Neverovatno: Huti tvrde da su oborili još jedan američki MQ-9 Reaper dron iznad Jemena [VIDEO]

Jemenski pobunjenički pokret Huti, deo grupe Ansar Alah, objavio je da su oborili još jedan američki bespilotni letelicu MQ-9 Reaper u jemenskom vazdušnom prostoru. Prema informacijama objavljenim 20....
NaslovnaNovostiOko Ukrajine sve napetije

Oko Ukrajine sve napetije

Trenutno, ukrajinska kriza sve više potresa svet. Situacija podseća na šest decenija staru Kubansku krizu (Cuban Missile Crisis) i, živimo u nadi da će se završiti na isti način – kompromisom. Trenutno stanje je, u suštini, manje kritično od onog iz perioda 1959-1962. Ukratko, pre šest decenija SAD su u blizini turskog Izmira stacionirale jedan skvadron sa 15 raketa srednjeg dometa PGM-19 Jupiter sa radijusom dejstva od 2400 km. 

1962 Kuba
1962 Kuba

Bivši SSSR je godinu dana kasnije na Kubi stacionirao tri raketna puka opremljena sa 40 balističkih projektila R-12 (GRAU 8К63,SS-4 Sandal) i ljudstvo dva puka kojima je trebalo dopemiti balističke projektile R-14 (GRAU 8К65, SS-5 Skean, koji nikada nisu stigli na Kubu). Snimcima iz aviona Lockheed U-2 američka CIA je nepobitno utvrdila prisustvo projektila na Kubi. Ova krzia je dovela svet na ivicu nuklearnog rata a razrešena je dogovorom Džona Kenedija i Nikite Hruščova o povlačenju projektila sa Kube i iz Turske.

2022 Belorusija-Ukrajina
2022 Belorusija-Ukrajina

U sadašnjoj krizi, imamo tvrdnje Moskve o predstojećim vojnim vežbama i čvrsta uveravanja SAD da u februaru predstoji ruski napad na Ukrajinu. I sada postoje snimci ruskih snaga raspoređenih u blizini ukrajinske granice, što Moskva ne poriče. Pri tome, na snimcima se vidi da su borbena vozila na stajankama postavljena u mirnodopskom poretku, bez maskiranja.

Već godinu ili dve unazad, javno se tvrdilo da se radi o 4. gardijskoj tenkovskoj Kantemirovskoj diviziji (v/č 19612) ali, i da se priprema prebacivanje dodatnih jedinica 1. gardijske tenkovske armije (tenkovi T-80, T-80 UE1).  Dodatnu tenziju su podigle vesti da se u zonu budućih vežbi dopremaju sistemi Pancir-S1 (GRAU- 96К6,SA-22 Greyhound) na kamionima konfiguracije 8×8 Kamaz-6560 TLAR i teški višecevni bacači TOS-1А ”Солнцепёк” (razvijen 2001 godine na bazi ТОS-1A ”Буратино”). 

  • FIM-92 Stinger
  • FGM-148 Javelin
  • MBT LAW NLAW
  • m141-SMAW-D bunker

U SAD i nekim članicama NATO zavladalo je opšte stanje uzbune sa pretnjama ”surovom odmazdom” ukoliko dođe do ruskog napada na Ukrajinu. Naravno, usledila je i hitna pomoć ukrajinskim oružanim snagama.

Ukrajina, između ostalog, raspolaže borbenim vozilima BMP-1 IFV, podzvučnim antibrodskim raketnim sistemom R-360 ”Neptun” i višecevnim bacačima raketa ”Viljha” (Вільха) kompanije Luch Design Bureau (Державне Київське конструкторське бюро Луч”) na šasijama kamiona ”Tatra”, a od češke kompanije ”Excalibur” kupljene su haubice 152 mm Dana-M2.

  • FGM-148 Javelin
  • MBT LAW NLAW
  • m141-SMAW-D bunker
  • Ukrajinski projektili Vihra

Estonija Kijevu dostavlja protivtenkovske bacače FGM-148 Javelin, Litvanija i Letonija – FIM-92 Stinger, PoljskaMPAD ”Grom” (Przeciwlotniczy zestaw rakietowy Grom) aVelika Britanija – NLAW (Main Battle Tank and Light Anti-tank Weapon, MBT LAW).

Ne tako davno, američki 436th Aerial Port Squadron  “Super Port” (deo 436th Maintenance Group, 436th Airlift Wing) isporućio je Ukrajini i M141 Bunker Defeat Munition (BDM), poznate i kao SMAW-D (Disposable). Koliko bi bila korisna pomoć u vidu ručnih protivtenkovskih bacača u slučaju stvarne invazije – ostaje otvoreno pitanje. 

  • DANA M2
  • BMP 3
  • BMP-1 IFV

Američki predsednik je naredio da se oko 2000 vojnika 82. vazušnodesantne divizije (82nd Airborne Division) i 18. vazdušnodesantnog korpusa (18th Airborne Corps) iz baze Fort Breg (Fort Bragg, North Carolina) prebaci u Nemačku i Poljsku, te da se 1000 boraca sa skvadronom borbenih vozila M1126 (M1126 Stryker Combat Vehicle), stacioniranih u Nemačkoj, dislocira u Rumuniju. 

U svakom slučaju, medijske najave i pojačavanje efektiva u zemljama uz granice Rusije, SAD i NATO snagama daje jednu prednost: u slučaju stvarnog napada ruskih snaga, na vreme su skrenuli pažnu; u slučaju da do napada ne dođe, uvek se može reći da su Rusi odvraćeni pretnjama i spremnošču na reakciju.

Teško je poverovati da bi se Rusija sa 120.000 vojnika upustila u neizvesnu avanturu koja bi pre svega pogodila evropski kontinent. Bajden nije Kenedi niti je Putin Hruščov ali, nadamo se da će se, kao i 1962, izbeći stvaran oružani sukob.

3 KOMENTARA

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave