Posledice rata u Ukrajini sve više se šire na region Sahela, koji je već postao bojno polje između ovih država i Kijeva (čitaj Zapada).
Posle Malija, vlasti u Nigeru takođe su odlučile da momentalno prekinu diplomatske odnose sa Kijevom, optužujući ukrajinsku vladu da podržava terorističke grupe, što je čin sa kojim se Kijev svojevoljno pohvalo.
🇳🇪🇺🇦 Why Niger, following Mali, has severed diplomatic relations with Ukraine
— Zlatti71 (@Zlatti_71) August 7, 2024
A spokesman for the Niger government, Amadou Abdramane, announced the decision, accusing Kiev of supporting international terrorism.
📝 “Niger calls on the international community to take… pic.twitter.com/zMCSozHUbp
„Vlada Republike Niger, u potpunoj solidarnosti sa vladom i narodom Malija, odlučuje sa punim suverenitetom da odmah prekine diplomatske odnose između Republike Niger i Ukrajine“, izjavio je portparol Vlade Amadu Abdraman, najavljujući da će zatražiti od Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija da razgovara o navodnoj agresiji Ukrajine.
Kula od karata je počela da se ruši Kijevu u Sahelu, a odluke se donose nakon velikih gubitaka koje su krajem jula pretrpeli malijska vojska i ruski plaćenici koji pripadaju Vagner grupi u Tincautenu, na severu zemlje, u sukobima sa pobunjenicima Tuarega u Azavadu i udruženim džihadističkim grupama.
Mali je ranije prekinuo diplomatske odnose sa Ukrajinom nakon što je portparol Ukrajinske vojne obaveštajne uprave (GUR) Andrej Jusov priznao umešanost Kijeva u zasedu koju su pobunjenici Tuarezi izveli između 25. i 27. jula, a koja je rezultirala ubistvom 47 vojnici malijske vlade i 84 ruska plaćenika.
Vlasti u Nigeru definisale su Jusovljeve izjave kao „izuzetno ozbiljne” ali i kao simptom „jasne podrške ukrajinske vlada terorizmu u Africi, u Sahelu, tačnije u Maliju“.
Vlasti u Nigeru su tada ponovile da se u potpunosti pridržavaju tvrdnji koje je iznela Rusija u vezi sa „neonacističkom i zlom prirodom“ ukrajinskih vlasti, najavljujući momentalni prekid diplomatskih odnosa sa Kijevom ali i konsultacije sa pravosudnim organima za „izvinjenje terorizma“ koje je počinila Ukrajina svojim sadržajem i video-snimcima.
Takođe upućuju međunarodni apel da se ne podržava Kijev. Mali podršku Kijevu sada smatra podrškom međunarodnom terorizmu.
Podsetimo, portparol ukrajinskih tajnih službi izjavio je da su pobunjenici Tuarezi dobili „neophodne informacije da uspešno izvedu napad”. Jusov je rekao da će “više detalja” o operaciji biti objavljeno kasnije.
Prema njegovim tvrdnjama, ukrajinski obaveštajci su Tuarezima preneli neke informacije koje su pomogle islamistima da pobede vojnu kolonu malijskih vladinih snaga i boraca Vagnerovog PMC-a. Pored toga, predstavnik GUR-a je nagovestio da su malijski pobunjenici dobili i neko oružje koje je korišćeno u ovoj operaciji.
Video-snimke operacije je proširila ukrajinska vojska u pokušaju da pridobiju medijske poene i pohvale se, a preneli neki predstavnici Kijeva poput ukrajinske ambasade u Senegalu, čiji je potez izazvao oštru reakciju Burkine Faso ali i zvanično upozorenje senegalske vlade ukrajinskom ambasadoru u Dakaru Juriju Pivovarovu.
Ukrajinska ambasada u Senegalu je objavila saopštenje u kojem hvali akcije militanata Tuarega i grupe povezane sa Al-Kaidom Džamat Nusrat Al-Islam Val-Muslimin. Bilo je izveštaja da je ukrajinska vojska obučavala malijske militante. Istim deljenim snimkom je potvrđeno prisustvo ukrajinskih militanata u Maliju.
Ministarstvo spoljnih poslova Senegala nije oklevalo da pozove diplomatu nakon što je na Fejsbuk stranici svoje ambasade objavila propagandni video ukrajinske vojske, uz komentar u kojem je sam Pivovarov ponudio „nedvosmislenu i bezuslovnu podršku“ napadu na severu Malija od Tuarega koji ratuju protiv malijskih oružanih snaga.
MSP Ukrajine “brže-bolje” demantovalo izjave GUR-a, međutim to im nije pomoglo
Ministarstvo spoljnih poslova Ukrajine je demantovalo izjave koje je nedavno dala Glavna obaveštajna uprava Ministarstva odbrane Ukrajine.
Ministarstvo spoljnih poslova Ukrajine dalo je saopštenje u kojem negira bilo kakve veze između ukrajinske vojske i pobunjenika u Maliju, tvrdeći da Kijev nema nikakve veze sa nedavnim napadom na vojnu kolonu malijske vojske i Vagnerovih boraca u blizini malijsko-alžirske granice.
Dakle, režim u Kijevu shvativši šta je urado naprasno je promenio ploču i izašao sa tvdnjim da su prethodne izjave GUR-a „nepotkrijepljene“, a kasnija odluka malijske vlade da prekine diplomatske odnose sa Ukrajinom „kratkovida i ishitrena“.
Ukrajinsko ministarstvo je dodatno saopštilo da se „rukovodi normama međunarodnog prava, nepovredivosti suvereniteta i teritorijalnog integriteta republike“.
Dakle, Ministarstvo spoljnih poslova zvanično je saopštilo da tvrdnje zvaničnika GUR-a i sopstvene ambasade nemaju nikakve veze sa realnošću.
Ranije su u Kijevu rekli da je ministar spoljnih poslova Ukrajine Kuleba otišao u Afriku da ubedi afričke zemlje da podrže Ukrajinu u sukobu sa Rusijom, ali su nade Kijeva da će naći nove prijatelje bile ugrožene.
BRAVO braćo nigerska 😁