Ruske vlasti sarađuju sa libijskim vlastima na stvaranju ruskog vojnog korpusa u Africi.
Ova vest, sadržana je u saopštenju objavljenom na ruskim Telegram kanalima, koje je potpisao direktor časopisa „Nacionalna odbrana” Igor Korotčenko.
Objava prati posetu Libiji zamenika ministra odbrane Ruske Federacije Junus-Beka Evkurova na poziv komandant Libijske nacionalne armije (LNA), generala Kalifa Haftara.
Misija Evkurova je praktična primena rusko-libijskih sporazuma zaključenih na 11. Moskovskoj međunarodnoj bezbednosnoj konferenciji i Vojno-tehničkom forumu Armija, koji je održan u avgustu u Rusiji.
Za Kremlj, čitamo u tekstu, glavni protivnici na crnom kontinentu su SAD i njeni NATO saveznici, uključujući Francusku.
“Rusko ministarstvo odbrane će se suprotstaviti zapadnom uticaju i ojačati poziciju Moskve u Africi. Ruski afrički korpus će morati da izvede velike vojne operacije na kontinentu u znak podrške zemljama koje pokušavaju da se konačno oslobode neokolonijalne zavisnosti, očiste zapadno prisustvo i ostvare pun suverenitet“, navodi se u saopštenju.
Istovremeno, nastavlja se u tekstu, „ne govorimo o dobročinstvu: upotreba faktora sile u Africi treba da donese Rusiji ne samo političke koristi kao što je dolazak na vlast prijateljskih vlada i režima već iznajmljivanja baza, aerodroma, logističkih centara za pomorske, ali i ekonomske dividende od kontrole nalazišta zlata, platine, kobalta, uranijuma, dijamanata, nafte i njihovog razvoja u obostrano korisnim uslovima sa afričkim partnerima“.
Minimalna moguća plata vojnika Afričkog korpusa je 204 hiljade rubalja (2.100 evra po današnjem kursu).
„Služba po ugovoru u Afričkom korpusu je pravi izbor za vas! Da li ste mladi? Snažni? Hrabri? Da li razmišljate o budućnosti? Mislite li da je vaša dužnost da služite svojoj zemlji? Onda je ugovorna služba u Afričkom korpusu pravi izbor za vas!
Garantujemo vam: velike novčane nadoknade; besplatnu medicinsku negu; sigurnu budućnost vaše porodice; životno i zdravstveno osiguranje o trošku federalnog budžeta“, navodi se u saopštenju uz izjavu ruskog zvaničnika.
Libija je nestabilna otkako je pobuna koju je podržavala NATO, na čelu sa SAD zbacila i ubila moćnika Moamera Gadafija 2011.
Zemlja je sada podeljena između “Vlade nacionalnog jedinstva” u glavnom gradu Tripoliju i rivalske vlade sa sedištem u Bengaziju, a koju podržavaju Predstavnički dom i Libijska nacionalna armija, koju predvodi feldmaršal Kalifa Haftar.
Sa vatrom koja gori u Ukrajini ali i Gazi, Libija rizikuje da postane, baš kao i 2011. godine, poprište još jednog proksi rata, gde okršaji između lokalnih lidera nisu ništa drugo do obimna reprodukcija sukoba sila za globalnu dominaciju.