NaslovnaNovostiKina prikazala „anti-hipersonični” džinovski radar: Može otkrivati i pratiti svaku vrstu projektila

Kina prikazala „anti-hipersonični” džinovski radar: Može otkrivati i pratiti svaku vrstu projektila

Krajem prošlog meseca, kineski državni mediji objavili su retke snimke naprednog radara veoma velikog dometa, za koji se tvrdi da može detektovati projektile, uključujući i hipersonične, na hiljadama kilometara udaljenosti.

Tokom novogodišnje čestitke kineskog predsednika Si Đinpinga vojsci, svet je dobio retku priliku da zaviri u moćni kineski dugodometni radarski sistem. U pitanju je napredni sistem ranog upozoravanja dizajniran za otkrivanje pretnji daleko van kineskih granica.

U godišnjem vojnom video-snimku, koji je Narodnooslobodilačka armija Kine poslala predsedniku Siju, prikazana je kopnena fazna radarska stanica sa trupama za „rano upozoravanje i nadzor” postrojenim ispred nje.

Ovaj snimak, koji uključuje pripadnike kopnene vojske, mornarice, vazduhoplovstva i svemirskih snaga, suptilno je istakao rastuće nadzorne kapacitete Kine.

Šta Znamo o Novom Radaru?

Iako su tehnički detalji o radarskom sistemu i dalje oskudni, on se ponovo pojavio u izveštaju kineskog CCTV-a, koji je dao bliži pogled na njegovu impozantnu strukturu—osmostrani niz sa desetinama antena, smešten u zgradu visoku oko šest spratova.

Prema listu South China Morning Post, analitičari tvrde da je radar prikazan u snimcima ključni deo napora Pekinga da ojača svoje sposobnosti ranog upozoravanja na raketne pretnje.

radar
radar

Vojni komentator i bivši instruktor kineske Narodnoslobodilačke armije Song Džongping opisao je objekat kao „strateški, aktivni fazni radarski sistem”, sposoban da otkriva projektile na „nekoliko hiljada kilometara udaljenosti.”

Song je naglasio da je ovaj radar jedan od najvažnijih elemenata kineske protivraketne odbrane.

„Rano upozoravanje je od suštinskog značaja—dobijanje dodatnog vremena za mobilizaciju protivmera je ključno,”

– rekao je. Takođe je istakao da Kina verovatno integriše ovaj sistem kako bi pratila hipersonične projektile, što predstavlja revolucionarnu sposobnost u savremenom ratovanju.

Na snimku se vidi kako pripadnik Svemirskih snaga kineske Narodnoslobodilačke armije stoji ispred masivnog radara i šalje odlučnu poruku:

„Pažljivo ćemo pratiti situaciju na bojnom polju kako bismo osigurali da, ukoliko se pojavi pretnja, odmah odgovorimo.”


Gde se nalazi novi-stari kineski radar?

Iako kineski mediji nisu otkrili tačnu lokaciju radarske stanice, tajvanski vojni analitičar Džozef Ven identifikovao ju je na mreži X kao „Stanica za nadzor i rano upozoravanje u Džiamusiju”.

lokacija moćnog kineskog radara
lokacija moćnog kineskog radara

Ovaj Veliki fazni radarski sistem (LPAR) izgrađen je pre 2011. godine, ali je prošao kroz značajne nadogradnje i završen je 2021. godine. Nalazi se u provinciji Hejlongđang, a Džiamusi se sve više pojavljuje kao ključni centar kineske mreže ranog upozoravanja.

Prema američkom istraživačkom centru GlobalSecurity.org, u okrugu Huanan u Džiamusiju nalazi se nepokretna X-band radarska stanica veličine 30×24 metra. Ovaj radar može identifikovati, presretati i pratiti ciljeve koristeći podatke sa P-band dugodometnog faznog radara. Ova integracija omogućava precizne informacije za kineske sisteme protivraketne odbrane, poput Hongqi-19 (HQ-19) i Kinetic-3.

U izveštaju China Aerospace Studies Institute (CASI) iz septembra 2024. godine, navodi se da u Džiamusiju postoji radar za duboki svemir, koji koristi Kineska akademija nauka.

Džiamusi je takođe dom najmanje jedne jedinice kineskih Strategijskih snaga podrške (SSF), iako nije jasno da li ta jedinica upravlja LPAR-om ili je samo stacionirana u naučnoj bazi.


Fazni radari: Ključ kineske protivraketne odbrane

Fazni radari omogućavaju znatno brže skeniranje i veću preciznost u poređenju sa tradicionalnim radarima. Dok klasični radarski sistemi fizički rotiraju antene, fazni radari koriste elektronski kontrolisane nizove antena za trenutno usmeravanje signala u različite pravce, poboljšavajući efikasnost praćenja.

Kina razvija faznu radarsku tehnologiju još od 1970-ih kao deo svojih širih vojnih modernizacija.

kineski radar poput ruskog voronjez
kineski radar poput ruskog voronjez

Iako kineska Narodnoslobodilačka armija drži detalje o svojim dugodometnim radarima u strogoj tajnosti, izveštaj američkog Pentagona iz prošle godine sugeriše da Kina poseduje velike kopnene fazne radare slične američkom sistemu PAVE PAWS, koji igraju ključnu ulogu u ranom otkrivanju pretnji.


Kineska Ekspanzija Protivraketne Odbrane

Kako Kina jača svoje vojne kapacitete, dugodometne odbrambene sposobnosti postaju centralni deo njene strategije nacionalne bezbednosti i odvraćanja.

U retkom prikazu moći, Kina je prošle godine testirala interkontinentalnu balističku raketu, što je prvi takav test u poslednjih nekoliko decenija i pokazatelj rastuće strateške moći Pekinga.

Kina takođe razvija napredne sisteme protivbalističke odbrane poput HQ-19, koji se često poredi sa američkim THAAD sistemom. Na vazduhoplovnoj izložbi Zhuhai 2024, HQ-19 je javno prikazan sa sposobnošću presretanja ciljeva na visinama do 200 km.

Pored kopnenih sistema, Kina tvrdi da je razvila prvi podvodni radar na svetu, koji bi mogao otkrivati vazdušne ciljeve sa dubine od 1.000 metara. Iako je ovaj projekat još uvek poverljiv, mogao bi revolucionisati podvodno ratovanje i značajno poboljšati ofanzivne i nadzorne kapacitete kineskih podmornica.

navodno lasniranje hq 19
navodno lasniranje hq 19

Šta nas očekuje iz Kine u budućnosti?

Prava moć kineskog šestospratnog radarskog giganta i dalje je obavijena velom tajne, ali njegovo pojavljivanje ukazuje na veliki iskorak u arhitekturi kineske protivraketne odbrane.

Ostaje otvoreno pitanje da li ovaj radar zaista može pratiti hipersonične projektile na hiljadama kilometara udaljenosti. Međutim, ono što je sigurno jeste da Kina ubrzava investicije u sisteme ranog upozoravanja i raketnu odbranu, dodajući novu dimenziju globalnoj vojnoj utakmici.

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave