Dana 7. novembra, Ministarstvo odbrane Izraela najavilo je da je upravo obavestilo kompaniju Boeing o narudžbini za isporuku 25 aviona F-15IA u vrednosti od 5,2 milijarde dolara.
Izraelsko Ministarstvo odbrane je u četvrtak saopštilo da je potpisalo sporazum za nabavku 25 borbenih aviona sledeće generacije F-15IA od kompanije Boeing.
Ponuda takođe uključuje opciju za još 25 aviona. Što se tiče modernizacije postojećih F-15I aviona, trenutno se ne razmatra.
F-15IA (Israel Advanced) je varijanta za izraelsko vazduhoplovstvo zasnovana na F-15EX Eagle II. Podsetimo, prvi operativni lovac F-15EX isporučen je američkom vazduhoplovstvu, pre samo 5 meseci.
Isporuka novog aviona F-15IA počeće 2031. godine, sa 4-6 aviona koji će biti isporučeni godišnje, navodi se u saopštenju, prenosi Tajms of Izrael.
„Novi avion F-15IA biće opremljen najnaprednijim sistemima naoružanja“ i integrišeće „revolucionarne izraelske tehnologije“, izjavio je izraelski Ministar odbrane.
Ovaj avion će imati „veći domet, veću sposobnost nošenja tereta i bolju performansu u različitim operativnim scenarijima“, istaknuto je u saopštenju.
„Ove prednosti će omogućiti Izraelskim Vazdušnim Snagama da zadrže stratešku nadmoć u suočavanju sa sadašnjim i budućim izazovima na Bliskom istoku“, dodalo je ministarstvo.
„Ova eskadrila F-15, zajedno sa trećom eskadrilom F-35 nabavljenom početkom ove godine, predstavlja istorijsko unapređenje naše vazdušne moći i strateškog pokrića – sposobnosti koje su se pokazale kao ključne tokom trenutnog rata,“ rekao je generalni direktor Ministarstva odbrane, Ejal Zamir.
Zamir je dodao da je vlada od početka rata u Gazi, koji je započeo 7. oktobra 2023, postigla ugovore o nabavci u vrednosti od skoro 40 milijardi dolara.
„Dok se fokusiramo na trenutne potrebe za naoružanjem i naprednom municijom na neviđenom nivou, istovremeno ulažemo u dugoročne strateške kapacitete“, izjavio je.
Najmodernija verzija F-15 pokreće se sa dva nova motora F110-GE-129. F-15 Eagle II je opremljen digitalnim kokpitom, aktivnim AESA radarom tipa APG-82(V)1.
Na listi modifikovane opreme su i Advanced Display Core Processor-II, IRST senzor, elektronski borbeni sistem EPAWSS (Eagle Passive/Active Warning Survivability) i DataLink veza koja omogućava komunikaciju sa F-35.
Ukratko o istoriji nastanka F-15
Čak i nakon skoro 50 godina službe, F-15 Eagle ne odlazi u penziju već nastavlja da služi u oblasti vazdušne nadmoći.
Iako mu možda nedostaju napredne stelt karakteristike savremenih lovaca pete generacije, F-15 to nadoknađuje inženjeringom i impresivnom snagom, predstavljajući klasični princip hladnog rata: pouzdane i direktne borbene efikasnosti.
Tokom Hladnog rata, sovjetski avioni su predstavljali značajne izazove zapadnoj vazdušnoj nadmoći. MiG-23, sa svojim dizajnom zamašenih krila, smatran je superiornijim u odnosu na američki F-4 Fantom u mnogim aspektima.
Međutim, upravo je MiG-25 zaista uzjogunio zapadne analitičare odbrane. Kada je Pentagon prvi put otkrio MiG-25 1970. godine, njegova velika površina krila i dva moćna motora sugerisali su vrhunski lovac za superiornost u vazduhu.
Situacija je postala sve alarmantnija u martu 1971. kada su izraelski radarski sistemi pratili sovjetski avion iznad Sinajskog poluostrva. Avion je postigao izvanrednih 3,2 maha na visinama koje su nadmašile F-4 Fantom i MiG-23. Uprkos pokušajima izraelskih pilota da ga presretnu, avion im je bez napora pobegao brzinom većom od 3 maha.
Kao odgovor na pojavu pretnje MiG-25, američko vazduhoplovstvo je ubrzalo razvoj namenskog lovca za nadmoć u vazduhu. Tek nakon pet godina, predstavljen je F-15 Eagle, posebno dizajniran da se suprotstavi novoj sovjetskoj pretnji.
Performanse F-15 uključuju brzine preko 2,5 maha. Pokreću ga Pratt & Whitney F100-PW-220 turboventilatori sa naknadnim sagorevanjem koji stvaraju veći potisak od otpora i težine aviona zajedno. Ovaj odnos potiska i težine omogućava F-15 da ubrza čak i kada se penje vertikalno.
Pored toga, njegov povoljan odnos težine i površine krila obezbeđuje izuzetnu manevarsku sposobnost, obezbeđujući američkom vazduhoplovstvu avion dizajniran za borbu prsa u prsa.
Međutim, 6. septembra 1976. Sjedinjene Države su se dočepale MiG-25, zahvaljujući sovjetskom izdajniku, pokojnom potporučniku Viktoru Ivanoviču Belenku. Ova prilika je otkrila da MiG uopšte i nije bio lovac za superiornost u vazduhu za koji se na zapadu verovalo da jeste.
Umesto toga, MiG-25 je bio presretač dizajniran za brzu borbu sa američkim bombarderima, a ne za agilnu vazdušnu borbu. S druge strane, F-15 Eagle je dokazao svoju efikasnost u brojnim angažmanima.
Naime, prvi potvrđen pogodak vazduh-vazduh od strane F-15 dogodilo se 1979. godine, a postigao ga je upravo izraelski pilot. Od tada, izraelski F-15 su prikupili preko 60 potvrđenih pogodaka vazduh-vazduh, poboljšavajući reputaciju F-15.
Sveukupno, za ovaj avion se tvrdi da je ostvario preko 100 pogodaka bez gubitaka u vazdušnim borbama.
Definitivno vrhunski avion,možda i jedan od najboljih trenutno.Zanimljivo da Izrael ove avione kupuje novcima koje je dobio od SAD u okviru vojne pomoći.Vjerojatno i pokušaj spašavanja boeinga kojemu bas u zadnje vrijeme ne ide najbolje.