NaslovnaAnalitikaSAD pripremaju značajne promene u nuklearnoj strategiji i fokusiraju se na odvraćanje...

SAD pripremaju značajne promene u nuklearnoj strategiji i fokusiraju se na odvraćanje više protivnika istovremeno

Novi izveštaj o nuklearnoj strategiji Sjedinjenih Američkih Država, koji je ovih dana stigao u Kongres SAD, upozorava na nepredvidivost Rusije, rastući arsenal Kine, kao i opasnosti iz Irana i Severne Koreje.

Kao odgovor na revidiranu rusku nuklearnu doktrinu, koja je predstavljena u septembru i koju je prošle nedelje potpisao ruski predsednik Vladimir Putin, Ministarstvo odbrane SAD najavilo je promene u strategiji nuklearnog odvraćanja.

Nova ruska nuklearna doktrina povećava broj situacija u kojima Rusija može odgovoriti nuklearno.

Pentagonov dokument prati izjave od prethodnih dana kontraadmirala Tomasa Bjukanana, direktora za planiranje Strateške komande Ministarstva odbrane (STRATCOM).

Bjukanan je istakao značaj nuklearnog odvraćanja i naglasio potrebu za kalibracijom nuklearnog odgovora između Rusije i Kine:

Ne smemo iscrpiti sve resurse u jednom sukobu jer rizikujemo buduće bezbednosne izazove,“ rekao je Bjukanan.

Rusija – akutna pretnja; Kina – sistemska pretnja

Izveštaj, koji je ovih dana stigao u Kongres, upozorava da se SAD suočavaju sa nuklearnim pretnjama iz više izvora.

Prema dokumentu, “Rusija predstavlja akutnu pretnju: poseduje veliki i raznovrstan nuklearni arsenal, koji uključuje strateško i dalekometno naoružanje, i pokušava da razvije nove nuklearne sisteme. Takođe, Rusija ne okleva da demonstrira nuklearno oružje kako bi podržala svoje opasno i nezakonito ponašanje”.

Istovremeno, “Kina je posebno opasna zbog svoje asertivnosti, nedostatka transparentnosti i rastućeg nuklearnog arsenala”. Podsećamo da je Bjukanan procenio da će Kina do 2030. godine imati više od 1.000 nuklearnih bojevih glava.

Dokument ističe potrebu za očuvanjem sposobnosti SAD za simultano odvraćanje više protivnika, poput Rusije, Kine, Irana i Severne Koreje.

Da bi to postigle, SAD moraju da održe „efikasnu nuklearnu trijadu“, tj. sposobnost lansiranja nuklearnog oružja sa kopna, iz vazduha i sa podmornica na moru. Izveštaj takođe podseća da SAD mogu koristiti nuklearno oružje samo protiv država koje poseduju nuklearni arsenal.

Podmornice i bombe

U svom dokumentu o promenama u nuklearnom odvraćanju, Ministarstvo odbrane SAD govori o unapređenju spremnosti nuklearnih podmornica klase „Ohio“ ili o proizvodnji modernizovane bombe B61-13.

Klasa Ohio

Sjedinjene Države takođe moraju da ojačaju i koriste razvoj nenuklearnog ili dvostruko namenskog oružja kao deo nuklearnog odvraćanja.

„Sada živimo u svetu gde se suočavamo sa mnogim nuklearnim rivalima, sa mnogo država koje povećavaju, diversifikuju i modernizuju svoje nuklearne arsenale, a nažalost, daju prioritet ulozi nuklearnog oružja u svojim strategijama nacionalne bezbednosti,“ rekao je Ričard C. Džonson iz Ministarstva odbrane SAD, odgovoran za nuklearno oružje i politiku odvraćanja.

Kako se bezbednosno okruženje razvija, Džonson je rekao da bi procena nuklearnog stava iz 2022. godine, poslednji put kada je administracija predsednika Džoa Bajdena revidirala doktrinu SAD, mogla zahtevati prilagođavanje.

On je naglasio da SAD moraju da održe sposobnost za nuklearno odvraćanje u svetlu povećanih nuklearnih kapaciteta Kine i Rusije, kao i moguće odsutnosti sporazuma o kontroli nuklearnog oružja.

  • Ključne reči
  • USA

1 KOMENTAR

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave