NaslovnaNovostiBritanija razmatra raspoređivanje trupa na zapadu Ukrajine dok se suočava sa zdravstvenom...

Britanija razmatra raspoređivanje trupa na zapadu Ukrajine dok se suočava sa zdravstvenom krizom u vojsci

Velika Britanija razmatra mogućnost slanja svojih vojnih instruktora na zapad Ukrajine radi obuke ukrajinskih vojnika. Kako izveštava The Times, premijer Velike Britanije Kir Starmer tokom telefonskog razgovora sa predsednikom Ukrajine Volodimirom Zelenskim izrazio je spremnost da razmotri ovo pitanje, naglasivši koliko je važno precizno definisanje detalja ovakvih planova.

Trenutno se obuka ukrajinskih vojnika sprovodi na teritoriji Velike Britanije i drugih zemalja NATO-a. Taj proces, kako tvrde stručnjaci, zahteva velike vremenske i logističke resurse, uključujući i transport vojnog osoblja u centre za obuku, što otežava brzo usavršavanje veština vojnika.

Raspoređivanje britanskih instruktora neposredno na teritoriji Ukrajine moglo bi ubrzati proces obuke, smanjiti vremenske troškove i povećati poverenje u sistem obuke i opremanja.

Međutim, stacioniranje trupa u Ukrajini moglo bi biti izuzetno kontroverzno, s obzirom na visok nivo tenzija u regionu.

britanija 200 mladih ukrajinskih kadeta već obučeno i jedva čekaju da se bore pilotirajući f 16
britanija običava mlade ukrajinske pilote

Moskva je već više puta izjavila da strano vojno prisustvo na teritoriji Ukrajine doživljava kao direktnu pretnju svojoj bezbednosti. Ako bi se takvi planovi sproveli, Kremlj će to protumačiti kao eskalaciju sukoba i pojačati svoje akcije protiv Ukrajine.

Zapadni stručnjaci ističu da bi raspoređivanje britanskih trupa u zapadnim oblastima Ukrajine, na primer u Lavovskoj ili Ivano-Frankovskoj, umanjilo rizik od direktnog sukoba sa ruskim snagama, koje su uglavnom koncentrisane na istoku i jugu zemlje.

Ipak, ova odluka zavisiće od nivoa bezbednosti u regionu, kao i od dogovora sa ukrajinskom stranom i NATO saveznicima.

U međuvremenu, međunarodna zajednica sa velikim interesovanjem prati razvoj situacije. Ako inicijativa Velike Britanije dobije podršku, ona bi mogla poslužiti kao model za druge zemlje spremne da pojačaju svoju vojnu pomoć Ukrajini. Takođe bi mogla promeniti prirodu zapadne podrške, približavajući je neposrednom učešću u sukobu, što bi povećalo odgovornost NATO zemalja za njegov ishod.


23% britanskih vojnika nisu sposobni za službu zbog zdravstvenog stanja

U isto vreme, stižu izveštaji da se britanska vojska suočava sa ozbiljnom kadrovskom krizom: 23% pripadnika oružanih snaga proglašeno je nesposobnim za službu zbog zdravstvenog stanja ili imaju ograničenja pri izvršavanju borbenih zadataka.

O tome izveštava isti The Times, pozivajući se na zamenika ministra odbrane Džejmsa Hipija. Kao rezultat, od ukupnog broja vojnika, koji iznosi 71,3 hiljade, samo 55 hiljada je potpuno spremno da učestvuje u borbenim dejstvima.

nacelnik britanske vojske saopstio gradanima da se pripreme za opstu regrutaciju za kralja i naciju
nacelnik britanske vojske

Ovi podaci izazivaju zabrinutost u Londonu, imajući u vidu da je brojnost britanske vojske već znatno ispod propisane norme od 73,3 hiljade pripadnika. Smanjenje broja borbeno sposobnih vojnika dešava se u trenutku kada se povećavaju zahtevi prema britanskim oružanim snagama usred zaoštravanja globalnih sukoba i pojačane uloge NATO-a u evropskoj bezbednosti.

Prema navodima Ministarstva odbrane, glavni razlozi za ovu situaciju uključuju porast broja oboljenja uzrokovanih fizičkim i psihološkim opterećenjima, starenje kadra i nedovoljnu medicinsku podršku. Učešće u vojnim operacijama, kao što su misije u Avganistanu, Iraku i rotacije u okviru NATO-a, povećava opterećenje vojnika, što dugoročno dovodi do zdravstvenih problema.

Kritičari ukazuju na smanjenje vojne potrošnje, započeto početkom 2010-ih. Uštede u odbrani rezultirale su smanjenjem broja vojnika, pogoršanjem uslova službe i nedovoljnom finansijskom podrškom za rehabilitacione i obučne programe.

Prema rečima stručnjaka, ove mere su negativno uticale na borbenu gotovost oružanih snaga i njihovu sposobnost da ispune operativne zadatke.

VOJNIČKI POZDAV
BRITANSKI POZDRAV

Situacija se dodatno komplikuje usled sve većih tenzija na međunarodnoj sceni, uključujući britanske aspiracije oko sukoba u Ukrajini ali i u arktičkom i pacifičkom regionu.

Upravo u takvom kontekstu Velika Britanija razmatra proširenje svog vojnog prisustva u Ukrajini, što potencijalno otvara nova pitanja o stanju i spremnosti njenih oružanih snaga. O britanskoj želji za kontrolom Krima ne moramo ni trošiti reči, istorija nam je rekla dovoljno.

1 KOMENTAR

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave