NaslovnaNovostiKo profitira od rata? Značajan porast prodaje kod najvećih proizvođača oružja u...

Ko profitira od rata? Značajan porast prodaje kod najvećih proizvođača oružja u 2023. godini

Sto kompanija koje su ušle na listu ostvarile su, bez izuzetka, promet veći od milijardu dolara tokom prošle godine.

Prodaja najvećih proizvođača oružja značajno je porasla u 2023. godini zbog ratova u Ukrajini i Pojasu Gaze, kao i tenzija u Aziji. Najveći porast prihoda zabeležile su kompanije iz Rusije i Bliskog istoka, prema izveštaju SIPRI-ja objavljenom danas.

Ukupna prodaja oružja i vojnih usluga 100 najvećih kompanija u ovom sektoru dostigla je 632 milijarde dolara u 2023. godini, što predstavlja rast od 4,2%, prema Međunarodnom institutu za istraživanje mira (SIPRI) sa sedištem u Stokholmu.

Prodaja je pala tokom 2022. godine, jer globalne kompanije nisu bile u mogućnosti da odgovore na rastuću potražnju. Ipak, mnoge od njih uspele su da povećaju proizvodnju tokom 2023. godine, stoji u izveštaju.

Rast potražnje i optimizam za budućnost

Indikator velikog porasta potražnje je činjenica da je svih 100 kompanija sa liste zabeležilo promet veći od milijardu dolara. „Videli smo značajan porast prodaje oružja u 2023. godini, a taj trend će se najverovatnije nastaviti i u 2024. godini“, izjavio je Lorenco Skaracato, istraživač SIPRI-ja specijalizovan za vojne troškove i proizvodnju oružja.

Prodaja ovih kompanija „još uvek ne odražava u potpunosti obim potražnje“, dodaje Skaracato. „Mnoge kompanije su već započele kampanje zapošljavanja, što ukazuje na njihov optimizam u vezi sa budućim trendovima.“

Manji proizvođači uspešno su odgovorili na novu potražnju, koja je rezultat ratova u Pojasu Gaze i Ukrajini, rastućih tenzija u istočnoj Aziji, ali i programa ponovnog naoružavanja u drugim regionima sveta.

Regionalna analiza: Ko prednjači?

  • Sjedinjene Američke Države:
    Američki proizvođači oružja zabeležili su rast prodaje od 2,5% u 2023. godini, dok 41 američka kompanija čini skoro polovinu prihoda na globalnom nivou. Međutim, industrijski lideri poput Lockheed Martina (-1,6%) i RTX-a (nekada Raytheon Technologies, -1,3%) zabeležili su pad prihoda zbog kompleksnih i ranjivih lanaca snabdevanja.
  • Evropa:
    Evropske kompanije zabeležile su skroman rast od samo 0,2%. Proizvođači složenih sistema radili su na ispunjavanju ugovora iz prethodnih godina, dok su drugi zabeležili skok prihoda zahvaljujući povećanoj potražnji za municijom, protivvazdušnim sistemima i kopnenom opremom povezanim s ratom u Ukrajini.
  • Rusija:
    Ruske kompanije, iako su brojčano inferiorne, ostvarile su ogroman rast prihoda (+40%), zahvaljujući povećanoj prodaji državnog preduzeća Rostec.
  • Bliski Istok:
    Industrije iz Bliskog istoka zabeležile su rast prodaje od 18%, podstaknute sukobima u Ukrajini i vojnim operacijama Izraela protiv Hamasa u Pojasu Gaze. Tri izraelske kompanije ostvarile su rekordni promet od 13,6 milijardi dolara (+15%), dok su turski proizvođači, uključujući Baykar, zabeležili rast prodaje od 24%, zahvaljujući ratu u Ukrajini i povećanim turskim investicijama u vojnu opremu.
  • Azija:
    Južna Koreja i Japan prednjače u Aziji, sa rastom od 39% i 35%, respektivno. Nasuprot tome, kineske kompanije zabeležile su samo minimalni rast (+0,7%) zbog usporene ekonomije i manjka novih narudžbina.

Uticaj geopolitičkih tenzija

Rast vojnih izdataka širom sveta posledica je rastućih tenzija, uključujući ratove u Ukrajini i na Bliskom istoku, ali i tenzija u istočnoj Aziji.

Globalno ponovo naoružavanje obeležava strategije mnogih zemalja, dok proizvođači vojnih sistema nastoje da iskoriste ove okolnosti za širenje proizvodnje.

Zaključak

Iako industrija oružja beleži značajan rast, i dalje postoje izazovi poput ranjivosti lanaca snabdevanja i kašnjenja u isporukama. Ipak, optimizam u sektoru raste, a globalne kompanije intenziviraju proizvodnju i zapošljavanje, očekujući dalji porast potražnje u 2024. godini.

3 KOMENTARA

  1. Руси су дигли свој војни буџет на 145 милијарди $, што је када се преведе вредност уложеног и добијеног као да су добили амерички војни буџет 3х већи, као америчких 450 милијарди! Јер није поента колико пара потрошиш већ колико производа за те исте новце добијеш! Примера ради, Русе артиљеријско зрно изађе 300~400$ по комаду, док пре рата Запад је зрно коштало 1000,а сада 6000 $/комаду!
    Математика за све, колико је обема странама потребно новца да направе 1000 комада артиљеријске муниције?

    • А где су остале ставке?
      Авијација, артиљерија, тенкови, логистика, инжењерија, бродови, подморнице, ракете… Итд, итд,итд…

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave