Ruski jurišni avion tipa Su-25 doslovno se sudario u letu sa izviđačkim dronom dok je izvodio misije iznad Donjecke oblasti u Ukrajini, gde Rusi beleže drastično napredovanje na istočnom frontu.
Informaciju potvrđuju i ruski izvori na Telegram kanalima, uključujući kanal „Špijunski Dosije“.
Avion je pripadao 960. Jurišnom vazduhoplovnom puku i tokom borbene misije iznad Donjecke oblasti, Su-25 se sudario sa izviđačkim dronom tipa ZALA, koji takođe pripada Oružanim snagama Ruske Federacije.
Za Ruse, priča je imala srećan kraj, a na internetu su se brzo pojavile fotografije oštećenja koja je Su-25 pretrpeo nakon sudara.
Neobičan incident: Su-25 se sudario sa izviđačkim dronom iznad Ukrajine, ali je ishod nije tragičan
Kao što se vidi na fotografiji, udar je nastao u prednjem delu jurišnog aviona. Nakon sudara oštećeni su prozori kabine i radio-elektronski sistemi letelice.
Prema navodima pomenutog Telegram kanala koji je podelio fotografije, ruski pilot nije povređen i uspeo je da prizemlji borbeni avion na matični aerodrom.
Sudar letelica sa dronovima je nesvakidašnja pojava. Ipak, uzimajući u obzir intenzivnu upotrebu dronova iznad linije fronta, slične situacije su se već događale, a verovatno će se dešavati i ubuduće.
Tako se, u januaru 2024. godine, ukrajinski FPV dron zamalo sudario sa jednim ruskim Su-25, a kasnije, u junu ove godine, dogodio se sličan incident.
Nekoliko detalja o Su-25
Su-25, poznat i kao „Grač“, je sovjetski jurišni avion dizajniran da pruži vazdušnu podršku kopnenim snagama. Prvi put je poleteo 1975. godine, a u službu je ušao 1981.
Avion je dizajniran za operacije na prvoj liniji fronta gde može efikasno da angažuje neprijateljski oklop, utvrđenja i ljudstvo. Su-25 ima teški oklop koji štiti od malokalibarskog oružja i protivavionskih topova, a opremljen je raznim naoružanjem, uključujući topove, projektile i bombe.
Su-25 je izvezen u mnoge zemlje, a i dalje ga koriste oružane snage mnogih država, uključujući Rusiju i Ukrajinu.
Su-25 je zastupljen u izveštajima o sukobu skoro skoro svakodnevno. I Rusija i Ukrajina izgubile su pozamašnu količinu Su-25 u sukobu koji je u toku. Zbog pretnje koju predstavljaju neprijateljski prenosivi sistemi protivvazdušne odbrane (MANPADS), Su-25 obično ispušta svoju municiju dok se lagano penje na duži domet.
Kompjuter za napad oružjem na avionu izračunava domet, visinu i ugao penjanja za preciznu isporuku i daje signale za lansiranje pilotu, uzimajući u obzir balistiku oružja i preovlađujući vetar. Kada je letelica blizu mete, ona lagano roni i lansira rakete u metu sa visine.
Tačnost napada je veća kada je domet nizak, ali su pilot i avion u većem riziku. Međutim, uprkos opasnostima letenja Su-25, to je avion sa najvećom eksploatacijom u ratu koji je u toku.
Trenutno se ruskim trupama isporučuje Su-25 u modifikaciji SM3. Ova verzija jurišnika opremljena je automatizovanim sistemom za upravljanje vatrom, optoelektronskim sistemom SOLT-25, ugrađenim sistemom za označavanje ciljeva i nišanskim sistemom sa elementima veštačke inteligencije.
Najnovija oprema omogućava pilotu da pogađa objekte na visini većoj od 5.000 km. Svi ažurirani avioni opremljeni su motorima R-195, koji su se ranije smatrali tajnim i najpouzdaniji su u svojoj klasi. Oklopna zaštita jurišnih aviona i njihova povećana preživljavanje ostali su nepromenjeni.
Što se tiče izvoznih varijanti, zanimljivo je da je na međunarodnoj izložbi ADEX-2024, održanoj od 22. do 24. septembra u Bakuu, turska kompanija Turkish Aerospace Industries (TAI) prikazala modernizovani Su-25 za Vazduhoplovstvo Azerbejdžana, poznat i pod turskim imenom „Laçin“, o čemu je pisao i portal oruzjeonline.com.
Ugovor o modernizaciji tih aviona potpisan je tokom leta 2023. godine na izložbi IDEF-2023 u Istanbulu, kako je TAI objavio na svom sajtu.
Cilj ugovora jeste integracija turskih sistema s vođenim municijama i modernizacija avionike za avione koji se trenutno nalaze u inventaru Komande vazduhoplovstva Azerbejdžana.