NaslovnaNovostiSatelitski snimci otkrivaju kako Severna Koreja pravi svoj prvi AWACS avion od...

Satelitski snimci otkrivaju kako Severna Koreja pravi svoj prvi AWACS avion od Il-76, nalik ruskom A-50U

Čini se kao da Severna Koreja nastavlja da jača svoje odbrambene sposobnosti.

Komercijalni satelitski snimci pokazuju da se zanimljivi odvijaju radovi na aerodromu Sunan, glavnom međunarodnom vazdušnom čvorištu Pjongjanga. Prema informacijama iz medija, radi se na pretvaranju Er Korjovog Iljušina Il-76 u vazduhoplovnu platformu za rano upozoravanje.

satelitski snimci otkrivaju kako severna koreja pravi svoj prvi awacs avion od il 76, nalik ruskom a 50u
satelitski snimci otkrivaju kako severna koreja pravi svoj prvi awacs avion od il 76, nalik ruskom a 50u

Zapadni izvor, Stimson Center, sa sedištem u Vašingtonu je to signalizirao nedavno, objavljujući dokaze koji potvrđuju aktivnosti na stvaranju AWACS aviona u Severnoj Koreji na osnovi ruskog aviona.

U pitanju je jedan od tri Il-76 kojima upravlja Er Korjo (Air Koryo). Oko oktobra 2023. godine premešten je u prostor za održavanje aerodroma i oko njega je podignuta ograda.

Ako se takva modifikacija završi, letelica bi bila prva platforma tog tipa kojom bi upravljala severnokorejska vojska, čime bi se poboljšale njhove mogućnosti detekcije i dopunio njihov radar na zemlji.

Rad bi takođe mogao da bude još jedan korak u saradnji Severne Koreje i Rusije, s obzirom na njegove sličnosti sa ruskim A-50U, piše u istoj publikaciji.

Satelitski snimci iz Airbus Defence and Space datirani su 15. jul 2024, što znači da su relativno noviji. Zabeleženo je da je pored ograđene letelice postavljena i neka oprema.

Takođe možete videti proces ugradnje neke opreme tačno tamo gde se obično postavlja radar prilikom preopremanja transportnih i putničkih aviona u AWACS avione.

snimci otkrivaju kako severna koreja pravi svoj prvi awacs avion od il 76, nalik ruskom a 50u
snimci otkrivaju kako severna koreja pravi svoj prvi awacs avion od il 76, nalik ruskom a 50u

Projekat je deo većeg programa Severne Koreje za poboljšanje svesti o situaciji, koji takođe uključuje velike bespilotne letelice, satelite za optičko izviđanje i druga sredstva.

Osim toga, takav AWACS avion može da se koristi ne samo u PVO sistemu, već i pri testiranju raketne tehnologije kao avion za praćenje, izvođenje odbrambenih i ofanzivnih operacija, što je, složićete se, veoma korisno sredstvo u vojnoj ekonomiji.

Flota Severne Koreje

Severna Koreja koristi tri Iljušina IL-76, od kojih su svi nosili oznake Er Korjo poslednjih godina. Avioni obavljaju relativno specijalizovanu funkciju, prevozeći teret širom zemlje i ponekad se koriste za podršku kretanju Kim Džong Una.

Često se primećuju na aerodromu Sunan na satelitskim snimcima, ali retko se primećuju kako lete ili putuju u inostranstvo.

Jedan je primećen na aerodromu Vonsan-Kalma 22. maja ove godine. Jedan je takođe viđen u Hanoju 2019. i Pekingu, Guangdžouu i Dalijanu 2018. godine, dok je Kim Džong Un bio angažovan u međunarodnoj diplomatiji.

Iljušin Il-76

Iljušin Il-76 je četvoromotorni višenamenski strateški transportni avion koji je 1966. godine dizajnirala sovjetska dizajnerska grupa Iljušin.

Avion je projektovan za transport teške opreme u udaljena i teško dostupna područja. Prvi prototip je poleteo 1971. godine, a sovjetsko vazduhoplovstvo je dobilo prve serijske aparate 1974. godine.

Vojne verzije ovog aviona često su korišćene u Evropi, Aziji i Africi. Ruska vojska ih i danas koristi, do sada ih je proizvedeno čak hiljadu primeraka.

AWACS A-50 Berijev

A-50 su izuzetno retki aparati samim tim i veoma velike potražnje. U nivoima leta, daju sliku vazdušne situacije, koja seže duboko u teritoriju koju kontroliše Ukrajina.

A-50U je moderna verzija sovjetskog „letećeg radara“ A-50 sa novim radarskim sistemom. U stanju je da istovremeno otkrije i prati do 300 vazdušnih ciljeva u radijusu od 600 kilometara, usmeravajući na njih do 30 lovaca.

a 50
a 50

Rusija je vrlo verovatno izgubila čak dva A-50 za samo nekoliko nedelja. Praktično u istoriji vazduhoplovstva, samo dva aviona tipa AWACS su za sada oborena i oba su navedena dva, ruska.

A-50 ima nadimak “Bumbar”, a NATO izveštajno ime “Mainstay”, funkcioniše kao vazdušni sistem upozorenja i kontrole (AWACS) za nadzor. Berijev A-50 je AWACS avion iz ere sovjetskog saveza, zasnovan na avionu Iljušin Il-76, a prvi put je poleteo 1978.

U službu je ušao 1985. godine, sa oko 40 proizvedenih do 1992. godine. Najnovija modernizacija jednog A-50 obaveljena je nedavno, u novembru 2023. godine.

Avion AEW&C može da leti četiri sata sa dometom od 1.000 kilometara od svoje baze, uz maksimalnu poletnu težinu od 190 metričkih tona. Da bi se dodatno proširio domet, avion može da se puni gorivom vazdušnim tankerima Il-78.

Glavni sistem A-50 je radar Vega-M koji je dizajnirao MNIIP, a proizveo NPO Vega. Radar može da prati do 150 ciljeva istovremeno u krugu od 230 kilometara. Veliki ciljevi, poput brodova, mogu se pratiti na udaljenosti od 400 kilometara.

Tačne mogućnosti A-50U su poverljive, ali je nadogradnja navodno modernizovala elektroniku aviona i povećala udobnost posade.

Drugim rečima, kada je A-50 u vazduhu, Rusi „vide“ teritoriju protivnika kao na dlanu i znaju skoro sve šta se tamo dešava, gde poleće letelica ili se lansira rakete itd. Takvi avioni su ne samo izuzetno važni, već su i veoma skupi. Vrednost ovih aviona se procenjuje na 330 miliona dolara.

Ruski avion A-50U za rano upozorenje i kontrolu (AEW&C) ima prozore zatamnjene zlatom. Video koji je snimio pilot A-50U objašnjava zašto.

Za zaštitu od elektromagnetnih polja ogromne antene postavljene na trupu, bočni prozori su prekriveni tankim zlatnim filmom. Ovo je najskuplja nijansa u Vazdušno-kosmičkim snagama Rusije, kaže pilot.

Pošto je premaz zaista skup i takođe izmenjuje boje spektra (kao što se vidi na video snimku), njime su zaštićeni samo gornji i bočni prozori. Zlatna nijansa se takođe koristi u zastakljivanju kacige ruskih svemirskih odela.

5 KOMENTARA

  1. A-50 je u stanju da prati 300 ciljeva ali nije u stanju da se odbrani od rakete PVO sistema za koji srpski strucnjaci kazu da je prevazidjen jos u Iraku 1990. to smo vec videli.

    Slažem se 2
    Ne slažem se 8

KOMENTARIŠI

Molimo unesite svoj kometar!
Ovde unesite svoje ime

Povezani članci

Najnovije objave