NaslovnaNovostiProblemi sa lovcima F-35 i pregovori sa Pentagonom ostavili proizvđača Lockheed Martin...

Problemi sa lovcima F-35 i pregovori sa Pentagonom ostavili proizvđača Lockheed Martin ‘kratkog’ za 700 miliona dolara

Duži pregovori nego što se očekivalo u vezi sa sledeće dve serije F-35 aviona namenjenih Pentagonu sprečili su kompaniju Lockheed Martin da inkasira oko 700 miliona dolara u poslednjem tromesečju, izjavili su u utorak zvaničnici kompanije.

Lockheed Martin nije uspeo da postigne dogovor za sledeće dve serije proizvodnje – 18. i 19. – te je morao da troši sopstvena sredstva kako bi održao proizvodnu liniju u funkciji.

„Kao što se očekivalo, sektor vazduhoplovstva je zabeležio pad uglavnom zbog kašnjenja u priznavanju prihoda od približno 700 miliona dolara, povezano sa prekidom finansiranja programa F-35, dok nastavljamo pregovore za seriju 18”, izjavio je finansijski direktor Lockheed Martina, Džej Malave, tokom razgovora sa investitorima o rezultatima za treće finansijsko tromesečje.

Zvaničnici kompanije su ranije izjavili da će cena po avionu verovatno morati da poraste za serije 18 i 19 zbog inflacije, sve veće složenosti aviona i predloženog smanjenja broja F-35 aviona koje Pentagon planira da kupi, što su sve faktori koji doprinose dodatnom povećanju troškova.

Kompanija mora da nastavi s proizvodnjom aviona čak i bez formalnog dogovora, jer je to od „ključnog značaja” za “zdravlje dobavljača”, rekao je generalni direktor Džim Tajklet.

Takođe, proizvođač aviona će morati da izdvoji 600 miliona dolara ove godine, nakon što je Pentagon suspendovao prijem novih aviona zbog kašnjenja nove verzije koja je trebalo da bude integrisana u F-35 avione, poznata kao Technology Refresh-3 (TR-3).

Nakon što se isporuke nastave, Pentagon je najavio da će zadržavati po 5 miliona dolara po avionu sve dok potpuna nadogradnja ne bude završena.

Lockheed Martin će povratiti deo tih sredstava kako bude postizao različite faze u razvoju TR-3 programa, izjavio je Malave.

“Bolje išta nego ništa”

Avioni koji se trenutno isporučuju Pentagonu opremljeni su „nekompletnom verzijom” TR-3, koja se može koristiti za obuku, ali nije potpuno spremna za borbu.

Američki zvaničnici su odlučili da prihvate avione bez „pune verzije”, smatrajući da je „delimična funkcionalnost” bolja nego ništa.

f 35a b61 12
f-35a lansira nuklearnu bombu b61-12

U početku, TR-3 je trebalo da bude spreman do aprila 2023. godine. Pored kašnjenja, nova tehnologija će premašiti budžet za milijardu dolara.

Zvaničnici Lockheed Martina su ranije izjavili da bi borbena verzija TR-3 mogla biti spremna krajem proleća sledeće godine, ali se kompanija distancirala od tog cilja u današnjem izveštaju o zaradi.

Iako je Tajklet izjavio da je „95%” borbenih sposobnosti verifikovano, kompanija će morati da završi mnoge druge testove na novoj verziji tokom 2025. godine pre nego što bude potpuno spremna.

Kompanija je isporučila 48 F-35 aviona u trećem tromesečju i očekuje se da će isporučiti između 90 i 110 aviona u ovoj godini.

U naredne tri godine očekuje se isporuka 180 aviona godišnje, što je kombinacija novih aviona i onih koji su bili parkirani, kako bi se „prihodi u gotovini stabilizovali tokom tog perioda”, rekao je Malave.

Lovac F-35 Lightning II

Lockheed Martin F-35 višenamenski lovac (takođe poznat kao Lightning II) bio je kandidat za program Joint Strike Fighter, koji je trebalo da zameni postojeće tipove aviona konvencionalnim lovcem. Ovaj koncept je predstavljen američkom vazduhoplovstvu. 

Cilj ovog programa bio je kombinovanje konvencionalnih lovaca za Vazduhoplovstvo SAD, brodskih katapultnih aviona za američku mornaricu i lovaca za kratko uzletanje i vertikalno sletanje za Korpus američkih marinaca.

Avion F-35 je ranije bio poznat kao X-35 a pobedio je u konkurenciji sa Boingom X-32. Prvi prototip X-35A objavljen je 2000. godine. Razvoj ovog aviona uglavnom su finansirale SAD, uz dodatna sredstva vlada Velike Britanije i drugih partnerskih zemalja.

f 35 u hangaru
F-35 u hangaru

Generički F-35 ima sličnu konfiguraciju kao F-22 sopstvenog dizajna kompanije Lockheed Martin, ali je nešto manji i ima jedan motor. Avion sa jednim motorom je jeftiniji za proizvodnju i održavanje, ali na račun manjeg borbenog opterećenja i performansi. 

F-35 koristi stelt tehnologiju koja smanjuje njegov radarski presek i tako otežava otkrivanje radarom. Trenutno je jedan od najnaprednijih lovaca na svetu. U SAD, samo se F-22 Raptor smatra moćnijim, međutim nije im ni ista svrha. 

Takođe, F-35 je drugi pravi lovac 5. generacije posle F-22. Najnoviji kineski i ruski lovci, poput Čengdu J-20 ili Su-57, po tehnologiji polako dostižu F-35.

Vrsta:Multirole fighter
Posada:1
Maksimalna brzina1930 km/h
Dolet:2200 km
Maksimalna visina leta:18.300 m
Borbeni radijus:1100 km
Projektili:AIM-9X Sidewinder
AIM-120 AMRAAM
AIM-132 ASRAAM
JSOW
Brimstone
Meteor

4 KOMENTARA

  1. Eto i amerikanci se smeju rusima zbog njihovih 10-tak primeraka Su-57 napravljenih u experimentalne svrhe bez pokretanja “serijske linije” dok sa druge strane imamo F-35 rasprodat nekompletan i zastareo za čiji let moraju asistenciju i logistiku da pruža američko ratno vazduhoplovstvo i drugim državama koje su ga kupile. Jedino se Turska spasila nepotrebnog krša na svojim stajankama i razvija svoj avion.

    • Човече бре, шта ти пишеш побогу.
      Прво што ништа не знаш, друго што онда лупаш напамет.
      Као прво тај Сухој57 није авион 5-те генерације и не може да се пореди са Лајтингом. Он је 4++ генерација јер нема специјални технолошки премаз за невидљивост, нема мотор авиона 5-те генерације, нема АЕСА радар. На страну то што нису ни почели серијску производњу и оперативну употребу.
      Огроман је технолошки јаз између Амера и Руја, то се уопште не може поредити. Они су рецимо апсолутно испред свих у развоју и примени вештачке интелигенције, само на технолошке иновације дају годишње тренутно 337.000.000.000 и то је за Рује заувек недостижно, можда их само Кинези стигну за пар деценија.
      Лајтинг је већ сада апсолутно чудесан авион и ова најновија генерација ће бити чудо технологије јер ће буквално унапредити и надоградити све, од авионике, брзине, компјутерске меморије, оружја, висине лета, манервабилности и агилности.
      Већ сада су почели са изградњом авиона 6-те генерације ткз НГДАД програм и у игри су прототипови Боинга, Локида и Нортроп Грађена. То је за Рује сајеснс фикшн, једино можда Кинџоси се упусте у ту трку али не пре 2035 године.

  2. Pokrijte se ušima, daj šta daš, ionako su to mrtvački kovčezi i kante za šutiranje.

    Slažem se 4
    Ne slažem se 1

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave