Uspeh Kine u razvoju i izgradnji modernih sistema naoružanja primorava američke analitičare da razmišljaju o tome kakvo bi oružje “Made in China” bilo korisno vojsci SAD.
Takvo prilično interesanto pitanje postavio je novinar-analitičar američke publikacije The National Interest u svom članku: Da li bi američka vojska trebalo da usvoji ovih 5 kineskih sistema oružja?
Naravno, on odmah jasno stavlja do znanja da ne postoji kinesko oružje koje je direktno uporedivo sa njegovim američkim ekvivalentom, a naveo je i nadanja da se to čak neće promeniti ni u narednih dvadeset godina. Činjenica je da postoje praznine u američkom naoružanju gde bi definitivo „kinesko oružje moglo da učini američku vojsku boljom“.
Dakle, šta to kinesko deluje bolje nego u Sjedinjenim Državama, i na čemu tačno Amerikanci treba da porade?
Avion amfibija AG600
Sjedinjene Države su u velikoj meri koristile hidroavione tokom Drugog svetskog rata, gde su takve letilice odigrale važnu ulogu u spasavanju oborenih pilota ali i u pružanju izviđanja. Najpoznatiji od njih je hidroavion PBY Catalina, koji je najavio lokaciju flote japanskog admirala Naguma i postavio temelje za američku pobedu u bici kod Midveja.
Ako su Sjedinjene Države ozbiljne u pogledu borbi na Pacifiku, ponovo će im trebati avioni velikog dometa koji mogu da slete na more, a takav serijski model već postoji u Kini. Hidroavion AG600 ima maksimalni domet od 4500 km [2800 milja] i posebno je dizajniran za izvođenje operacija spasavanja na moru. Približno veličine Boinga 737, mnogo je veći od bilo kog drugog aviona dizajniranog za poletanje i sletanje. Može da preveze do pedeset putnika, a može da ostane u vazduhu do dvanaest sati.
DF-ZF hipersonična letilica
Vašington pokazuje veliki interes za hipersonično oružje, koje se kreće brzinom pet puta većom od zvuka. Nekoliko projekata se razvija u Sjedinjenim Državama, uključujući hipersonični model iz Boeing X-51 Waverider. Prema mišljenju američkog stručnjaka, uprkos tehničkoj veštini Sjedinjenih Država, nijedan sistem još nije dostigao radni status.
Sa druge strane, kineska hipersonična jedrilica DF-ZF zvanično je usvojena od oktobra 2019. Pre toga je prošao sedam uspešnih testova. DF-ZF je dizajniran da se montira na rakete srednjeg dometa DF-17. DF-ZF putuje brzinom od 6.500 do 11.500 kilometara na sat. Iako se kinesko oružje kreće sporije od X-51 Vaveride, ono je već operativno za razliku od bilo čega što se razvija u Sjedinjenim Državama.
ZBD-05 amfibijsko borbeno vozilo pešadije
Korpus marinaca SAD četiri decenije pokušava da zameni desantnu vozilo AAV-7. Prvobitni projekat, pokrenut 1988. godine, doveo je do stvaranja novog ekspedicionog borbenog vozila. Ali pokušaj je bio neuspešan. Projekti vredni 3 milijarde dolara otkazani su 2011. U Sjedinjenim Državama su u toku napori da se napravi novo borbeno vozilo amfibije.
Šta ima u Kini? Šta je sa borbenim vozilom kineske pešadije ZBD-05? Razvijeno od strane kineske odbrambene kompanije Norinco, morsko amfibijsko borbeno vozilo ZBD-05 može nositi 12 boraca, uključujući posadu od tri osobe.
ZBD-05 ima dobre plutajuće kvalitete i brzinu u vodi do 15 kilometara na sat, BVP je naoružan topom od 30 milimetara i ima balističku zaštitu za 12,7mm municiju i gelere.
072A LST desantni brod
Amfibijski potencijal biće ključan u svakoj budućoj konfrontaciji u zapadnom Pacifiku. Dakle, kao deo šireg prelaska na manje moćnije platforme, američka vazdušna flota je fokusirana na masivne brodove za američku mornaricu Wasp, America i San Antonio. Ovi ogromni brodovi privlače pažnju svojom veličinom i uvek im je potrebna podrška i pokrivanje.
Kinezi su se oslanjali na desantne brodove tipa 072A. Sa dužinom od samo 120 metara [širine – 16 metara, težine – 5.000 tona], ovi brodovi mogu da ponesu do 300 vojnika, deset tenkova ili osam stotina tona tereta.
Dizajn omogućava lak utovar i istovar opreme. Brod ima heliodrom a unutra može da primi hoverkraft. Dakle, Tip 072A, zajedno sa marincima, može tiho i nenametljivo da uđe u zonu napada, bez brojne pratnje.
Korveta Tipa 056
Sjedinjenim Državama je potreban obalski ratni brod spreman za borbu. Uprkos decenijama brodogradnje i razvoja, program Littoral Combat Ship stvorio je flotu minimalno sposobnih brodova, naoružanih uglavnom jednim 57 milimetarskim i dva 30 milimetarska topa.
Istovremeno, kineska korveta tipa 056 izgleda mnogo bolja za ove misije. U pitanju je mali ratni brod opšte namene sa deplasmanom od 1.500 tona. Tip 056 se, naravno, ne oslanja na robotiku i module, ali je jeftin i pristupačan. Ima top od 76 milimetara, dva topa od 30 milimetara kao i četiri protivbrodske rakete YJ-83. Ima i lanser FL-3000N za vazdušnu odbranu.
Za protivpodmorničko ratovanje, korveta poseduje dva lansera od 324 milimetra sa po tri vodiča, a novije verzije Tipa 056 imaju vučeni sonarni sistem. Jednostavno, ali pouzdano.
Naravno, ova kritička analiza National Interest-a treba da skrene pažnju na činjenicu da Sjedinjene Države moraju aktivno da se pozabave prazninama u razvoju i izgradnji sopstvenih sistema naoružanja. Svakako, već odavno znamo da je “Made in China” natpis izgubio negativnu konotaciju, pogotovo novim generacijama potrošača.