Vojni sukob u Ukrajini pokazao je ogroman značaj bespilotnih letelica u obavljanju različitih izviđačkih i borbenih zadataka. Prednost u njihovom kvantitativnom i modelnom prisustvu ponekad postaje odlučujuća i na bojnom polju i za operacije u pozadini.
Sada se ukrajinska jedinica sastavljena od borbenih robota pohvalila kako je izvela svoj prvi kopneni napad u regiji Harkov.
Tačnije, u oblasti Lipci, na severu Harkovske oblasti, ukrajinske snage su izvele prvi kopneni napad koristeći isključivo robotizovane sisteme.
Vesti o napadu objavila je brigada „Kartija“ Nacionalne garde Ukrajine, a ‘Institutu za proučavanje rata’ (ISW), skupu mozgova sa sedištem u Vešingtonu, se svidela ova priča, te su je obacili u svoju analizu ukrajinskog sukoba od 20. decembra.
Napad vođen isključivo borbenim dronovima
Napad je navodno obuhvatio kopnene robote opremljene mitraljezima i kopnene kamikaza dronove čija je misija bila da se približe ciljevima i unište ih eksplozijom, kao i dronove specijalizovane za postavljanje i uklanjanje mina na frontu.
„Ovo su veliki multikopteri (dronovi za miniranje i razminiranje) sa više rotora, koji mogu nositi težak teret, poput protivtenkovskih mina. Takođe su korišćeni FPV dronovi.
Sve ovo je bilo podržano i nadgledano uz pomoć brojnih dronova za nadzor,“ izjavio je predstavnik za odnose s javnošću ukrajinske brigade „Kartija“, međutim, video snimke ili bilo kakav konkretan dokaz iz nekog razloga nije podelio.
“Planiranje ovakvih akcija je izuzetno složen zadatak”
Planiranje tako preciznih robotizovanih akcija je izuzetno teško, ali je neophodno i mora se realizovati što pre, naglasio je portparol brigade „Kartija“.
„Onaj ko prvi primeni novu tehnologiju imaće prednost. Možda će se to videti već za nekoliko nedelja. Brzina uvođenja tehnologije zavisi od podrške i resursa. Brigada mora brzo razviti sopstvene radionice i inženjerske timove kako bi brzo prilagodila tehnologiju,“ dodao je on.
Ukrajinski Generalštab prethodno je najavio završetak testiranja dronova opremljenih optičkim kablovima, koji su manje ranjivi na elektronsko ratovanje.
❗️First footage of a 🇺🇦drone with Fiber-optic guidance attacking a Russian T-72B3 tank
— Tony (@Cyberspec1) December 21, 2024
They've used a larger "hexacopter" type drone which can carry a bigger FO coil and presumably a bigger warhead….the downside is it's a bigger target
👉Currently there is no defence against… pic.twitter.com/EjllPLe8aN
Ruske snage već uveliko koriste slične dronove u regiji Kursk i na drugim delovima fronta, a snimci uništenih zapadnih tenkova i raznih borbenih vozila preplavili su društvene mreže.
Situacija na frontu: Loši rezultati za Ukrajinu
Na istoku Ukrajine, ruska vojska je preuzela kontrolu nad još ukrajinskih pozicija u Kurahovu, oblasti gde su ruski vojnici ostvarili značajan napredak u proteklim mesecima. Ruski cilj je Pokrovsk, strateška tačka koja otvara put ka Donjecku.
Istovremeno, u regiji Kursk, ruska vojska je povratila više od polovine teritorije koju je Ukrajina okupirala tokom svoje invazije početkom avgusta, priznao je ukrajinski major i komandant 82. vazdušno-desantne brigade Ivan Bakrev. Na ovom području ukrajinske snage su prešle u potpunu defanzivu pre nekoliko dana.
Prema rečima predsednika Ukrajine Volodimira Zelenskog, ukrajinska vojska kontrolisala je sto naselja na području od oko 1.250 kvadratnih kilometara u regiji Kursk. Međutim, grad Sudža, ključna tačka kroz koju prolazi ruski gas, još uvek je pod ukrajinskom kontrolom.
Ukrajina je upotrebila oko deset hiljada dobro obučenih vojnika za invaziju na Rusiju, ali ih je zamenila krajem septembra, što je olakšalo brzu kontraofanzivu Rusije, navode iz Kijeva kao objašnjene.