Američka kompanija Lockheed Martin dostigla je tempo proizvodnje lovaca pete generacije F-35, isporučujući 20 aviona mesečno, što bi trebalo da omogući nadoknadu zaostataka u proizvodnji uzrokovanih jednogodišnjim prekidom.
Prijem aviona bio je zaustavljen leta 2023. godine zbog nedostataka u softverskom paketu Technology Refresh 3 (TR-3), koji nije prošao sve potrebne testove.
U julu 2024. godine američka vlada je obnovila prijem F-35, što je omogućilo kompaniji da ubrza isporuke i počne sa otpremanjem ranije proizvedenih aviona koji su bili na skladištu.
Do sredine 2024. godine Lockheed Martin je isporučio kupcima 990 aviona F-35, a od jula do kraja septembra taj broj je povećan na 1040. U oktobru je broj isporučenih lovaca premašio 1060 jedinica.
Prema podacima kompanije, više od 60 aviona je isporučeno u samo tri i po meseca. Na kraju 2024. godine Lockheed Martin planira da dostigne brojku od 90–110 isporučenih F-35, što zahteva mesečne isporuke između 15 i 23 aviona.
Očekuje se da će u 2025. godini Lockheed Martin dostići nivo isporuke od 156 aviona F-35, što predstavlja značajno povećanje u odnosu na prethodne rezultate.
Uz povećanje proizvodnog tempa, Lockheed Martin nastavlja rad na unapređenju softverskog paketa lovaca kako bi otklonio uočene nedostatke u kompleksu TR-3 i ispunio vojne standarde.
F-35 Lightning II je višenamenski lovac pete generacije, razvijen od strane američke kompanije Lockheed Martin. Ima tehnologiju smanjene uočljivosti (stealth), visoku manevrabilnost i napredne senzorske sisteme, što ga čini efikasnim za obavljanje širokog spektra zadataka: od vazdušnih borbi i napada na ciljeve na zemlji do izviđanja.
F-35 se proizvodi u tri verzije: A, B i C
- F-35A se naziva CTOL verzija. Ovo je skraćenica za „Konvencionalno poletanje i sletanje“. Ovaj opis ima za cilj da ga uporedi sa glavnom razlikom između njega i B i C varijante, što je način na koji se njime upravlja i primenjuje.
- F-35B je STOVL verzija. Ovo je skraćenica za „Kratko poletanje i vertikalno sletanje“. Ovo je verzija koja može da deluje sa veoma malog aerodroma ili van palube nosača koji nemaju katapulte.
- F-35C je varijanta za nosače. Ovaj je namenjen za lansiranje iz katapulta i kratko sletanje sa prihvatanjem.
Nadogradnja lovaca F-35 paketima TR-3 i Block 4
„TR-3 i Blok 4 predstavljaju ključnu evoluciju sposobnosti, a njihov puni razvoj ostaje apsolutni prioritet za nas“, rekla je Bridžit Loderdejl, potpredsednica i generalna menadžerka programa F-35 u kompaniji Lokid Martin.
„Ove i druge nadogradnje softvera koje su planirane tokom trajanja programa osiguraće da F-35 i dalje bude efikasno sredstvo odvraćanja i kamen temeljac zajedničkih operacija u svim domenima, sada i u decenijama koje dolaze.
Izuzetno sam ponosan na sav posao koji je uradila vlada i industrijski tim na isporuci TR-3 konfigurisanih F-35. Ovo je važan prvi korak, i iako je ostalo još mnogo posla, uveren sam da će naš tim neumorno raditi na postizanju željenih i neophodnih rezultata koje zahtevaju naši borci, saveznici i kupci.” Šmit je naveo.
TR-3 će obezbediti avionima poboljšanu računarsku snagu, najsavremenije senzore i ukupne performanse za obavljanje širokog spektra misija.
Međutim, program se prethodno suočavao sa izazovima kao što su problemi sa hardverskim kapacitetom i softverom, rizikom od kašnjenja i potencijalnog prekida proizvodnje.
Oficir zadužen za program F-35, general-potpukovnik Mihael Šmit, rekao je u pisanom svedočenju pred američkim Podkomitetom za taktičke vazdušne i kopnene snage Doma oružanih snaga da je nadogradnja, poznata kao Blok 4, imala značajne probleme.
Konkretno, istraživanje i razvoj BAE Systems-a Block 4 standarda za integraciju sistema za elektronsko ratovanje F-35 uključuje značajna ažuriranja hardvera, softvera i novih senzora.
Novi sistemi za elektronsko ratovanje u paketu Blok 4
Paket nadogradnji koje donosi standard Blok 4 ima za cilj da omogući avionu F-35 da nosi više naoružanja, da bude opremljen novim senzorima i da ima koristi od značajnog poboljšanja ukupnih sposobnosti. BAE Systems je takođe uključen u proizvodnju AN/ASQ-239 sistema za elektronsko ratovanje za verziju Block 4 lovačkog aviona F-35.
Dok će nadogradnja Bloka 4 F-35 pružiti mnoge nove mogućnosti, šef vazdušne borbene komande general Mark Keli je prilično jasno stavio do znanja da će tehnologija elektronskog ratovanja u avionu biti najvažnija.
General je još početkom godine istakao značaj koji pruža novo elektronsko ratovanje, na okruglom stolu za medije na ratnom simpozijumu Udruženja vazdušno-kosmičkih snaga SAD u Aurori u Koloradu.
Sposobnost F-35 da izvrši većinu onoga što USAF očekuje uglavnom se oslanja na njegove sposobnosti za elektronsko ratovanje Blok 4, rekao je Keli.
Integracija nadogradnje Bloka 4 se oslanja na drugi projekat pod nazivom Technology Refresh-3 (TR-3), koji je imao za cilj ažuriranje centralnog procesora F-35, memorijske jedinice, panoramskog sistema prikaza u kokpitu i povezane avionike.
TR-3 navodno nudi 25 puta više računarske snage od trenutnog računarskog sistema TR-2 F-35. Bez TR-3 i procesorske snage koju obezbeđuje, zvaničnici vazduhoplovnih snaga se slažu da Blok 4 ne bi mogao da zadovolji potrebe servisa za program F-35.
Nadogradnja Bloka 4 poboljšava mogućnosti elektronskog ratovanja F-35, nadograđujući njegov postojeći paket za elektronsko ratovanje. Ove nadogradnje su integrisane u pozadinsku sajber infrastrukturu za podršku Automated Logistics Information System (ALIS).
Prema Lockheed Martinu, informacionu infrastrukturu F-35 obezbeđuje ALIS, koji kombinuje širok spektar mogućnosti, uključujući operacije, održavanje, prognoze, lanac snabdevanja, usluge podrške korisnicima, obuku i tehničke podatke.
Prenos i širenje podataka o misiji koje Block 4 F-35 prikuplja smatra se da je od ključnog značaja za efikasnost u realnom borbenom okruženju. Glavni cilj Bloka 4 je da pruži pilotima opremu i sposobnosti neophodne za vođenje i pobedu u borbi sa elektromagnetnim spektrom.
Knjiga otvorenih narudžbi F-35 se popela na 3500 komada ,ima šta da se proizvodi sledećih 50 godina ! Avion i brojke operativnih aviona 5 .generacije koje Rusi mogu samo da sanajaju !
Stevice i vi ustaše ćete dobiti f 35 2099godine…
Mali avaks. Radar sa krilima. U bliskoj borbi bespomocan.
Jedan ovakav šparta po rusijii i zaj..a se sa rusima, ruši im one njihove kante, raketira im rafinerije i druge objekte, zato puutjin je u bunkeru.
i rusi prave 20 onih krševa i mrcine ali za dve i po godine.🤣
Да, то је баш апарат, наставно средство како не треба правити борбени авион.
Štancaju ih ko krofne sa marmeljad jer im je kvaliteta nula.
Nisu ni blizu onog za šta ga predstavljaju ali jeste vrhunski aparat i Ameri ga proizvode više nego Rusi svih svojih aparata najmanje duplo ali neko ima takvo ime to sigurno ne može shvatiti.