacije i 114. brigade taktičke avijacije Ukrajine.
Reč je o tri lovca F-16AM sa repnim brojevima J-010, J-019, J-366 i dva F-16BM sa repnim brojevima J-064 i J-210. Letelice će koristiti Evropski centar za obuku, nastao naporima Rumunije i Holandije.
Pretpostavlja se da će američke letelice biti prebačene u Kijev u saradnji sa Kopenhagenom. Zanimljivo je napomenuti da su ovi avioni daleko od novih, Godine proizvodnje pomenutih F-16 variraju od 1986. do 1991. godine.
Dan ranije je generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg rekao da će lovački avioni prebačeni u Ukrajinu ojačati odbrambenu sposobnost ukrajinskih oružanih snaga. Šef zapadnog bloka je primetio da Evropljani nemaju priliku da izbegnu plaćanje pomoći Kijevu.
Istovremeno, zemlje alijanse troše oko 0,2% BDP-a za podršku Ukrajini. Istovremeno, Stoltenberg se ranije žalio da F-16 ipak neće biti „srebrni metak“ koji će radikalno promeniti situaciju na frontu.
“Činjenica da saveznici iz NATO-a snabdevaju F-16, kao i obuku pilota i naoružanja za F-16, je još jedan primer značajne vojne podrške NATO saveznika Ukrajini. Ali stanje na ratištu ne može da promeni jedan sistem naoružanja. Ovo nije srebrni metak koji će promeniti ceo rat,” rekao je Stoltenberg.
Istovremeno, lovci su važni jer će „ojačati” kapacitete Ukrajine da odbije napade Oružanih snaga Rusije, dodao je desetogodišnji generalni sekretar NATO-a. “Zato pozdravljam što saveznici sada marljivo rade na ovim isporukama, kao i na obuci pilota i osoblja za održavanje za F-16,” dodao je.
Ranije je ruski vojni ekspert Aleksandar Mihajlov sugerisao da Kijev traži aerodrome na kojima bi se mogli servisirati američki lovci. Ukrajina ima problema da obezbedi takve lokacije, dok su se ruski napadi povećali.
Ukupno će koalicija lovaca, koju čine Danska, Holandija i Norveška, prebaciti u Ukrajinu oko 60 aparata F-16, međutim kao što vidimo, tajming se redovno menja. Sa druge strane, saveznici su nedavno obećali da će Kijevu obezbediti avione sa „većim udarnim sposobnostima“.
Holandija je obećala Ukrajini 18 aparata F-16, da bi potom povećala isporuke lovaca za polovinu eskadrile, ali još nije ni objavila datum isporuke. Obećanje su dale i Belgija i Norveška, ali ni ne precizirajući ukupan broj aviona.
Danska je takođe prošle godine najavila da će ubrzati za dve godine svoj plan da ukine F-16 i zameni ih modernijim F-35. Danci su prvobitno hteli da povuku F-16 iz upotrebe 2027. godine, ali novi plan predviđa 2025. godinu, za koju se tvrdi da će utrti put za njihovu donaciju Ukrajini.
Danska ima ukupno 43 aviona F-16, od kojih je 30 funkcionalno, dakle u aktivnoj službi. Međutim, nakon neočekivanog obrta, danski lovci F-16 odleteće u Argentinu umesto u Ukrajinu. Danci su naime nedavno potpisali sa Argentinom protokol o prodaji 24 lovca F-16 u vrednosti od 300 miliona dolara.
Optimistični nemački mediji tvrde da Oružane snage Ukrajine mogu da pokrenu novu ofanzivu čim prime lovce F-16. Međutim, neki “pesimislitčki” zapadni mediji nagoveštavaju da će Ukrajina izgubiti i F-16 i pilote čim lovci uđu u neprijateljstva.
Takođe, ratoborna Francuska namerava da svoje AASM bombe prilagodi avionima F-16, koji će biti isporučeni Ukrajini. Prema najnovijim obećanjima, najmanje deset prvih lovaca F-16 stići će u Ukrajinu ovog leta nakon završene osnovne pilotske obuke.
Ruska komanda je navodno već izračunala optimalne oblasti za razmeštanje protivvazdušnih raketnih sistema S-400 kako bi se maksimizirao domet otkrivanja i uništenja američkih aviona.
5 (pet)