NaslovnaNovostiSeverna Koreja po prvi put simulirala nuklearni napad na SAD? Lansirala ICBM...

Severna Koreja po prvi put simulirala nuklearni napad na SAD? Lansirala ICBM raketu na čvrsto gorivo najjaču do sada

Dana 31. oktobra, Združeni komitet načelnika štabova Južne Koreje izjavio je da je Severna Koreja možda izvršila lansiranje interkontinentalne balističke rakete na čvrsto gorivo.

Li Son Čžun, direktor odeljenja za komunikacije komiteta, napomenuo je da bi ovo lansiranje moglo biti izvedeno ili modernizovanom verzijom rakete „Hwasong-18“ ili novim raketnim sistemom koji zahteva dalju procenu.

Predstavnik Združenog štaba Južne Koreje naveo je da je lansiranje rakete bilo praćeno značajnim promenama u dometu i visini leta, što potvrđuju i podaci japanske vojske.

Prema informacijama Ministarstva odbrane Japana, raketa lansirana iz Severne Koreje provela je u vazduhu 86 minuta i dostigla rekordnu visinu od 7000 kilometara, što premašuje sve prethodne pokazatelje.

Ovi podaci mogu ukazivati na ozbiljnu evoluciju severnokorejskih tehnologija, omogućavajući potencijalno dosezanje svih krajeva Sjedinjenih Američkih Država pod normalnim uglom lansiranja.

Prema rečima Li Son Čžuna, lansiranje pod velikim uglom može ukazivati na to da Severna Koreja namerava da poveća težinu bojeve glave, održavajući domet leta dovoljan za dosezanje bilo koje tačke u SAD.

S obzirom na ovakve mogućnosti, razvoj raketnih sistema sa teškim bojevim glavama omogućava Pjongjangu da održava i pojačava pritisak na međunarodne pregovore, posebno u kontekstu nadolazećih izbora u SAD.

Severna Koreja je potvrdila lansiranje nekoliko sati nakon što su njeni susedi otkrili ispaljivanje iz onoga za šta su sumnjali da je novo, agilnije oružje usmereno na kontinentalni deo SAD. Izjava je bila neobično brza jer Severna Koreja obično opisuje svoje testove oružja dan ili više nakon što se dogode.

Novi ICBM Hvasong-18 navodno će biti lansiran 13. aprila 2023. | Slika: Rodong Sinmun (14. april 2023.)
Novi ICBM Hvasong-18

Portparol Saveta za nacionalnu bezbednost SAD-a, Šon Savet, nazvao je lansiranje „očiglednim kršenjem“ više rezolucija Saveta bezbednosti UN-a koje „nepotrebno podiže tenzije i rizikuje destabilizaciju bezbednosne situacije u regionu“. Savet je rekao da će SAD preduzeti sve neophodne mere kako bi osigurale bezbednost američke teritorije, kao i svojih saveznika u Južnoj Koreji i Japanu.

I Južna Koreja i Japan osudili su severnokorejsko lansiranje jer predstavlja “pretnju međunarodnom miru”, a dodali su i da blisko sarađuju sa SAD-om po pitanju najnovijeg severnokorejskog testa. Li je izjavio da Južna Koreja i SAD planiraju dovoljne bilateralne vojne vežbe, kao i trilateralne vežbe sa Japanom, kao odgovor na severnokorejske pretnje.

Li je naveo da je raketa možda lansirana sa vozila koje ima 12 osovina, što je najveća mobilna lansirna platforma Severne Koreje, prikazana u septembru. Ova platforma podstakla je nagađanja da Severna Koreja razvija interkontinentalnu balističku raketu (ICBM) koja je veća od postojećih.

Smatra se da Severna Koreja poseduje rakete kratkog dometa koje mogu izvršiti nuklearne udare po čitavoj Južnoj Koreji.

Severna Koreja je napredovala u razvoju raketnih tehnologija poslednjih godina, ali mnogi zapadni stručnjaci veruju da zemlja još nije razvila nuklearno naoružanu raketu koja može pogoditi teritoriju SAD-a.

Jedan od tehnoloških izazova sa kojima se Severna Koreja i dalje suočava jeste da njeno oružje bude sposobno da preživi ekstremne uslove prilikom ponovnog ulaska u atmosferu. Južnokorejski zvaničnici i stručnjaci ranije su rekli da bi Severna Koreja mogla lansirati ICBM pod normalnim uglom kako bi potvrdila tu sposobnost.

Li je rekao da lansiranje pod velikim uglom, kao u testu u četvrtak, ne može da ispita tehnologiju povratka bojeve glave rakete u atmosferu. “Potrebna je dodatna analiza da bi se utvrdilo zašto Severna Koreja nije sprovela lansiranje po standardnoj putanji”.

Severna Koreja je poslednji put ispalila interkontinentalnu balističku raketu u decembru 2023, kada je lansirala raketu na čvrsto gorivo „Hwasong-18“.

severnokorejski hvasong 17 sa dometom od 15.000 km moze da dobaci bilo gde u sad
severnokorejski projektil hvasong 17 sa navodnim dometom od 15.000 km, kim i ćerka u laganoj štenji ispred

Tokom poslednje dve godine, nikada do tada viđena podrška i mešanje zapada u ukrajinski konflikt recipročno je izazvalo nove saradnje na istoku. Tokom poslednje dve godine, Kim Džong Un je iskoristio rusko-ukrajinski sukob kao priliku da poveća broj testova naoružanja, uz proširenje vojne saradnje sa Moskvom.

SAD, Južna Koreja kao i ostali sateliti nedavno su optužili Severnu Koreju da je poslala hiljade vojnika da podrže ruske operacije u Ukrajini. Navode takođe da je Severna Koreja već isporučila artiljeriju, rakete i drugo konvencionalno oružje Rusiji.

4 KOMENTARA

  1. Са буцком нема лале миле.Ту не пролази америчка сила, бомбардоваћемо вас ако добровољно не пријеђете на наш, “демократски”, амерички капитализам ( ми вас пљачкамо а ви климате главом).Не, не, буцком одмах тестира нови пројектилчић са већим дометом.Сјеверна Кореја дефинитивно није држава којој Америка може да пријети.

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave