Kina je, prema najnovijim izveštajima, završila zemaljska testiranja superbrzog turbomlaznog motora koji bi mogao da bude srce novog, ultra-brzog vojnog aviona.
Time je prvi put zvanično potvrđeno da u Kini postoji projekat „visokobrzinske vojne letelice“, nalik legendarnom američkom SR-71 „Blackbird“.
SR-71 „Blackbird“ važio je za najbrži operativni avion na svetu, sposoban da postigne krstareću brzinu od 3,2 Maha. Povučen je iz službe 1999. zbog visokih troškova održavanja i razvoja tehnologija kao što su bespilotne letelice i sateliti.
Međutim, Kina sada želi da ode korak dalje i konstruiše letelicu koja će biti još brža, efikasnija i jeftinija za održavanje.
Novi kineski turbomlazni motor: Brzina 4 Maha
Prema pisanju South China Morning Post-a (SCMP), tim naučnika iz Nacionalne laboratorije Taihang završio je ground testove (zemaljska testiranja) neimenovanog turbomlaznog motora koji bi mogao stabilno da radi pri brzini do Maha 4.
Laboratorija Taihang je već poznata po razvoju naprednih avio-motora za kineski lovac J-20 i buduće šeste generacije borbenih aviona.
Projektni tim koji predvodi istraživač Đi Čunšeng (Ji Chunsheng) objavio je u naučnom žurnalu Propulsion Technology (16. januara) da motor ispunjava stroge vojne kriterijume, uključujući 100% domaću proizvodnju delova.
Ono što izdvaja novi kineski motor jeste dvostruki režim rada, nalik motoru J-58 koji je pokretao SR-71. Na manjim brzinama vazduh se usmerava u komoru za sagorevanje preko klasičnog turbinskog sistema, dok se na visokim brzinama otvaraju dodatni usisnici kako bi se vazduh dovodio direktno u komoru, obezbeđujući znatno veći potisak.
Veštačka inteligencija i izazovi u razvoju
Tim istraživača uočio je da je najveći problem za kineske inženjere usklađivanje performansi motora pri ekstremnim brzinama i smanjenje troškova održavanja. Veštačka inteligencija (AI) odigrala je ključnu ulogu u rešavanju kompleksnih proračuna u realnom vremenu, uprkos ograničenjima domaćih centralnih procesorskih jedinica (CPU).
Ipak, postoje brojni izazovi:
- Visoka temperatura i ogromna količina energije potrebne za rad pri nadzvučnim brzinama
- Precizno određivanje stanja motora kako bi se izbegla opasna odstupanja u radu
- Postepeno trošenje delova i sve veće šanse za curenje ulja, slično problemu koji je imao legendarni SR-71
Uz poboljšanje kvaliteta proizvodnje i uvođenje posebnih AI algoritama, inženjeri su postigli stabilan rad motora tokom dužih perioda pri velikoj brzini — što je bilo ključno da se projekat kvalifikuje kao „pouzdan“ za vojne potrebe.
Ambicije i širi kontekst
- SAD je ranije razvio SR-71 „Blackbird“ kao sredstvo za brzo izviđanje i probijanje duboko u neprijateljsku teritoriju, pre ere modernih satelita i dronova.
- Kina sada pokušava da razvije sopstvenu verziju visoko-brzinske letelice, koja bi mogla da postigne veću brzinu i bude isplativija za eksploataciju.
- Komercijalna supersonična avijacija takođe privlači pažnju: kineska kompanija je nedavno predstavila prototip komercijalnog aviona koji bi mogao da leti brzinom od Maha 4, dok se u SAD razvija NASA X-59, eksperimentalna letelica koja bi mogla da putuje nadzvučno bez stvaranja snažnog „soničnog buma“.
„Tramp poziva na modernizaciju mornarice”
U pozadini ovakve trke u naoružanju, u SAD se sve češće pominju inicijative da se američke mornaričke i vazdušne snage modernizuju i prilagode rastućoj konkurenciji iz Kine. Kako se navodi u pojedinim izveštajima, bivši predsednik Donald Tramp zahteva brže inovacije u ratnoj mornarici i uklanjanje zastarelih zakona koji koče razvoj.
Da li Kina može do vođstva u avio-industriji?
Kineska vlada je prošle godine uvela izvoznu kontrolu na opremu i tehnologiju vezanu za proizvodnju motora za vazduhoplovstvo, što mnogi vide kao signal da je kineska industrija na ivici velikog tehnološkog iskoraka. Najave da Kina radi na čak dva lovca šeste generacije dodatno podgrevaju spekulacije o njenom prodoru u sam vrh globalnog tržišta avio-motora.
Ipak, ostaje otvoreno pitanje da li će i kako će se Kina uhvatiti u koštac sa svim tehničkim i logističkim preprekama, uključujući pouzdanost motora na duže staze i integraciju novih tehnologija u borbenu upotrebu.
Veliki napredak
Sudeći po dostupnim informacijama, Kina je napravila veliki napredak u razvoju turbomlaznih motora i visoko-brzinskih letelica. Ukoliko se projekat uspešno završi, mogao bi da dovede do nove generacije nadzvučnih vojnih aviona koji nadmašuju legendu kakva je bila SR-71 „Blackbird“.
Da li će Kina zaista uspeti da ostvari „nemoguće“ i izgradi najbrži vojni avion na svetu? Ako je suditi po entuzijazmu naučnika i obimu državnih ulaganja, takav scenario više nije samo puka fantazija, već realna mogućnost koja bi mogla preoblikovati buduće vojne ravnoteže.
Za još sličnih tema, pratite naše redovne izveštaje o razvoju supersonične i hipersonične tehnologije, kao i novostima iz oblasti globalne vojne ravnoteže.