NaslovnaNovostiLockheed Martin predstavio svoju novu hipersoničnu raketu Mako namenjenu stelt lovcima F-35...

Lockheed Martin predstavio svoju novu hipersoničnu raketu Mako namenjenu stelt lovcima F-35 i F-22

Američka kompanija Lokid Martin je ove nedelje predstavila svoju novu hipersoničnu raketu Mako, prvu koja može da se postavi u unutrašnji odeljak lovaca pete generacije F-22 i F-35 Vazduhoplovnih snaga Sjedinjenih Država.

Reč je o sistemu koji se razvija već sedam godina i, prema rečima proizvođača, može da se koristi u širokom spektru misija, protiv pomorskih, vazdušnih i kopnenih ciljeva.

Novi projektil Mako, čije je ime uzeto po vrsti ajkula, težak je blizu 600 kilograma sadržan u prečniku od 33 santimetra i približne dužine od 4 metra.

Ima sposobnost da deluje na velikoj visini, dok može da napadne svoje mete hipersoničnim brzinama (do 5 Maha) ili niže po potrebi; Iako to nije precizirano u zvaničnom saopštenju kompanije, zapadni izvori tvrde i da raketa ima veliki domet.

Kako navodi zapadna štampa, što se tiče aviona sposobnih da koriste ovu vrstu projektila, pored već pomenutih lovaca pete generacije, na listi sprovedenih testova trebalo bi da se nađu i F/A-18 Super Hornet, EA-18G, F-15E, F-16C i P-8A kao letelice koje će moći da ove projektile nose spolja.

U međuvremenu, bombarderi B-1B, B-52H i B-21 su takođe izvršili testove sa Mako raketom, tako što su ih transportovali interno.

mako je proveren na raznim avionima, uključujući f 22, f 35, f:a 18, f 16, f 15 i p 8.
Mako je proveren na raznim avionima, uključujući F-22, F-35, F/A-18, F-16, F-15 i P-8

Treba napomenuti da su mnogi od ovih testova izvedeni virtuelno, nešto što je bilo moguće s obzirom na dizajn otvorene i digitalne arhitekture koji je predložio Lockheed Martin za projektil.

Što se tiče porekla programa, mora se imati na umu da ova nova raketa proizilazi iz programa Vazduhoplovnih snaga SAD (USAF), koji je pre više od sedam godina dobio ugovor od 35 miliona dolara za početak razvoja.

Glavni cilj predviđen za program bio je da se američko vazduhoplovstvo snabde sa projektilom sposobnim da savlada kinesku odbranu koju predstavljaju PVO/protivraketni sistemi.

Kao glavni adut rakete se naglašava činjenica da se može rasporediti iz odeljenja unutrašnjosti lovaca pete generacije, F-22 i F-35, čime su zadržani njihovi stelt profili.

Na kraju, potrebno je istaći da se Lockheed Martin, kako bi se izbegao problem troškova i dizajna za izgradnju Mako rakete, opredelio za korišćenje komponenti koje su već u upotrebi, precizirajući da sve oni već imaju kvalifikaciju „tehničke pripreme nivo 6 ili viši” od strane Oružanih snaga SAD-a.

“Dok je Mako zreo i koristi postojeće komponente, Lockheed Martin istražuje načine za inovacije, kako bi ga učinio bržim i pristupačnijim. Transformacioni procesi kao što su potpuno digitalni dizajn i aditivna proizvodnja značajno smanjuju troškove i raspored”, navode iz ovog američkog giganta i dodaju:

“Aditivna proizvodnja omogućava proizvodnju ključnih komponenti uz značajnu uštedu vremena i troškova u poređenju sa konvencionalnim metodama subtraktivnosti. U Makovom slučaju, inženjeri su koristili aditivnu proizvodnju da bi proizveli deo za navođenje i peraje. Odeljak za navođenje aditiva ispunjava sve inženjerske zahteve po ceni od 1/10 i 10 puta je brži i jeftiniji od konvencionalnih subtraktivnih metoda”.

Da su iz Lockheed Martina ovih dana bili veoma vredni svedoči i činjenica kako su nakon značajnih kašnjenja, isporučena prva dva F-35 Lightning II TR-3 američkom vazduhoplovstvu.

20 KOMENTARA

  1. Добро направили и шта сад? Боље би било Русији да завршава ту причу у Украјини јер нису ушли ни у Харков, Одесу, Дњепропетровск и Кијев и не назире се крај рата. Крим је на изволте. Завршавајте ту причу.

    Slažem se 1
    Ne slažem se 1

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave