Bez sumnje, rat u Ukrajini daje odgovore za budućnost, ali i otvara arhive prošlosti. Snabdevanje zapadnih tenkova je možda uvod za nabavku borbenih aviona. Nagađa se o mnogim modelima.
Američki F-16 je model za isporuku koji se najčešće pominje. Možda zato što ga ima u velikoj količini u Evropi i SAD. Eurofighter Typhoon, Rafale i Gripen su sledeći na listi, međutim, trenutno se ne očekuju takve isporuke.
Britanija, Francuska i Švedska razmatraju svoje opcije, dok SAD poriču da će F-16 biti u Ukrajini. Pustićemo vreme da pokaže dokle će se protezati opsesija Zapada da pobedi Rusiju.
Uprkos hiljadama žrtava u Ukrajini, društvo se nada, makar tajno ili licemerno, da će videti neke velike bitke koje se očekuju više od decenija. Nesumnjivo, potencijalni sukob između F-16 i MiG-29 bi bio vrhunac, mada, takav scenario je malo verovatan.
Prvo, zato što se direktne vazdušne borbe sada retko vode, a drugo, zato što F-16 verovatno i neće završiti na nebu iznad Kijeva.
Bez sumnje, ima mnogo modernijih boraca od pomenute dvojice, čija bi bitka bila interesantna. Ali F-16 i MiG-29 su stvoreni u eri Hladnog rata. Dizajnirani da se bore jedni protiv drugih.
Duboko u arhivama nalaze se simulirane bitke između F-16, F-15 i MiG-29. Iznenađujuće, one su održane u roku od tri dana u Izraelu. U aprilu 1997. tri MiG-a 29 su završila u Izraelu. Kako i odakle su se pojavili – postoji mnogo spekulacija.
Iako su prebegli piloti iz arapskih zemalja, uključujući Siriju, spustili svoje MiG-ove 29, Izrael nikada nije otkrio poreklo tri MiG-a 29 koja su zajedno sletela na Bliski istok.
Prema nekima, to su bili poljski MiG-29. Pilotirali su poljski piloti. Svi znakovi i oznake su prefarbani ili sakriveni. Sve je bilo na ruskom, priseća se izraelski probni pilot.
Potpukovnik M, pojavljuje se u izraelskim arhivama sa njegovim inicijalima, bez punog imena. On govori o izazovu ukrcavanja u avion koji je u to vreme bio „najveća noćna mora“ američkih lovaca. Štaviše, u eri nakon pada gvozdene zavese, MiG-29 se smatrao najboljim lovcem na svetu, pišu izraelski arhivi.
Potpukovnik se priseća da su avioni pregledani. Nije bio toliko uzbuđen zbog letenja MiG-om 29 koliko zbog toga što su sve oči uprte u njega. Izraelski pilot podseća da su onog dana kada je MiG-29 prvi put poleteo sa piste svi na aerodromu prekinuli rad i sa interesovanjem posmatrali istorijski trenutak.
Izazov su bili ruski jezik i ruske glasovne komande. „Lt. Pukovnik M’ kaže da su mnogi prevodi urađeni na licu mesta uz pomoć rečnika i improvizacije. Posle teškog leta, posade su izvršile tročasovnu analizu letelice. Izraelsko vazduhoplovstvo je u jednom trenutku odlučilo da ubaci F-15 i F-16 svog vazduhoplovstva u simuliranu bitku protiv MiG-29.
Potpukovnik M, podseća da se MiG-29 pokazao kao „veoma, veoma ozbiljan protivnik“ protiv američkih lovaca. „U određenim scenarijima, ova letelica je jednostavno bila superiornija od naših lovaca“, kaže pilot, kako neće zaboraviti manevarske sposobnosti ruskog MiG-a. Ono što na mene ostavlja veoma snažan utisak je odnos potiska i težine. Prema njemu, u to vreme je MiG-29 bio jedini lovac na svetu koji je „pružao mnogo veći odnos potiska i težine“.
Potpukovnik M ne daje detalje o borbi, ali kaže jednu zanimljivost u intervjuu. Prednost MiG-29 je „u teškoj, okretnoj borbi“, kaže pilot. Prema rečima izraelskog potpukovnika, „izraelski piloti moraju biti veoma oprezni protiv MiG-29” i ako „iskusan profesionalac pilotira” u njegovoj kabini, ruski borbeni avion je smrtonosno oružje.
Izraelski pilot takođe kaže da je MiG-29 „odličan“ u bliskim manevrima. Sposobnost aviona da pravi „oštre zaokrete” je impresivna, priseća se sagovornik.
U testiranjima je učestvovao još jedan izraelski pilot – svoje utiske iznosi i major N. Prema njegovim rečima, 1990-ih, MiG-29 je imao neverovatan infracrveni sistem za pretragu i praćenje. Pilot se seća da su mu raketni sistemi MiG-a dali prednost. Takođe, kaže major N, šlem pilota MiG-a veoma dobro komunicira sa sistemom za upravljanje vatrom, posebno kada se ispaljuje projektil Archer.
General-potpukovnik G, treći učesnik testiranja MiG-29, kaže da je MiG-29 napredan lovac sličan F-16 i F-15. Ovaj izraelski pilot kaže da su ruski inženjeri savršeno spojili različite komponente. Počevši od radara, preko displeja na kacigi sa raketnim sistemima.
Integracija termalno navođenih raketa u kombinaciji sa svim gore navedenim, „čini MiG-29 sofisticiranom ubilačkom platformom“, filozofski zaključuje general-potpukovnik G.
МиГ-29 је строго наменски конструисан авион.По мени искључиво за задатке у ПВО систему,као офанзивна компонента.
Сам авион као целина је по мени сасвим добар.Сама конструкција змаја,мотори,авионика,системи наоружања,маневарско брзинске особине.Мане долет,акциони радиус и радар.Али овај тип авиона је једна од оних прича који има више својих тужних прича а то су:
1.Државе кориснице су махом државе које у којима реално нико од нас не би видео своју будућност или будућност своје деце.Будите искрени сами према себи и размислите…?
2.Распад СССР-а и приче шта би било ако би било,што је проузроковало…
3.Неблаговремене модернизације и самим тим заосталост у односу на западне конкуренте.
4.У 95% случајева постојећи авиони нису адекватно одржавани,обука и налет авиона су скоро па равни нули.Несрећа МиГ-29 је та што су га користила слаба РВ и неразвијене државе.
Несрећа овог авиона није до ОКБ “МиГ”,него реално до слабости,немара и неодговорности корисника авиона МиГ-29.Реално са оваквим ставом и системом,водством државе,обуком,командом,војним буџетом,начином употребе самог авиона и одржавањем дајте рецимо нашој држави на располагање авионе Су-57 или F-22 Rapitor.Неким тамо западним пилотима али да раде по свом систему авион МиГ-29.МиГ-29 би сигурно био победник.
Е сад знам шта ће неко рећи.Они су богати они имају,а они други немају…Е ко је оним другима крив што су такви какви јесу и што раде то што раде.Реално они сами и нико више…
Koliko je bolji F117 od MIG29 ?Ljbitelji zapada mozete samo da sanjate da su zapadni avioni superiorniji , 117 je pao, oborila ga Srbska PVO , sa hahaha! da ne pricam . A ovi F35 padaju sami od sebe ko da imaju srcanu manu verovatno ih hvata infarkt , i to redovno hihihi ! Nije Rus lud ni budala , nego on pravi nesto prosto ali ubitacno bez srcanih mana . Ali dobro kome kako odgovara .Samo mi kazite zaso je oboren F117 kada je on iznad neznam koliko daleko bolji od Ruske tehnologije , sigurno ga skinuli vanzemaljci pa je pao u Budjanovcima 99-te .?
Lupetaš….hraniš se glupostima…
Koliko je bolji?
Realno odnos je trostruko na strani zapada kada su avioni suhoi u pitanju.O kanti zvanoj mig29 mogu pisati bajke samo naklonjeni Rusiji,realnoat je takva kakva je
A Milos i Vuk leteli su Migovima 29 pa posto su ih prackom oborili presli na F15 i sada se ne boje cak ni prasine.
Zato F15 nije nikad oboren,dok ovu rusku sklopociju moze i dete sa Stingeron da unisti.
Milose to je ist kao kada se trkas sa pocetnikom koji je tek seo na trkacki kawasaki 10RR ljuta masina i profi trkac sa upola slabijom masinom sta mislis ko ce da pobedi u krivinama a i na pravcu , pod dva to su migovi za izvoz koji se razlikuju od originala koje koristi i Rusija pa i Americki F15 nije isti kao onaj za izvoz , pod tri najbitnije je kako su obuceni piloti i koliko sati naleta imaju i kakvu letacku obuku su prosli, nije isto samo leteti ili trenirati i raditi manavre u bliskoj borbi , izvozne varjante migova imaju rakete dometa do 80 km dok Ruski lovci imaju mnogo veci domet i na kraju svi ti migovi nisu oboreni u bliskoj borbi vec sa velike distance ispaljivanjem rakete ili u sacekuci to jest prednost iznanedjenja . Ta tvoja konstatacija ne pije vodu sto nijedan F15 nije oboren a migovi jesu drugo Americki i Nato piloti retko ulaze u directni duel ako ne mogu da zavrse posao iz daleka onda se daju u beg. Nadam se Milose da si razumeo, nisam ni Rusofil ni Amerofil dok se kolju medjusobno ne interesujeme samo da ne diraju druge, nazalost nije tako pogotovu Ameri terorisu slabije od sebe kada im se prohte.
Matori davno je prošlo vreme Crvenog Barona. 29 ka je sklopocija… jbga ali tako je…
Hahaha