NaslovnaNovostiFrancuske vazduhoplovne snage primile 14 Rafale lovaca u 2024 dok čekaju još...

Francuske vazduhoplovne snage primile 14 Rafale lovaca u 2024 dok čekaju još 39 aviona do kraja 2025

Četrnaesti lovac Rafale u standardu F4.1, isporučen u decembru 2024. godine, deo je serije od 39 aviona koji će biti isporučeni do kraja 2025.

Francuska Generalna direkcija za naoružanje (DGA) primila je 14. lovac Rafale 27. decembra 2024. godine u proizvodnom pogonu kompanije Dassault Aviation u Mérignacu, u regionu Žironda, Francuska.

Ovaj avion, isporučen u standardu F4.1, deo je serije od 39 lovaca Rafale predviđenih za Francuske vazduhoplovne i svemirske snage do kraja 2025. godine.

Još jedan avion, planiran za početak 2026. godine, biće pretvoren u platformu za testiranje novih tehnologija.

Dassault je povećao proizvodnju kako bi odgovorio na potražnju i podržao modernizaciju postojećih flota Rafale aviona, uključujući unapređenu verziju F4.1 sa Scorpion kacigama za prikaz i poboljšanom integracijom raketa.

francuski rafale nosi storm shadow scalp
francuski rafale nosi storm shadow – scalp

Rafale F4.1: unapređeni standard

Standard F4.1, uveden u martu 2023. godine, predstavlja značajan napredak u kooperativnom vazdušnom ratovanju. Poboljšanja uključuju:

  • unapređeno upravljanje vatrom za Meteor projektile,
  • napredne algoritme za otkrivanje pretnji,
  • proširene mogućnosti deljenja podataka,
  • povećanu zaštitu od sajber pretnji.

Standard takođe integriše:

  • kacigu sa ciljnim nišanom Scorpion,
  • GPS/laserski navođene bombe AASM od 1.000 kg,
  • nove funkcionalnosti za nišanski pod Talios, optički senzor prednjeg sektora i radar RBE2.

Svi avioni Rafale iz Francuskih vazduhoplovnih i mornaričkih snaga postepeno će biti unapređeni na ovaj standard.


Proizvodni program

Od početka programa 1993. godine, DGA je naručila 234 aviona Rafale od kompanija Dassault Aviation, Thales, Safran i MBDA. Krajem 2023. godine potvrđena je nova narudžbina za 42 aviona iz pete proizvodne serije, s očekivanim isporukama koje počinju 2027. godine.

  • Dassault Aviation: Glavni arhitekta industrijskog programa.
  • Thales, Safran i MBDA: Obezbeđuju ključne sisteme, uključujući elektronski ratni sistem SPECTRA i radar RBE2 AESA.
lovci francuske mornarice rafale na nosaču aviona Šarl de gol, usidren u luci limasol, kipar
lovci francuske mornarice rafale na nosaču aviona Šarl de gol, usidren u luci limasol, kipar

Francuska Direkcija za naoružanje (DGA) trenutno testira standard F4.2 sa fokusom na poboljšanu povezanost i identifikaciju ciljeva. Modernizacija uključuje unapređene sisteme veštačke inteligencije, stelt tehnologiju i integrisane borbene sisteme.

Takođe, Francuska je u oktobru 2024. najavila razvoj stealth bespilotne letelice (UCAV) koja će podržavati Rafale F5 avione nakon 2030. godine, koristeći tehnologiju iz programa nEUROn. U maju 2024. francusko vazduhoplovstvo je demonstriralo nuklearne sposobnosti testiranjem rakete ASMPA-R na Rafale B tokom operacije DURANDAL.

Tokom 2024. godine Dassault je zabeležio 30 novih izvoznih narudžbina za Rafale, uključujući 18 za Indoneziju i 12 za Srbiju. Do kraja godine, lista narudžbina sadržala je 164 aviona za izvoz i 56 za Francusku, u poređenju sa 141 izvoznih i 70 domaćih jedinica na kraju 2023. godine.

2 KOMENTARA

  1. Takav avion smo kupili mi Srbi ali bez pola AVIONIX elektronike , samo neke delove iz osnovnog seta naoružanja i naravno bez Meteor raketa , al za trostruku cenu , mašala !

    Slažem se 4
    Ne slažem se 1
    • Sve sto se tice raketa ,postoje zamene za meteor i prave ih kinezi .To je bar lako .Zapamtite moje reči ,nece nam ni trebati meteor pored vazdusne odbrane koju ce tek da implementiramo .Sledeca je kupivina kineskih aviona i onda smo najjaca sila ne u regionu nego i šire ,sa namenskon industrijom koju mi proizvodimo.Rafali nam ispadaju džabe koliko smo prodali oružija poslednje dve godine sto za ukrajnu sto za izrel .Jedna granata 155 mm kosta oko 8400e ,a mi smo em prodali sve sto je namenjeno za prodaju ,em zmo iz ratne rezerve ispraznili 40% magacina ,to su uglavnom municija za puske ,granate za haubice i tenkove, rakete za visecevne lansere i minobacačke mine.Ima tu i bombi rucnih ,protiv tenkovskih mina ,kada se sve to izracuna (sobzirom koliko su nam magacini bili puni ),sve sto smo kupili i sto ce da kupimo je deo bilateralnih odnosa.A tek ce da kupujeno i da razvijamo nase oruđe.Docoljno je reci da je nora jedna od 5 najboljih u svetu ,a pravi je mala Srbija .Mucnite glavom ako imate.

      Slažem se 2
      Ne slažem se 3

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave