Rusija koristi vazdušne bombe na frontu u Donbasu.
Ruski vojni eksperti i ratni portali su izvestili da su Vazdušno-kosmičke snage Ruske Federacije počele da koriste mnogo više visokoeksplozivnih avijacijskih bombi (FAB) sa modulima za jedrenje i korekciju (UMPK) kako bi suzbile ukrajinske vatrene tačke i uništile utvrđenja u zoni svoje specijalne vojne operacije.
Tako je najveći broj slučajeva upotrebe FAB-ova zabeležen u delovima linije fronta gde ruska pešadija mora da napada utvrđena područja koja pripadaju Oružanim snagama Ukrajine.
Do nedavno, napredovanje jedinica ruske pešadije podržavala je samo artiljerija, kao i FPV operatori dronova. Međutim, kako su primetili ruski stručnjaci, ova taktika se u poslednje vreme značajno promenila. Trenutno, čim jurišna grupa naiđe na dobro organizovanu odbranu ukrajinskih snaga, avijacija odmah stupi u akciju.
Masovno bombardovanje iz vazduha, a zatim napredovanje pešadije
Rusi isprobavaju taktiku korišćenu kod Avdijevke. Rusi kažu da udari visokoeksplozivnim bombama različitih kalibara “guše svaki otpor pristalica kijevskog režima”. Nije važno da li se radi o utvrđenoj strukturi smeštenoj u šumskom pojasu ili o visokoj zgradi u naseljenom mestu.
Posle masivnog bombardovanja bombama teškim nekoliko tona, ruska pešadija napreduje bez većeg otpora, jer su odbrambene pozicije Oružanih snaga Ukrajine značajno oslabljene.
Ruska vojska je prvi put upotrebila ovu taktiku tokom napada na utvrđeni pojas Avdijevke, koji je ukrajinska vojska pripremala za odbranu godinama. Čini se da je taktika bila uspešna, pa su je ruske trupe usvojile za nastavak borbi na ukrajinskom frontu.
Treba napomenuti da masovna upotreba visokoeksplozivnih avijacijskih bombi značajno smanjuje gubitke među pripadnicima Oružanih snaga Ruske Federacije, dok povećava gubitke među suprotstavljenim snagama. Zbog toga je ukrajinska vojska počela da tvrdi da nema adekvatna sredstva za suprotstavljanje FAB-ovima.
Rusi su u julu mesecu saopštili da su povećali domet kliznih avionskih bombi FAB-500 na radijus od najmanje 80 km. Princip rada ovih modifikovanih bombi kao i snimke lansiranja možete pogledati ovde.
Izuzetno opasan kec u rukavu Rusije
Pričvršćivanjem krila i satelitskih kompleta za navođenje na FAB bombe od 500, 1.000, 1.500 i od nedavno 3000 kilograma, Rusi su pokazali da su uspeli izuzetno brzo da u velikoj količini proizvedu municiju analognu ali destruktivniju od američkih JDAM i francuskih kliznih bombi Hammer.
Sa ovom municijom, koju su inače često koristili sa udaljenosti od oko 50 km, ruski lovci-bombarderi Suhoj Su-34 (kojih takođe imaju na pretek) mogu da značajno pojačaju svoja dejstva bez preteranog izlaganja ukrajinskoj protivvazdušnoj odbrani.
Zapadni vojni analitičari kažu da bi visoko destruktivni potencijal bombe FAB-3000 M-54, teške tri tone, „mogao biti veliki problem za ukrajinske snage“, preneo je u julu i Biznis Insajder.
Rusija je prvi put lansirala svoju najrazorniju bombu od 3000 kilograma sa dodatim UMPK kompletima na selo Lipci na severu Harkovske oblasti. Nakon toga usledio je još jedan video upotrebe na istoj lokaciji, da bi nakon toga osvanulo više video snimaka testiranja FAB-3000 bombe na ukrajinskom frontu.
Kao reakciju na to iz “Instituta za proučavanje rata” (ISW) sa sedištem u Vašingtonu izjavili su kako veruju da lansiranje bombe ukazuje da će ruske trupe biti u stanju da nanesu još veću štetu infrastrukturi i prednjim pozicijama Ukrajine.
“Bomba je pala 15 metara od zgrade, ali je ipak izazvala ozbiljnu štetu”, pisala je američka Radio Sloboda.
“Bomba je opremljena kompletom za navođenje, koji je pretvara u vođenu bombu, odnosno onu koju ne lansira avion iznad nekog objekta, već se lansira sa mnogo veće udaljenosti”, pisao je Business Insider.
“Nakon udara”, napominje publikacija, “bomba stvara ogromnu vatrenu loptu koja, kada eksplodira, uništava gotovo sve što joj se nađe na putu u radijusu od nekoliko desetina metara”.
Oružane snage Ukrajine planiraju da se bore protiv ovog naoružanja lovcima F-16. Međutim, činjenica je da su se ruske trupe preorijentisale na udare po ukrajinskim vazduhoplovnim bazama upravo jureći ukrajinske avione i municiju.
Klizne avio bombe imaju kratko vreme leta i niz drugih karakteristika, poput slabog radarskog otiska ali i mogućnosti promene putanje, zbog čega ih je izuzetno teško presresti.
Iako se očekivalo, upotreba lovaca F-16 nije sprečila korišćenje FAB bombi iz Su-34, a postoje predviđanja kako Rusi takođe planiraju da ove zastrašujuće bombe lansiraju sa zemlje iz najvećeg na svetu, višestrukog lansera KN-25 600 mm, severnokorejske proizvodnje.