Američki predsednik Donald Tramp dao je u utorak šokantnu izjavu, rekavši da želi da Sjedinjene Američke Države preuzmu kontrolu nad Pojasom Gaze, koji je razoren ratom. Premijer Izraela Benjamin Netanjahu ovu ideju je nazvao mogućnošću koja bi mogla „promeniti istoriju”, prenosi Reuters.
Tramp je ponovio i da bi stanovnici Pojasa Gaze mogli da odu u Jordan ili Egipat, uprkos protivljenju tih zemalja i samih Palestinaca.
„Sjedinjene Američke Države će preuzeti kontrolu nad Pojasom Gaze i od njega ćemo napraviti nešto izuzetno.”
– rekao je Tramp na konferenciji za novinare u Beloj kući pored Netanjahua, opisujući Gazu kao „gradilište već zrelo za rušenje”.
„Razvićemo ovo područje, stvorićemo hiljade i hiljade radnih mesta i učinićemo da ceo Bliski istok bude ponosan.”
Tramp je dodao da vidi dugoročnu američku „vlasničku poziciju” nad Gazom, tvrdeći da bi to donelo stabilnost regionu.
Ipak, nije precizirao kako namerava da sprovede ovu ideju, ali je rekao da je već razgovarao sa zemljama u regionu koje su „oduševljene” predlogom.
Netanjahu je odgovorio da Trampa vidi kao „najboljeg prijatelja Izraela koji je ikada bio u Beloj kući”.
Izraelski premijer je takođe rekao da je blizu postizanja dogovora o normalizaciji odnosa sa Saudijskom Arabijom, ali je Rijad negodovao tu tvrdnju.
„Saudijska Arabija će nastaviti neumorno da radi na uspostavljanju nezavisne palestinske države sa Istočnim Jerusalimom kao glavnim gradom i neće uspostaviti diplomatske odnose sa Izraelom bez toga.”
– saopštilo je saudijsko Ministarstvo spoljnih poslova.
Da li je moguća masovna preseljenja Palestinaca iz Gaze?
Trampova izjava da bi trebalo očistiti već srušen Pojas Gaze i preseliti stanovnike na sigurnija mesta poput Egipta ili Jordana izazvala je osudu, posebno u centru moći koja je izgubila poziciju lidera u SAD.
Međutim, mnogi Palestinci u Gazi kažu da ne bi napustili teritoriju čak i kada bi mogli, jer se plaše da bi to moglo da dovede do trajne prisilne selidbe nalik događajima iz 1948. godine, kada su mnogi Palestinci pobegli ili bili proterani u susedne arapske države poput Jordana, Sirije i Libana.
Mnogi od njih i njihovi potomci i danas žive u izbegličkim kampovima, dok su se neki vratili u Gazu, pišu zabrinuti evropski mediji.
Sa svoje strane, Izrael negira tvrdnje da su Palestinci tada bili prisilno iseljeni.
Pojedine arapske zemlje poput Egipta, za sada se oštro protive bilo kakvom pokušaju da se Palestinci presele preko granice.
Kao i sami Palestinci, oni se plaše da bi masovni egzodus mogao dodatno oslabiti šanse za „rešenje o dve države”, odnosno osnivanje nezavisne palestinske države pored Izraela, čime bi arapske zemlje ostale da se same nose sa posledicama ovog poteza.
Saudijska Arabija je izjavila da neće uspostaviti veze sa Izraelom bez rešenja za Palestince, čime je osporila Trampove tvrdnje da Rijad više ne insistira na palestinskoj državi.
Tramp se ove nedelje sastaje sa jordanskim kraljem Abdulahom II, dok je već telefonom razgovarao sa egipatskim predsednikom Abdelom Fatahom al-Sisijem.
U međuvremenu, lider Hamasa Sami Abu Zuhri nazvao je Trampove izjave o preseljenju Palestinaca „receptom za haos” na Bliskom istoku. Palestinski ambasador pri Ujedinjenim nacijama, Rijad Mansur, pozvao je svetske lidere da „poštuju volju palestinskog naroda” i njihovu želju da ostanu u Gazi.
Uprkos protivljenjima, Tramp povećava pritisak, insistirajući da će uspeti u svom planu.
Razlog tome proizilazi iz činjenice da je svako, ko je makar površno pratio nedavni razvoj događaja na Bliskom istoku, shvatio je da su muslimanske zemlje, posebno sa uhlebljenim vladarima, zapravo veoma fleksibilne za dogovore. Trampu sada najveću prepreku mogu napraviti ljudi koje je pobedio na izborima.