Tokom 2024. godine Sjedinjene Američke Države proizvele su prvu seriju modernizovanih nuklearnih avionskih bombi B61 u novoj verziji B61-13.
Prema izveštaju Nacionalne agencije za nuklearnu bezbednost (NNSA), ova modifikacija predstavlja snažniju verziju modela B61-12, pružajući predsedniku SAD dodatne opcije za neutralisanje složenih i velikih vojnih ciljeva.
Snaga B61-13 dostiže 360 kilotona.
Radovi na modifikaciji arsenala ovih bombi nastaviće se sledeće godine u Nacionalnom centru za bezbednost Y-12 u Ouk Ridžu, u saveznoj državi Tenesi.
B61-13 je predviđena da zameni zastarele verzije, poput B61-7, i koristiće se na modernim vojnim avionima.
B61 je jedna od najpoznatijih i najdugovečnijih avionskih bombi u arsenalu SAD. Razvijena tokom 1960-ih godina, ona ostaje ključni element američke nuklearne trijade zahvaljujući svojoj univerzalnosti, modularnom dizajnu i sposobnosti prilagođavanja različitim zadacima.
Prema podacima iz 2024. godine, SAD poseduju oko 100-200 jedinica B61, od kojih je značajan deo raspoređen na NATO vojnim bazama u Evropi u okviru programa zajedničkog nuklearnog korišćenja.
Modifikacija B61-13 razvijena je u skladu s promenljivim bezbednosnim uslovima i rastućim pretnjama od potencijalnih protivnika. Pomoćnik američkog ministra odbrane za svemirsku politiku, Džon Plamb, naglasio je da ovo rešenje odražava trenutnu procenu promenljive bezbednosne situacije i nije reakcija na neki specifičan događaj.
Proizvodnja B61-13 neće povećati ukupan broj oružja u nuklearnom arsenalu SAD, ali će omogućiti dodatnu fleksibilnost i sposobnost za suočavanje s određenim kompleksnijim vojnim ciljevima. Očekuje se da će nova modifikacija biti proizvedena uz pomoć istih kapaciteta kao i B61-12, s modernim bezbednosnim karakteristikama.
Stručnjaci ističu da razvoj još jedne verzije B61, posebno namenjene pružanju mogućnosti sličnih modelu B61-7, izaziva posebno interesovanje, budući da se ranije smatralo da će B61-12 zameniti B61-7 i druge starije verzije.
Da SAD pripremaju značajne promene u nuklearnoj strategiji i fokusiraju se na više protivnika istovremeno, pisali smo nedavno.
Ukratko o B61 nuklearnim bombama
B61 je grupa nuklearnih bombi stvorenih 1960-ih i testiranih u podzemnim nuklearnim eksperimentima u Nevadi. Tokom godina razvijeno je oko dvanaest varijanti bombe, od kojih je većina stavljena van upotrebe tokom godina.
U evropskim zemljama, uključujući Holandiju, Belgiju, Nemačku, Italiju i Tursku, nalazi se oko 100 američkih nuklearnih gravitacionih bombi B61.
Iako SAD poseduju bombe B61, posade iz zemalja NATO-a gde se bombe čuvaju obučene su da ih utovare i transportuju.
Dugo vremena, zagovornici kontrole naoružanja tvrde da bomba B61 više nije vojno od pomoći i da je treba ukloniti iz Evrope.
Ideja je na kraju potpuno napuštena nakon što je Rusija preuzela kontrolu nad Krimom 2014. B61-12 je najnovija verzija serije B61 nuklearnih bombi koje se mogu baciti iz aviona.
B61-12 je dizajniran da unapredi nuklearne sposobnosti američkog vazduhoplovstva i drugih savezničkih nacija. Bomba se može lansirati sa različitih vazdušnih platformi, uključujući B-2A, F-15E, F-16C/D, F-16 MLU, PA-200, F-35 i B-21.
Ista Federacija američkih naučnika (FAS) objavila je izveštaj 3. aprila, koji je uključivao fotografiju nuklearne bombe Sjedinjenih Država smeštene u holandskoj vazdušnoj bazi za koju se veruje da je oštećena.
Jao kako lepa vest, sto vise nuklearnih bombi, sto vise oruzija, to bolji zivot na planeti! Hvala vam sto ste posveceni blagostanju svima na planeti!
Jb vm m svima!
Имају их Руси много више.
Mnogo vise operativnih imaju Amerikanci.
Ups😅